DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 15. szerda
Egyéb

Apák és fiúk a Forma-1-ben

Az online világ népszerűvé válásával és a felhasználók számának növekedésével nagyon sok fogalom kerül be a köztudatba, amelyeket sokan fenntartásokkal kezelnek.

GP2424_141410_V6A2939_resize



Az online világ népszerűvé válásával és a felhasználók számának növekedésével nagyon sok fogalom kerül be a köztudatba, amelyeket sokan fenntartásokkal kezelnek. Ez nem is meglepő, hiszen sok esetben a korábban, a fizikai világban évtizedeken át használt elnevezés idővel újabb tartalmakkal is bővülhet.

Az egyik ilyen kifejezés a Sugar Daddy. Eredeti formájában az olyan viszony leírására szolgál, amelynek keretében egy idősebb, módosabb férfi anyagi támogatásban részesít egy fiatalabb hölgyet, aki a Sugar Baby.

Az elnevezés eredete a huszadik század elejére tehető. Miután egy fiatal hölgy feleségül ment egy gazdag cukorgyáros fiához, ő szólította Sugar Daddy-nek a férjét. Ma elsősorban az olyan online randi oldalak kapcsán kerül szóba ez az elnevezés, ahol az ilyen jellegű kapcsolatot kereső személyek vannak jelen.

A Sugar Daddy kifejezés azonban az utóbbi időben másféle kontextusban is megjelent, elsősorban angol nyelvű sport témájú weboldalakon lehet vele találkozni. A sport világában ezzel a szópárral írják le az olyan szituációkat, amikor egy jómódú, milliomos apa az anyagi és egyéb befolyását felhasználva igyekszik előmozdítani saját gyereke karrierjét.

 

Tisztességtelen előny?

A jelenség nyilván ismerős az autós-motoros sportok kedvelői számára is. Gyakran alakul ki a kérdésből morális vita, olyan formában, hogy esetleg a tehetős apa gyermeke nem annyira tehetséges, de a pénz miatt megkapja a lehetőséget, ellenben sokan, akik sokkal tehetségesebb, az anyagiak hiányában elesnek ettől a lehetőségtől. 

A kérdés ettől sokkal árnyaltabb, hiszen ha az ilyen módon versenyzési lehetőséghez jutó fiatal nem elég tehetséges, akkor a pályán ez ki fog derülni. Másrészt, számos pozitív példa is található, ahol nem is annyira a pénz, mint a tudás átadása játszott jelentős szerepet.

Az egyik legszebb ilyen történet Jos és Max Verstappen nevéhez kötődik. Jos F1-es versenyzőként 1994 és 2003 között nyolc idényben állt rajthoz, olyan csapatok színeiben, mint a Benetton, a Simtek, a Tyrell, A Stewart, vagy a Minardi. 1994-ben a Hungaroringen és a Belga Nagydíjon is dobogóra állhatott.

Noha nem szerzett világbajnoki címet, a pályafutása során rengeteg tapasztalatot gyűjtött, amit később átadott a hasonló pályát választó fiának, Maxnak. A tudásnak köszönhetően ő már 17 évesen debütálhatott a Forma-1-ben.

 

Néhány kiemelkedő példa

Az egyik olyan példa, ami sok rajongó idegeit borzolja az Lance és Lawrence Strollhoz köthető. Az apa az autógyártásban és a divatiparban szerzett milliárdokat, amiből aztán bőségesen költött fia autóversenyzői karrierjére.

Lawrence Stroll már fia gokartos pályafutását is pénzelte, majd megvásárolta a Racing Pointot, amit átnevezett Aston Martinra, ahol a Lance-nek stabil versenyzői pozíciót biztosított.

A kanadai Nicholas Latifi 2020-ban debütált a Williams színeiben. A pályafutása során vegyes eredményeket ért el és az ő esetében is a háttérben ott vannak az apa milliárdjai. Michael Latifi ugyanis Kanada egyik legnagyobb élelmiszeripari vállalatának a tulajdonosa és bőségesen finanszírozta fia karrierjét. 

A csapat anyagi nehézségei idején beszállt ő is némi pénzzel a talpra állásba, cserébe pedig Nicholas autóba ülhetett.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: