DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. december 23. hétfő
Egyéb

Matricák, díszek: Mit szabad és mit nem?

Egy büszke autótulajdonos előszeretettel ékesíti járművét, ez azonban sokba kerülhet egy közúti ellenőrzésnél: nemcsak bírság kapható, hanem a forgalmi is ugorhat. A das.hu írása arról, mit enged a jogszabály, és mit nem.

A saját gépjármű ugyanolyan személyes használati eszköz, mint egy mobiltelefon. Sokan ezért igyekeznek feldobni a járművet kívülről és/vagy belülről is, de legalábbis otthonosabbá tenni. Mindenféle matricák, plüssfigurák, egyéb dísztárgyak lepnek el egyes autókat. Ha az autós nem vigyáz, egy közúti ellenőrzésnél a bírságon felül ugorhat a forgalmi, avagy a kocsi eleve át sem megy az esedékes műszaki vizsgán. Az alábbiakban összefoglaljuk a szélvédőkre, beltérre vonatkozó legfontosabb regulákat.

A vonatkozó rendelet értelmében a jármű vezetőterének olyannak kell lennie, hogy a vezető részére minden vezetési művelet esetében biztosítsa az előre és oldalra való kilátást, továbbá visszapillantó tükrökkel a jármű mellett lévő mindkét oldali forgalmi sávra történő hátralátást. A gépkocsi vezetőüléséből nézve szemmagasságban csak ajtó- és ablakoszlop, szélvédő, osztóléc, ablaktörlő és törletlen szélvédő felület okozhat takarást.



Nagyon fontos és hasznos ismerni azt a szabályt is, mely szerint a gépjármű szélvédőjén, valamint azon ablakain, amelyeken keresztül a vezetőnek az utat és környezetét látnia kell, kilátást zavaró feliratot, ábrát, jelzést, tartozékot elhelyezni tilos. Nem kell a kilátást zavarónak tekinteni egyebek mellett a legfeljebb 10 cm méretű, a szélvédő alsó sarkában elhelyezett feliratot, ábrát, jelzést, tartozékot. Ha tehát a "Baba a fedélzeten" vagy "Tanulóvezető vagyok" ill. más hasonló matricát kívánunk elhelyezni, érdemes a fentieket betartani.

Tilos elhelyezni a gépjárművön kívülről látható világító, megvilágított, átvilágított, illetőleg fényvisszaverő kivitelű feliratot, ábrát, vagy jelzést, kivéve, ha erre külön engedéllyel rendelkezik. A fentiekhez képest jóval szubjektívebb megítélést alá esik az a szabály, mely szerint a jármű vezetőfülkéjében és utasterében tilos olyan díszítést alkalmazni mely a vezetőt zavarhatja, vagy a szabad kilátásban akadályozhatja.

Ha véresen komolyan vesszük azt az előrást, mely szerint a gépjármű szélvédőjén és ablakain menet közben nem szabad függönyt, vagy olyan más megoldást alkalmazni, amely a szélvédőn, illetőleg a jármű ablakain a kilátást, illetőleg az átlátást megakadályozza, akkor akár a gyerekülés mellé feltapasztott napfényvédő használata is jogellenesnek minősülhet. Persze csak menet közben. Ez ugyanis zavarja a ki- és átlátást, ezért ad abszurdum az intézkedő rendőr megbírságolhatja a vezetőt, na és persze azonnal leszedetheti velünk a napfényvédőt.

A jogszerűen felhelyezett jelzések és díszítések miatt ne aggódjunk, és ne engedjük a túlbuzgó vizsgáztatónak, hogy ezeket eltávolítsa.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: