A McLaren is megkapja a Mercedes-frissítést az F1-es Belga Nagydíjon
A Belga Nagydíj hétvégéjén már a McLaren is megkapja a Mercedes új motorját – ami ebben az esetben megbízhatósági fejlesztést jelent, nem teljesítménynövekedést.
A wokingiak annyi meghibásodással bajlódtak eddig, hogy emiatt eddig a pontig nem kaphattak új erőforrást, hogy ne kelljen majd rajtbüntetéssel szembesülniük – most viszont eljött a pillanat, Lando Norris és Oscar Piastri autója is megkapja azt a frissítést, ami a gyári Mercedesekben már futamok óta benne van, és megkapta már a két Alpine, valamint Carlos Sainz Williamse is.

Az Alpine és a Williams autói csak múlt héten, Silverstone-ban kapták meg ezeket, a McLaren utolsóként csak most – emellett pedig új belsőégésű motort is beszerelnek az autóikba az erőérzékeny pályára. Norris és Piastri számára is ez lesz a harmadik erőforrás 2026-ban, és a szabályok négyet engednek meg büntetés nélkül egy szezonban.
A McLaren emellett egy új hátsó szárnyat is bevet majd a saját tájékoztatása alapján, ettől teljesítményjavulást vár a hétvégén.
Mi a gond a McLarennél és a Red Bullnál?
A Mercedes és a Ferrari probléma nélkül halad előre, utóbbi csökkenti a hátrányát, a McLaren és a Red Bull viszont megoldandó problémákkal küzd: Paolo Filisetti technikai szakértő összegzése a topcsapatokról.
Az értékelés ebben a cikkben olvasható!
Piastri: Amint valami változik, küszködünk
Jelen pillanatban csak akkor versenyképes a McLaren, ha stabil, kiszámítható körülmények között kell versenyezni – így összegezte a wokingiak helyzetét Oscar Piastri. A tavalyi vb bronzérmese szerint amint valami megváltozik, valami probléma merül fel, már le is maradnak, nagyon szűk tartományban igazán erős az MC40-es.
„Úgy gondolom, hogy ha a tapadás jó, és a dolgok stabilan alakulnak, akkor versenyben maradhatunk, vagy legalábbis közel kerülhetünk a csúcshoz; így amikor minden stabilnak tűnik, jól állunk, és el tudjuk fedni néhány problémánkat” – magyarázta Piastri.
„Ezzel szemben például a silverstone-i időmérőn a körülmények nagyon nehezek voltak, és nem lehetett elbújni, így nem nagy meglepetés, hogy nehezen boldogultunk, és ilyen messze maradtunk az elejétől. Van néhány egyértelmű terület, amin dolgoznunk kell, de jelenleg úgy tűnik, hogy egyértelműen nehezen boldogulunk, ha a körülmények kicsit nehezebbek” – mondta.
„Láttuk Kanadában és Monacóban, hogy amikor a gumik hőmérséklete miatt nehéz és trükkös a helyzet, akkor is küszködtünk, amikor erős volt a szél, és akkor is küszködtünk, amikor minden csak egy kicsit kívül esik a komfortzónánkon.”
Jöhet az első esős nap az új F1-es autókkal: csapadékot várnak a hétvégére Spában
Érdemi esély mutatkozik arra, hogy ezen a hétvégén megrendezzék az első esős eseményt az újgenerációs F1-es autókkal. A Belga Nagydíj helyszíne mindig tartogat meglepetéseket az időjárás terén, az eső ritkán kerüli el a teljes hétvégét, és az előrejelzések szerint most is bőven van esély az égi áldásra: sőt, jelen állás szerint mindhárom pályanapot érintheti az esőzés.
Péntekre és szombatra 50% feletti eséllyel jósolnak csapadékot, vasárnapra ez 40% környékére csökken, de a nagy terület és az Ardennek miatt itt egyik pillanatról a másikra is fordulhat a helyzet – az mindenesetre világos, hogy a szezon során most először tényleg reális és jelentős esély van arra, hogy esőben kelljen körözni.
Ez még nem történt meg 2026-ban, néhányan teljesítettek egy-egy esős gumitesztet, de ennyi az összes tapasztalat az energialadás miatt meglehetősen mozgékony, egyesek szerint csúszós pályán kifejezetten veszélyes autókkal vízen – éppen ezért lesz nagyon érdekes az, hogy mi történik majd a hétvégén.
A hőmérséklet 25 Celsius-fok körül alakulhat, nem lesz hűvös, de a hőség sem okoz majd zavart, és ahogy megszokhattuk, a széljárás is komoly tényező lehet majd a nagy területen fekvő pályán.
Az F1-es Belga Nagydíj teljes menetrendje és tv-közvetítései
Spában folytatódik az F1-es szezon, mutatjuk a hétvége teljes programját a tv-közvetítésekkel együtt: lesz még F2, F3, WRC, IndyCar és NASCAR is ezekben a napokban.
A menetrend ebben a cikkben található!
