Ha legközelebb bemegyünk vásárolni egy villamossági szaküzletbe, vagy például a Penta Elektrik kábelei között nézelődünk, nem kell tanácstalanul állnunk és az internetet böngésznünk a jelentéstartalom után, hiszen itt van ez a cikk! Nézzük, mi az, hogy AWG, mi köze a kábelekhez és miért fontos!
A rövidítés mögötti jelentés
Az AWG rövidítés az angol American Wire Gauge kifejezést takarja, mely az Egyesült Államokban és más országokban használt vezetékvastagság-mérő skálát jelöli. Az AWG értékek a vezeték vastagságával fordítottan arányosak, vagyis minél kisebb a szám, annál vastagabb a vezeték.
Az AWG skála lineárisan csökkenő számsorrendet használ, az 1-es érték jelöli a legvastagabb huzalt, a 40-es érték pedig a legvékonyabb kábelt jelenti. Ez szokatlan lehet azoknak, akik a nálunk ismert keresztmetszet (mm2) kifejezést keresik a vásárláskor.
Az AWG-t tömör vezetőknél használják, kialakításának célja pedig az egységes méretű eletromos vezetők megalkotása volt. Amikor készültek a vezetékek, úgy kapták meg a végleges vastagságot és ezáltal az AWG értéket, hogy a szerszámon a drótot meghatározott számban húzták át. Ha ez 16-szor esett meg, az lett az AWG 16-os vezeték.
Melyik vezetéket mire használják?
Nem véletlenül van ilyen sokféle vastagságú vezeték forgalomban, hiszen nem mindegy, melyiket mire használjuk. Az alábbiakban ismertetünk néhány példát ennek szemléltetésére:
-
Az 1 AWG-s vezeték nagyon vastag, többnyire áramátviteli rendszerekben használják
-
10 AWG: háztartási elektromos vezetékezésnél használt
-
20 AWG: keresztmetszete akkora, mint egy ceruzáé
-
40 AWG: a mikroelektronikai piac a legnagyobb felvásárlója
Azért fontos ez a jelölés, mert szerepet játszik a vezeték ellenállásának meghatározásában is, különösképp az elektronikai iparban. Itt ugyanis kulcsfontosságú a megfelelő kábel kiválasztása és használata annak érdekében, hogy az áramátvitel biztonságos és hatékony legyen.
Néhány hasonlóan fontos kifejezés
Lássunk még néhány, kábelekkel kapcsolatos rövidítést, mely hasznos lehet a későbbiekben is:
-
C: árnyékoló fonat
-
FR: tűzálló kábel
-
FRNC: a külső burkolat lángálló
-
FB: tűzjelző kábel
-
E.Á.: erőátviteli kábel
-
A: kültéri kábel
-
AB: kültéri kábel villám védelemmel
-
AJ: kültéri kábel indukciós védelemmel
-
G: bányakábel
-
RE: tömör körszelvényű erőátviteli kábel
-
RM: sodrott körszelvényű erőátviteli kábel
-
SE: tömör szektorszelvényű erőátviteli kábel
-
SM: sodrott szektorszelvényű erőátviteli kábel
Ezzel egy kicsivel közelebb kerültél a különböző kábelek elnevezéseihez és használatukhoz, de sosem árt segítségül hívni az internetet vagy egy szakembert, hiszen a jó pap holtig tanul!