Gyorshír: Jean Todt bejelentette, ismét indul az elnöki posztért
https://formula.hu/parc-ferme/14381
Harmadszor is megpályázza az FIA elnöki pozícióját Jean Todt, aki ezt közösségi oldalán az FIA tagjainak küldött levelének közzétételével jelentette be - mint elmondta, programját a következő hónapokban ismerteti majd.
Today I was proud to announce to all @FIA Club Presidents my decision to run for a third presidential term at the #FIA pic.twitter.com/VFWNt95qxC
— Jean Todt (@JeanTodt) May 12, 2017
35 évvel ezelőtt szerezte meg utolsó F1-es győzelmét Niki Lauda
https://formula.hu/parc-ferme/26429
A mai évfordulók közé tartozik az 1985-ös Holland Nagydíj, amelynek két különlegessége van: Niki Lauda a McLarennel itt szerezte meg pályafutása 25., egyben utolsó nagydíjgyőzelmét. Emellett ez volt az utolsó alkalom, hogy Zandvoort fogadta a Formula-1-et. A Holland Nagydíj idei visszatérése a világjárvány miatt meghiúsult, 2021-ben szerepelhet végül a versenynaptárban a nagy múltú helyszín.
#OnThisDay in 1985, Niki Lauda won the #DutchGP at Zandvoort, his 25th and final win.
— McLaren (@McLarenF1) August 25, 2020
It was also the last time we saw an F1 race at @CPZtweets, fingers crossed we don't have to wait too much longer now! pic.twitter.com/i1YW7UYyIe
A Belga Nagydíj második hazai verseny Lando Norris számára
https://formula.hu/parc-ferme/26428
Második (sőt, ha a silverstone-i duplát külön számítjuk, harmadik) hazai futamra készül Lando Norris: kevésbé ismert, de a McLaren pilótája kettős brit-belga állampolgár, édesanyja, Cisca Belgiumban született. Ráadásul a legtöbb versenyzőhöz hasonlóan Spa-Francorchamps Norris számára is a kedvencek közé tartozik gyorsasága és sodrása miatt.
„Ezt a versenyt második hazai nagydíjnak érzem, mivel kettős brit-belga állampolgár vagyok, és a családom egy része itt él. Különleges sisakkal készülök erre a hétvégére is, figyeljen mindenki a leleplezésre péntekig” – mondta a McLaren sajtóközleményében Norris. A 20 éves versenyző arról sem feledkezett el, hogy szomorú évforduló kapcsolódik az idei spái futamhoz. „Ezen a hétvégén emlékezni fogunk Anthoine Hubert-re, aki tragikus körülmények között vesztette életét tavaly Spában. A versenyzés teljes közösségét sokkolta és elszomorította, ami történt. Rá fogunk gondolni, amikor újra versenyzünk.”

Magyar dobogó a GT-kontinenssorozatban
https://formula.hu/parc-ferme/26427
A franciaországi Paul Ricard pályán folytatódott a GT Cup Open Europe sorozat. A mezőnyben ismét rajthoz állt Hefler Róbert, mint az Aston Martin akadémistája, egy spanyol pilótával teljesítette a két, pilótacserés futamot. Az első versenyen a hetedik helyen végeztek, majd a záró futamon dobogóra állhattak a második helyen. Hefler Róbert két hétvége után a bajnoki tabella 6. helyén áll – olvasható az MNASZ oldalán.

