Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy pontosan milyen lépéseket kell tenniük a profi sportolóknak, hogy felkészülhessenek egy-egy versenyidőszakra.
Pontos tervezés
Az első és talán legfontosabb lépés a versenyidőszak előtti tervezés. A professzionális szinten sportolók hosszú távú terveket készítenek, amelyek felölelik az egész szezont. Ez a terv magában foglalja az edzésrendszert, a versenyek kiválasztását, az étrend összeállítását – ugyanakkor a pihenést is. Ez a hosszú távú tervezés lehetővé teszi számukra, hogy fokozatosan növeljék az edzésmennyiséget és az intenzitást, miközben folyamatosan monitorozzák – természetesen bizonyos szint fölött szakértők segítségével – a fizikai és mentális állapotukat.
Rendszeres, terv szerint haladó edzések
Az edzésmunka kiemelkedő fontosságú ezen a területen: a szakértőkkel együttműködve kialakított edzésterv célja, hogy fejlessze az erőt, az állóképességet és a sportspecifikus teljesítményt. Az edzésprogramok – természetesen adott sportágtól függően – gyakran kombinálják a kardióedzést, a súlyzós edzést és a speciális mozgástípusokat, hogy teljes körű felkészültséget biztosítsanak.
Megfelelő étrend és táplálkozás
Az étrend és a táplálkozás szintén kulcsfontosságú szerepet játszik a felkészülésben, legyen szó Forma-1-es versenyekről vagy éppen kosárlabdaszezonról. A sportteljesítmény optimalizálása érdekében a táplálkozási szakértők személyre szabott étrendeket készítenek a sportolóknak, figyelembe véve az egyéni szükségleteket és céljaikat.
Általánosságban elmondható, hogy az étrendjükben megfelelő mennyiségű fehérje, szénhidrát, zsír, vitamin és ásványi anyag szerepel. A fehérjék – amelyeket gyakran praktikusan csak fehérjeshake-ek formájában fogyasztanak el – az izomfejlődés és -regeneráció szempontjából fontosak. A szénhidrátok adják a szükséges energiát, az egészséges zsírok segítik a szervek normál működését és egyes létfontosságú vitaminok felszívódását. Azt pedig talán nem is kell részleteznünk, hogy a vitaminok és ásványi anyagok miért is annyira fontosak – akár sportolók vagyunk, akár nem.
Pihenés és regenerálódás
A pihenés és a regeneráció ugyanolyan fontos, mint az edzés, éppen ezért a profi sportolók jól tudják: szigorúan be kell tartaniuk a pihenési időket. Ez azért lényeges, hogy megfelelően regenerálódhassanak a használt izmok és a teljes test kipihenhesse magát, hogy még nagyobb erőbedobással folytathassa a fejlődést. A pihenőnapok mellett a masszázs, a hideg-meleg vizes kezelések, az étrend-kiegészítők – például a fehérjeshake-ek – fogyasztása, valamint az alvásminőség-optimalizálás is hasznos lehet a számukra.
Mentális tréning
A mentális erősítés is elengedhetetlen egy feszültségekkel teli felkészülési időszakban. Olyan szakemberek, mint a pszichológusok és coach-ok segítenek a sportolóknak az idegrendszerük optimalizálásában, a stresszkezelésben és a koncentráció növelésében. Továbbá tanulják a pozitív gondolkodást és a mentális erőnlétet is, hiszen ezek is elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelően teljesíthessenek az élsportban. A pszichológiai felkészültség hatalmas előnyt jelenthet a többi versenyzővel szemben, így nem meglepő, ha minél többen igyekeznek ezt kihasználni.
A rugalmasság és az alkalmazkodóképesség is fontos
Bármennyire is felkészült egy sportoló, bármennyire is előre tervezett, bármikor beüthet a krach. Éppen ezért lényeges, hogy a sportolók képesek legyenek alkalmazkodni és rugalmasan kezeljék a nem várt szituációkat – ez persze a mentális tréninggel is szorosan összefügg. A tervezett edzésmennyiség és a versenynaptár mellett számolniuk kell a váratlan eseményekkel, sérülésekkel vagy más változásokkal.
Jelenlét a pillanatban
Végül, de nem utolsósorban a versenyidőszak során a profi sportolók számára kulcsfontosságú a koncentráció, az adott pillanatban való teljes jelenlét. A mentális fókusz és a versenyszellem segít abban, hogy a sportolók a legjobb teljesítményt nyújtsák ezeken a kiemelkedő jelentőségű eseményeken.