DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. december 23. hétfő
Retro

Milyen volt egy F1-es közvetítés 48 éve?

A kommentátor a lelátón ült, képernyőjén pedig csupán a pálya két kanyarját látta, bármiféle helyezéslista nélkül – a legendaként tisztelt Murray Walker emlékezett vissza egy 1969-es futamra.

A most 93 esztendős Murray Walker a 70-es évek elejétől 2001-ig kommentált nagydíjakat a BBC-n, F1-es témájú műsorokban pedig a mai napig feltűnik. Mindenki másnál alaposabb tapasztalatokkal rendelkezik a Formula-1-es közvetítés fejlődéséről, amíg az eljutott a mai állapotig, HD-adással, hőkamerával, live timing appokkal okostelefonra: az F1Racing magazinnak írt szokásos rovatában az egyik első nagydíj körülményeit idézte fel, ahol kommentátorként vett részt.

„Amikor Monzából kommentáltam a BBC-nek 1969-ban, a betonlelátón ültem, amit mindig ’Mussolini-féle’ art decónak képzeltem, és ahol izgatott olaszok seregei vettek körül. Azon vetélkedtek egymással, hogy egy pillantást vethessenek a monitoromra, amely két rögzített kamera képét mutatta” – kezdte a ma elképzelhetetlen állapotok ecsetelését Walker.

„Egyikük tántoríthatatlanul a célegyenesre nézett, a másik a második Lesmo-kanyart mutatta. Ez azt eredményezte, hogy az autók, egészen hihetetlen, a kör legnagyobb részében teljesen kívül estek a látómezőmön, nekem pedig végig beszélnem kellett, amíg újra elő nem tűntek.”

Az 1969-es Olasz Nagydíj befutója, Murray Walker kommentálásával

Walker ízelítője az akkori – természetesen nagy-britanniai – F1-es tévéviszonyokról: „Azokban a korai napokban csak válogatott versenyeket adtak, a kép fekete-fehér volt, nem volt műsor a futam előtt és után, csak egyetlen kommentátor beszélt, nem voltak grafikák, nem voltak fedélzeti képek, nem volt rádióforgalom, nem voltak helikopterképek, nem volt séta a rajtrácson, nem voltak bokszutcai riporterek, nem készültek interjúk a versenyzőkkel, és nem voltak monitorok, amik a sorrendet, szektoridőket, köridőket, egyéni és összesített legjobbakat, időjárást és egyebet mutatták volna a kommentátornak. A mostanihoz képest a közönség is kicsi volt. De el kellett kezdeni valahonnan.”



A britek a 70-es évek közepén kezdtek jobban érdeklődni a Formula-1 iránt, részben James Hunt sikereinek köszönhetően. Érdekesség azonban, hogy a BBC csak 1978-tól kezdve, két évvel Hunt bajnoki címe után közvetített már minden versenyt. Hunt később Walker kommentátortársa lett a közszolgálati csatornán, ebből az időszakból derült fény egy újabb kulisszatitokra.

„A kezdeti napokban James Hunt és én igazából sosem utaztunk el a messzi versenyekre, amilyen Brazília és Japán. Valójában a londoni tévéközpontból kommentáltunk. A találékonyságunkat tette próbára, hogy Suzukában készült képekről kellett beszélni úgy, mintha ott lennénk, anélkül, hogy kimondtuk volna. ’Nem látom a bokszokat a kommentátori pozíciómból’ – mondtam, ami tökéletesen igaz is volt, mivel több ezer mérföld távolságban tartózkodtam, de azt a benyomást keltette, mintha a pályán lennék, csak kicsit arrébb.”

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: