2024. október 6. vasárnap

Hamilton behúzta a hazai pole-t Raikkönen előtt

Lewis Hamilton ötödször szerzett rajtelsőségét a Brit Nagydíj esőben kezdődő időmérőjén, amely Daniel Ricciardónak drámát, Fernando Alonsónak pedig váratlan részsikert hozott.

A harmadik szabadedzés végén látott eső az időmérő kezdetéig kitartott, nedvesen tartva a silverstone-i pályát. A zöld lámpák kigyulladásakor a csapatok nem voltak benne biztosak, hogy milyen abroncsok lehetnek ideálisak a körülményekhez. A pilóták egy része slick, másik része intermediate gumikon hajtott ki, de hamar világossá vált, hogy utóbbira van szükség, így pár perc elteltével már minden autón a zöld oldalfalú gumik voltak fent.

A pályaviszonyok folyamatosan javultak, a csapatok pedig még a Q1 során az eső elállására számítottak. Daniel Ricciardo azonban ezt már nem tapasztalhatta meg: a Red Bull technikai gondok miatt, vélhetően a turbó meghibásodása okán a pálya szélére húzódott, és piros zászlót lengettek be az autó eltávolításának idejére. Az ausztrál kiesésének pillanatában éppen a tabella élén állt, de a leintésig az utolsó helyre csúszott vissza, bár öt rajthelyes büntetése miatt még a Q2-be való továbbcsúszás esetén is a mezőny végére került volna.

A szakasz végén ketten rizikóztak a slick abroncsokkal, ami mindkettőjüknek bevált. Esteban Ocon a 6. helyre lőtt előre, Fernando Alonso pedig - miután tizedeken múlt, hogy a leintés előtt elérje a vonalat -, csodás részsikert elérve az első helyre ugrott, ezzel némi múlandó örülnivalót szolgáltatva a McLaren szimpatizánsai számára. Kiesett végül Ricciardo mellett a két Sauber, valamint Magnussen és Stroll.

A Q2-ben már nem érkezett újabb eső, így mindenki a slickek mellett döntött, sőt, a végére olyannyira feljavultak a körülmények, hogy Lewis Hamilton a hétvége során először 1:28 alá szorította a köridőt. Bottas azzal együtt is második lett, hogy keményebb keverékkel körözött, gondoskodva róla, hogy ezen kelljen majd rajtolnia egy vasárnapi száraz verseny esetén, ami taktikai előnnyel járhat majd váltócserés rajtbüntetését követően. A középső szakaszban remekelt Hülkenberg, de továbbjutott Grosjean és a McLarennel Vandoorne is. Kiesett Palmer, Kvjat, Alonso, Sainz és az ismét szenvedő Williamsszel Massa.

A Q3-ban a Mercedesek rögtön hatalmas idővel kezdtek: Bottas 1:27,5-öt fektetett le, majd Hamilton azonnal rátromfolt 1:27,231-gyel. Vettel is képes volt azonban hasonlóra, 1:27,4-gyel bejött a két Ezüst Nyíl közé. Hamilton azonban másodikra újabb elképesztő darabot faragott le az etalonból, 1:26,600-as eredményének pedig már nem lehetett ellenfele. A végén Kimi Raikkönen jött be a második helyre, mögötte Vettel és Bottas végzett, de a negyedik hely Max Verstappené, a Mercedes finnje pedig büntetése miatt csak a 9. helyről rajtolhat majd.

Hamilton újabb, összességében ötödik hazai rajtelsőségével beérte Jim Clarkot a Brit Nagydíjak legtöbb pole-pozíciójával rendelkező pilótájaként, karrierje során pedig már 67. alkalommal nyert meg egy időmérőt, így egyetlen további sikerre van Michael Schumacher rekordjától.

A leintés pillanatában azonban még senki nem lehetett 100%-ig biztos Hamilton pole-jában, hiszen Romain Grosjean feltartásának gyanújával vizsgálni kezdték őt a versenybírók. FRISSÍTÉS: Megtarthatta helyezését a brit.