2024. április 24. szerda

Raikkönen az élen, Vettel a bokszban zárta a második edzést

Minimális különbséggel előzte Lewis Hamiltont a Ferrari finn pilótája, Sebastian Vettel azonban peches volt péntek délután: a megtorpedózást még elkerülte, később azonban ő csapta falhoz kerekeit.

A napfényes első szabadedzéssel ellentétben már sötétben kezdődő, közép-európai idő szerint fél háromkor induló második szingapúri tréning első félóráját ultralágy keveréken a Ferrarik uralták: Sebastian Vettel 1:40,922-es körét Kimi Raikkönen 1:40,510-zel múlta felül – ezek az idők még mindig messze voltak Daniel Ricciardo első edzésen teljesített 1:39,711-esétől. Az edzés első perceiben Vettelnek egy forró pillanata is adódott éppen bajnoki riválisával, Lewis Hamiltonnal: a brit megelőzni próbálta a németet, de elmérte a féktávot, ezért füstölőre kellett fékeznie abroncsait, majd kiengednie autóját a bukótérbe, hogy ne találja telibe a Ferrarit.

Amikor az edzés közepén felkerültek a hiperlágy szettek, a köridőkben csaknem két másodperces ugrás történt: Hamilton 1:38,710-et teljesített, amelynél Kimi Raikkönen 11 ezreddel volt gyorsabb. A páros mögé fél másodperc feletti hátránnyal a két Red Bull jött be, Vettel viszont elszúrta gyorskörét: két lila szektor után a pálya végén mindkét kerekét hozzáütötte a falhoz. A bokszban szervizelni kezdték az 5-ös autót, amelyből piros folyadék szivárgott, és az edzés hátralevő részében nem engedték vissza a pályára.

A 90 perc második felében hiperlágy, ultralágy vagy ritkább esetben lágy gumival versenyszimulációt végzett a mezőny – ezek az értékes körök Vettelnek teljesen kiestek –, amelyek során az időeredmények már nem javultak. 1:38,699-cel Kimi Raikkönen zárta leggyorsabbként az edzésnapot Hamilton, Verstappen, Ricciardo és Bottas előtt. Az ötödik finn lemaradása 0,669 másodperc volt, mögötte következett a nagy szakadék: a hatodikként végző Carlos Sainz már 1,5 másodperc hátrányban következett.

A Renault spanyolját Romain Grosjean és a váratlanul jól teljesítő – sajátos módon néhány hiperlágyos kör kivételével szinte végig lágy gumit használó – Fernando Alonso követte. A csupán 12 kört megtevő Vettel ultralágyas legjobb köre kilencedik helyezést ért, a top 10-et Nico Hülkenberg zárta, mögötte a fejlesztési csomagját bevető Force Indiával Sergio Perez és a megforgását sértetlenül megúszó Marcus Ericsson következett. A mezőny hátsó negyedében a két Toro Rosso, végül pedig a két Williams foglalt helyet. 19. időt futott az a Lance Stroll, akinek jobb hátsó fékje kigyulladt a pályán.

A szabadedzés történései részleteiben élő közvetítésünkben olvashatók.