Ha nem mozogsz eleget, előbb-utóbb felszökik néhány kilogramm, ami miatt lehet, hogy kellemetlenül is érzed majd magad a bőrödben.
A mentális problémák pedig alvási gondokhoz vezethetnek. A folyamatos kialvatlanság gyengíti az immunrendszert, így könnyebben elérhetnek minket a betegségek, és még alvási apnoe is kialakulhat. Vegyük ennek elejét: találjuk meg a kedvenc sportunkat, éjszaka pedig használjunk SleepAir orr- és szájtapaszokat!
De mi az az alvási apnoe, és hogyan enyhíthetjük a tüneteit? Cikkünkben erre adunk most választ. Ha Téged is érint, tarts velünk!
Melyek az alvási apnoe jellemzői?
Ébredtél már otthon arra, hogy a veled egy háztartásban élők közül valaki alvás közben fulladozó hangot adott ki, olyat, mint egy hirtelen jött horkolásé? Vagy te is kapkodtad már a levegőt éjszaka? Ez nagy valószínűséggel alvási apnoe lesz, amikor egy légzéskimaradás miatt keletkezik ez a furcsa hang.
Milyen fajtái vannak?
Beszélhetünk obstruktív alvási apnoe-ról, amikor alvás közben részben vagy teljesen elzáródnak a légutak. Főként azért fordul elő, mert a nyelvet és a garatot tartó izmok ellazulnak.
A központi alvási apnoe esetében légzési szünet jelentkezik. Ilyenkor az agyunk nem lép kapcsolatba a légzésért felelős izmokkal. A kombinált alvási apnoe pedig az előző kettő egyvelege.
A főbb tünetek felismeréséhez
Mégis honnan tudhatjuk, hogy valaki alvási apnoe-val küzd? A hangos horkantáson túl milyen egyéb jelei vannak? Nézzük!
- Amennyiben tartósan fáradt és álmos vagy napközben, annyira, hogy még el is tudnál aludni, akkor nagy eséllyel ez a probléma.
- A reggeli fejfájás is intő jel lehet, illetve az éjszakai indokolatlan izzadás.
- Alvás közben úgy érzed, hogy fuldokolsz, és a levegő is kevés a szobában.
- Nehezen koncentrálsz, és a hangulatod is ingadozik.
- Az éjszakai gyakori vizeletürítés is jelzésértékű.
Ha ezek bármelyikét tapasztaljuk, akkor érdemes lesz egy vizsgálatnak alávetni magunkat. De addig is mit tehetünk?
Hogyan enyhíthetünk a panaszokon?
Az alvási apnoe egyik jó ellenszere a sportos, egészséges életvitel és a testsúly csökkentése. Sokat segíthet, ha nem a hátunkon, hanem az oldalunkon alszunk. Előidézője lehet a gyakori alkoholfogyasztás és bizonyos nyugtatók használata, ezért ezeket jó kerülni.
Javíthatnak a helyzeten a már említett orr- és szájtapaszok. Ezek ugyanis elősegítik a megfelelő szájtartást alvás közben, illetve megkönnyítik az orrlégzést. Bizonyos esetekben akár műtétre is sor kerülhet, de inkább próbáljuk meg a fenti javaslatokat betartani!