Azonosítatlan négykerekű objektummal töltött fel fotót Hamilton
https://formula.hu/parc-ferme/26426
„Igazi benzinőrült vagyok, bármibe, aminek motorja van, beszállok. Amióta járni tudok, szeretem a sebességet és a határokkal játszadozni” – írta Instagramjára Lewis Hamilton, de az igazán érdekes a jármű, melynek társaságában a feltöltött fotón látható.
Hamilton követői között azonnal megindult a találgatás, pontosan milyen buggy látható a képen, valamint hogyan kapcsolódik a hatszoros világbajnokhoz: egy új projektről mutatott ízelítőt, vagy minden hátsó szándék nélkül egy egyszerű hétvégi autózás pillanatképét osztotta meg?
Bepillanthatunk Ken Block elektromos ralikrosszautójába
https://formula.hu/parc-ferme/26425
Így néz ki a belülről a Ford Fiesta ERX, a Projekt E első ralikrosszautója, amelyet az osztrák STARD épített. Ez ugyanaz a több mint 600 lóerős versenygép, amelyet júliusban, első bevetésén Manfred Stohl győzelemre vezetett a Kakucsringen a magyar benzines ellenfelek között. A második sikert Ken Block szerezte a kísérleti elektromos kategória, a Projekt E első versenyén, Höljesben a WRX szezonnyitóján.
Ha még nem láttad a MotoGP stájer futamának utolsó körét teljes egészében, meg kell nézned
https://formula.hu/parc-ferme/26424
Miller előzése, Espargaro visszaelőzése, Miller bevetődése és Oliveira helyzetfelismerése – az egy perc alatt lezajló eseménysor, a MotoGP egyik legőrültebb befutója videón sokkal izgalmasabb, mint leírva!
De a nagydíjnak más emlékezetes pillanatai is voltak:
Másodjára is elsodorta a koronavírus az ERC-futamot, immár végleg
https://formula.hu/parc-ferme/26423
Eredetileg a szezon elején rendezték volna az Azori-szigeteki Ralit az Európa-bajnokságon, ám a koronavírus miatt elhalasztották szeptemberre. Most viszont a szervező bejelentette, hogy a járvány okzota gazdasági problémák miatt mégsem tudja összehozni a futamot, így ezúttal törlik a naptárból. A menetrend így mindössze öt versenyből áll jelenleg, melyből kettőt már megrendeztek, maradt három - az egyik szereplő pedig mai állás szerint a novemberi magyar futam lesz.

fotó: dppi
Az emelőn ragadt Schumacher esete csak egy, amiről a Belga Nagydíj történetéből elfeledkeztünk
https://formula.hu/parc-ferme/26421
Rubens Barrichello a 300. versenyén telibe találja Fernando Alonsót, Michael Schumachernek elborul az agya Takuma Sato miatt, Ralf Schumacher autóját az emelőn felejtik - íme az F1 legutóbbi válogatása.
Alonso a hungaroringi F1-es győzelmével nosztalgiázik
https://formula.hu/parc-ferme/26420
2003-ban ezen a napon egy új korszak kezdete rajzolódott ki a Formula-1-ben. Bár még Michael Schumacher és a Ferrari uralta a mezőnyt, az egyik kék-sárga Renault-ban már ott pallérozódott egy fiatal spanyol pilóta, aki augusztus 24-én a Magyar Nagydíjon megszerezte élete első F1-es futamgyőzelmét. Erre az alkalomra emlékezett vissza Fernando Alonso ma Twitteren.
24-08 https://t.co/uD92TWXWA7
— Fernando Alonso (@alo_oficial) August 24, 2020
Russell az üveggömbjébe nézve meglátta az F2 bajnoki esélyeseit
https://formula.hu/parc-ferme/26419
George Russell elárulta, kiket tart a Formula-2 idei legnagyobb esélyeseinek. A sorozat 2018-as győztese közelről követi a bajnokság eseményeit, és szerinte két Ferrari-junior emelkedik ki az aktuális mezőnyből: a jelenlegi éllovas, Callum Ilott, valamint Robert Shwartzmann. Meglátásai szerint közülük kerül ki az idei győztes, de mellettük érdemes odafigyelni Felipe Drugovich és Nikita Mazepin párosára is.
A Formula-2 szezonja hétvégén Spában folytatódik.

Fotó: DPPI
Mi csúszott félre az idei Alfa Romeónál? Raikkönen szerint a tervezés
https://formula.hu/parc-ferme/26412
Igazi raikkönenes választ adott a 2007-es F1-es világbajnok, amikor az Alfa Romeo idei gyenge teljesítményéről kérdezték. Elmondása szerint a konstruktőri nyolcadik helyezésükről a Ferrari erőforrásán kívül a rossz hatékonyságú aerodinamika felel, amit kemény munka lesz kijavítani.
"Nyilvánvalóan túl lassúak vagyunk. Mi ment félre? Gondolom az autó tervezése. Hatékonyabbá kell tennünk az aerodinamikát. A motoré a legnehezebb terület, de ez van. A javulás időbe telik, de remélhetőleg lépésről lépésre fordíthatunk. Az egyensúlyunk egész jó, de a köridőink gyengék. Nagyobb és hatékonyabb leszorítóerőre van szükség, és minden kanyarban gyorsabbnak kell lennünk" - idézte a világbajnokot a Racefans.

Fotó: DPPI
Ami az F1-ből már kihalt: a gázfröccsös visszaváltás
https://formula.hu/parc-ferme/26417
A mai Formula-1-ben a múlt egyik letűnt megoldásának számít a klasszikus kuplungpedál, pedig annak használata hosszú évtizedekig hozzáadott a versenyautó vezetését körülölelő romantikához. A világban manapság talán már nem is találni olyan modern versenyautót, amit ne számítógép álal vezérelt szekvenciális váltóval szereltek volna fel, ennek ellenére az ausztrál Supercars szériában például mai napig versenyeznek olyanok, akik visszaváltáshoz a régi nagyokhoz hasonlóan gázfröccsöt, valamint három pedált használnak. Erre láthatunk illusztrációt az alábbi felvételen.
Arthur Leclerc tarolt, a bátyja a helyszínről szurkolt
https://formula.hu/parc-ferme/26415
Háromból kétszer nyert, egyszer pedig második lett a Regionális Formula Európa-bajnokság aktuális versenyhétvégéjén Charles Leclerc öccse, Arthur. Fotók tanúsága szerint a fiatal versenyzőt családja a helyszínen buzdította, így Charles és a barátnője is feltűnt a franciaországi Le Castellet versenypályán.
. @Charles_Leclerc and his family at Circuit Paul Ricard today, supporting little brother @arthur_leclerc7
— Charles Leclerc Fan Page (@LeclercNews) August 23, 2020
: manton29 + udovicsalivet#F1 #Charles16 pic.twitter.com/XakCXafZrk
A nevető harmadik klasszikus esete: videón Oliveira bravúros befutója
https://formula.hu/parc-ferme/26416
Spielbergben nem először láthattunk utolsó kanyarig tartó csatát a MotoGP-ben, most azonban háromszereplős volt az eseménysor. Pol Espargaro és Jack Miller ugyanis olyannyira egymással voltak elfoglalva, hogy a mögöttük érkező Miguel Oliveira remek kigyorsítással elhappolta előlük a győzelmet, saját maga, Portugália és a Tech3 első MotoGP-s sikerét szerezve:
Dari Miguel Oliveira
— #GueAlle(@cHaa_unk_VR_1) August 23, 2020
Gue Belajar...Bahwa Orang Ketiga Bisa Menjadi Juaranya#AustrianGP pic.twitter.com/tqRHYBodNp
Tarolt a M1RA és Borkovic
https://formula.hu/parc-ferme/26414
Négyből négy - ez a mérlege a TCR Eastern Europe második versenyhétvégéje után Dusan Borkovic szerb pilótának és a M1RA alakulatának. A hyundaijos párosítás a a szezon feléhez érve eddig minden egyes versenykilométert vezetett, és a szezonnyitó horvátországi hétvége után most Szlovákiában is dupla győzelmet ünnepelhetett. A Zengő Motorsport két magyar pilótája közül vasárnap Boldizs Bence a harmadik, Kismarty-Lechner Gábor pedig a nyolcadik helyet szerezte meg a Slovakia Ringen.
Szintén versenyhétvégét teljesített a TCR Europe mezőnye, benne számos világkupát/világbajnokságot megjárt versenyzővel. A Paul Ricard-i forduló mai versenyén a hondás Mike Halder rajt-cél győzelmet szerzett, Nagy Dániel pedig a tizedik lett.