Wolff: Ne hasonlítsuk Kimit Sennához...
Továbbra is két lábbal kell a földön járni és nem hagyni, ahogy elvigye a hype – ezt mondta a parádés teljesítményt nyújtó, a vb-tabellát a két technikai hibás kiesés ellenére 25 ponttal vezető Kimi Antonelliről Toto Wolff.
„Tudtuk, hogy szüksége lesz egy évre a beilleszkedéshez és a fejlődéshez, mert a Forma-1 teljesen más világ, mint a junior sorozatok” – nyilatkozta Wolff a Gazzetta dello Sportnak.
„Alkalmazkodnia kellett az F1-hez, és meg kellett tanulnia kezelni a szponzorokkal és a médiával kapcsolatos kötelezettségeit. A cél mindig is az volt, hogy a második szezonban javuljon, és ezt meg is tette: nagyon magas szinten versenyzett eddig idén, és rendkívüli eredményeket ért el.”
„Jelenleg túlteljesíti a legoptimistább várakozásainkat is, de nem szabad, hogy elégedett legyen. Mindenki dicséri őt. Én mindig arra kérem a többieket, hogy tartsák meg az egyensúlyt. Nem hasonlíthatjuk össze Ayrton Sennával, aki három bajnoki címet nyert, és az egyik legikonikusabb pilóta a történelemben. Kimi öt futamot nyert, hagyjuk, hogy fejlődjön.”
Hamilton: Kevesebb szoftver kellene...
Még a Miami Nagydíj idején beszélt a StarTalk podcastnek Lewis Hamilton az idei autógeneráció furcsaságairól, a visszatöltésekről, és az előre beprogramozott energialeadásokról – amelyek szerinte a pilóták és a nézők dolgát is megnehezítik.
„Ezt a szurkolók számára elég nehéz megérteni, és nekünk is nehéz megérteni, mert a végső cél egy F1-es autó vezetésekor az, hogy a határokat feszegessük. Minél gyorsabban fordulsz el egy kanyart, remélhetőleg annál jobb lesz az időt. És most a limitált akkumulátor miatt ez változott” – magyarázta a hétszeres világbajnok.
„Szóval alapvetően az van, hogy ha a gyors kanyarokban tényleg gyorsan mész, többet vállalsz, gyorsabban fordulod el a kanyart, akkor az egyenesekben megbüntet a motor, mert nem töltöttél vissza elég energiát” – tette hozzá, és egy rövid történettel érzékeltette a lényeget:
„Itt is megtörtént, hogy három tizedmásodpercet veszítettem amiatt, mert a szoftver nem jól végezte a dolgát. Ezt nem is tudtam, amíg nem beszéltem a mérnökeimmel, úgy voltam vele, hogy ne haragudjatok, lassú vagyok, ők pedig mondták, hogy nem én vagyok lassú, hanem a szoftver nem működött. Szóval ez adja az igazi frusztrációt, mert annak idején nem voltak ilyenek. Kevesebb szoftverre lenne szükség” – fogalmazott.
Perez: Maxtól tanultam meg, hogyan kell vezérnek lenni
Sergio Perez szerint Max Verstappen egy hihetetlen versenyző, akitől sokat lehetett tanulni, ő leginkább azt sajátította el, hogyan lehet igazán jó vezér valaki egy F1-es csapatnál.
„Ez a négy év Max mellett megmutatta nekem, hogy ő egy igazi hajtóerő. Habár minden olyan támogatást megkap, amiről versenyzőként csak álmodhatsz, de ő akkor is egy igazi erő, egy hihetetlenül komplett pilóta minden területen. Emellett pedig azt is megtanította nekem, hogy hogyan kell egy csapatot vezetni” – mondta a négyszeres világbajnokról Perez.
„Max egy igazi vezető, egy vezér abban az értelemben, ahogy hajt mindenkit maga körül. Pontosan tudja, hogy mire van szüksége ahhoz, hogy gyors legyen, pontosan tudja, hogy hol van éppen hiányossága. Hatalmas pilóta, aki emellett kőkeményen is dolgozik. Lehetőségem volt megtanulni és megtapasztalni ezt Maxtól négy éven keresztül elég eltérő autókkal, és ez egyértelműen gyorsabb pilótává tett engem is” – tette hozzá a mexikói.
„Láttam, hogyan lehet egy csapatot egy irányba, egy bizonyos, konkrét irányba hajtani. Nem sok pilóta képes erre, hogy megmondja a csapatnak: egész pontosan itt vagyunk hátrányban, és egész pontosan hogyan tudjuk ezt megoldani. Ez nagyon speciális és egyedi dolog, és ezt tanultam meg tőle ezeken a megbeszéléseken.”
Podcast: Közeleg a 41. F1-es Magyar Nagydíj
A felújítás befejeződött, a trófeákat bemutatták, döntöttek a kanyarok nevéről, mozgásba lendült a pilótapiac – minden készen áll a 41. F1-es Magyar Nagydíjra! Erről szól a friss Formula Podcast.