Az itt szerzett ismeretek nemcsak a jogsi miatt lehetnek hasznosak, hanem a mindennapok során is. Ha például rendszeresen sportolunk, könnyen lesérülhetünk, és ilyenkor jó, ha tudjuk, mi a teendő. De nézzük meg kicsit alaposabban is, mit takar ez a kurzus!
Elsősegélynyújtás a mindennapokban
Egy olyan készség az elsősegélynyújtás, amelyet igazából mindannyiunknak el kellene sajátítania. Ténylegesen életet is menthet. Szerencsére a legtöbb intézmény, köztük a SofőrSuli 2008 Autósiskola elsősegély-tanfolyamai több helyszínen is időpontban is elérhetők. Így biztosan nem jelent majd gondot összeegyeztetni a mindennapi teendőinkkel.
Miért is hasznosak az itt szerzett ismeretek? Nem árt, ha tudjuk, hogyan kell ellátni egy ájult embert, vagy egy balesetet követően hogyan kell stabil oldalfekvésbe helyezni a sérült személyt. Gyorsan és hatékonyan tudunk segíteni, megakadályozva a helyzet súlyosabbá válását.
A követelményekről
Ahhoz, hogy kézhez kapjuk a jogosítványunkat, az elsősegély-tanfolyam végén kapott tanúsítványt be kell mutatni. A kiállítás feltétele a sikeres vizsga. A tévhitekkel ellentétben jogilag az elméleti és gyakorlati órákon való részvétel nem kötelező, de erősen ajánlott.
Miből áll a kurzus?
A tananyag olyan alapvető életmentési ismereteket, illetve tudásanyagot tartalmaz, amivel felgyorsítható a szakszerű ellátás.
- Ilyen lehet például az, hogy miként tájékozódjunk a baleset helyszínén, beleértve a súlyosságának és a sérüléseknek a felmérését, a környezet biztosítását is.
- Emellett megtanítják még nekünk, hogyan kell mentőt hívni, és azt, hogy hogyan kell kimenekíteni a sérültet egy autóból.
- Arról is információkat kapunk, hogy hogyan fektessük stabil oldalhelyzetbe az érintett személyt.
- Megtanuljuk a különféle vérzések ellátásának módját..
- De csonttöréshez, ízületi sérülések helyszíni ellátáshoz is nyújtanak iránymutatást. Azt is megmutatják, hogyan kell kezelni az égési sérülteket.
- Azt is megtudjuk, hogy szükség esetén hogyan an távolítsunk el egy idegen testet a nyelőcsőből/légutakból.
- Az újraélesztéshez és a defibrillátor használatához is kapunk tanácsokat.
Végül, de nem utolsó sorban megismerkedhetünk az lsősegély-láda tartalmával és annak használatával
A vizsga menete
Az elsősegély-vizsga elsősorban a gyakorlatban zajlik, de az ismeretek szóbeli számonkérésére is számítani kell. Összesen három részből áll: az egyik egy kötelezően bemutatandó gyakorlat elvégzése, míg a másik kettő az "A", valamint a "B" tétel megoldása.
A vizsgán csak akkor kapunk “megfelelt” minősítést a vizsgáztatótól, ha az elméleti illetve gyakorlati feladatokat helyesen oldottuk meg. Bukást jelentő hiba lehet például, ha nem ismerjük az eszméletlenség vizsgálatának lépéseit.
Ha alaposan felkészülünk a felmérésre, nemcsak sikeres lesz az eredmény, de a gyakorlatban, akár még sportoláshoz is jól tudjuk majd hasznosítani.