Fotó: M1RA
Megint piros zászló a MotoGP-ben: Vinales a féktávon ugrott le a motorjáról
https://formula.hu/parc-ferme/26413
A múlt heti horrorbaleset után ismét bizarr incidenst történt Spielbergben: Maverick Vinales Yamaháján szállt el minden jel szerint a fék, a spanyol pedig nagy tempónál ugrott le a motorjáról, amely teljes tempóval csapódott bele az 1-es kanyarnál lévő airfence-be. Vinales szerencsére jól van, a motor viszont rommá tört és ki is gyulladt, így piros zászlóval félbeszakították a futamot.
Vinales on fire ! #MotoGP #AustrianGP pic.twitter.com/JVgwVhf2xl
— Seb (@Jean_Bombeur1) August 23, 2020
Hülkenberg felajánlotta szolgálatait a Red Bullnak
https://formula.hu/parc-ferme/26418
A Red Bull főtanácsadója, Helmut Marko elismerte, hogy Nico Hülkenberg felvette a csapattal a kapcsolatot egy esetleges 2021-e megállapodással kapcsolatban - írta az F1lead.com. Ennek ellenére az energiaitalos gárda nem tervezi leszerződni a pilótát.
"A tudtunkra hozta, hogy elérhető, de ez nem azt jelenti, hogy vezetni fogja az egyik autónkat. Ha mindenki ülést kapna, aki jól teljesít egy versenyen, akkor tíz autóra lenne szükségünk" - foglalt határozott álláspontot a témában Marko.
Hülkenberg a 70. Évfordulós Nagydíjon hívta fel magára a figyelmet, ahol a tavaly év végi visszavonulását követően beugróként a harmadik rajtkockát szerezte meg az időmérőn, és stabil pontszerző helyet ért el a futamon.

Fotó: DPPI
Napokon belül érkezik a a Fernando Alonsóról szóló dokumentumfilm-sorozat
https://formula.hu/parc-ferme/26411
Szeptember 25-én debütál az Amazon legújabb alkotása, egy Fernando Alonso tavalyi évét feldolgozó ötrészes dokusorozat. A tartalomszolgáltató ígérete szerint a Fernando címre keresztelt műsor feldolgozza a pilóta felkészülését az Indy 500-ra, a Le Mans-i 24 órásra és a Dakar Ralira is, miközben a néző betekintést nyer a világbajnok belső köreibe, érintve a menedzserét, a testvérét, a barátnőjét és Carlos Sainzt is.
Elindult a Formula Retro csoportunk
https://formula.hu/parc-ferme/26410
Szívesen olvasol Michael Schumacher rekorddöntő sikereiről, a hőskor hátborzongatóan nagy csatáiról vagy a múlt izgalmas technikai megoldásairól? Akkor csatlakozz folyamatosan növekvő Facebook-csoportunkhoz, ahol nap mint nap kitárgyaljuk az éppen évfordulós eseményeket!

Fotó: DPPI
Vannak, akik szerint az F1 semmit nem ér a visító motorhangok nélkül… Szerintetek?
https://formula.hu/parc-ferme/26409
Legutóbbi podcastadásunkban az F1-gyel kapcsolatos közhelyeket szedtük ízekre, köztük azt is, hogy a száguldó cirkusz már nem az igazi a régi V8-asok, V10-esek vagy V12-esek hangja nélkül.
Az adás erről szóló része 28:05-től hallható.
Ha nem akarsz lemaradni a Formula Podcast adásairól, csatlakozz Facebook-csoportunkhoz ide kattintva!