2024. április 24. szerda
Formula-E

Rosenqvist a pole-ban, meglepetéshegy mögötte

Alaposan átrendeződött az erősorrend a szombatihoz képest a Formula-E második hongkongi versenynapjának időmérőjén. Rosenqvist első rajthellyel vágott vissza, Buemi a legutolsó helyre kvalifikálta a Renault-t.

Első ránézésre az ember talán azt is hihetné, hogy véletlengenerátorral sorsolták a mai időmérő végeredményét, pedig valójában éppen ebben a kvalifikációban játszott a legkisebb szerepet a véletlen a Formula-E története során! Most lépett ugyanis életbe az a rendszer, hogy a versenyzők már nem számhúzással döntik el, hogy melyik ötös csoport tagjaként kell kihajtaniuk a bokszból, hanem a csoportokat a bajnokság állásának sorrendjében alakítják ki. Csak a csoportok pályára lépésének sorrendjét sorsolják mostantól, ez viszont most éppen a legtökéletesebb eredményt hozta: a bajnokság, vagyis a tegnapi futam utolsó helyezettjei kezdtek, és a szombati első öt helyezett körei zárták az alapszakaszt.

rosenqvist

A csoportkörök győztese azonban nem a tegnapi élmezőny tagjai közül került ki: az a Mitch Evans lett a leggyorsabb, akinek szombatját a Jaguar hibája tette tönkre: a csapat késve küldte ki az új-zélandit a pályára, aki bár az időeredménye alapján akkor is az élen végzett volna, eredményét nem vették számításba, mivel pár pillanattal a kockás zászló lendülése után kezdte csak meg a körét.

Evans mellett Abt, Rosenqvist, Bird, valamint meglepetésre a Formula-E-ben első versenyhétvégéjét teljesítő Edoardo Mortara zártak a legjobb öt között, így ők folytathatták a superpole-ban.

A második szezonját kezdő Jaguar első alkalommal jutott be az időmérő rájátszásába, és hajszálon múlt, hogy egyből a pole-t is megszerezze. Az első futamon szerencsétlenül járó Felix Rosenqvist által felállított 1:02,836-os időtől azonban az utolsóként kihajtó Evans 54 ezreddel elmaradt, így a második helyet szerezte meg. Mortara jelenléte közvetlenül mögötte még ennél is nagyobb meglepetés – a DTM-ből érkező svájci újonc egyetlen ezreddel volt gyorsabb Birdnél, aki viszont szombati bokszutcai hibájáért kapott rajtbüntetése miatt a 14. pozícióból rajtol majd végül.

Az előző napi dobogósok közül Vergne 8., Heidfeld 11. lett az időmérőn, a mezőny három bajnoka pedig még gyengébbet produkált. Piquet Jr. nem volt képes a csapattársa, Evans által diktált tempóra, csak a 12. helyre kvalifikált közvetlenül a címvédő di Grassi elé, Buemi pedig hallatlan módon a legutolsó, 20. pozíciót szerezte csak meg, miután a falat is eltalálta gyorsköre során. Újabb nehéz nap vár a svájcira, miközben a Hongkongban eddig látottak alapján nagyon úgy tűnik, hogy ebben az évben már koránt sem Buemi és di Grassi fogják a hátukon cipelni a show-t a Formula-E-ben. A 2017/2018-as szezon többesélyes, az eddigieknél is fordulatosabb csatákat tartogat.

FRISSÍTÉS: Evans és a Jaguar öröme ezúttal sem lehetett teljes, ugyanis két hellyel hátrébb sorolták őket a rajtrácson, így Mortara került a második pozícióba. Részletek ITT