DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 28. vasárnap

Kiderült, milyen nevet kap a 2026-os F1-es Ferrari

Nem töri meg az előző évek hagyományait a Ferrari az új szabályrendszer első évére építendő autójával: az SF-26-os nevet fogja viselni Charles Leclerc és Lewis Hamilton idei versenygépe. Ez a koncepció 2023 óta változatlan, azaz Frederic Vasseur irányítása alatt végig az SF betűk (ami természetesen a Scuderia Ferrarit jelenti) és az adott évszám kapott helyet az autó nevében.

Pedig a korábbi esztendőkben változatosabb névadási technikákat alkalmazott a maranellói gárda: 2022-ben például az istálló alapításának 75. évfordulója előtt tisztelegve F1-75-re keresztelték az autót, 2020-ban az ezredik F1-es nagydíjukra emlékezve SF1000 névre hallgatott a versenygép, míg az előző évtized közepén gyakran feltűnt a T vagy a H betű is a kódnévben, utalva a turbó hibrid motorokra. A számok hol az évre, hol a Ferrari fennállásának évfordulóira utalnak, a legérdekesebb névválasztás pedig alighanem a 2011-es volt az utóbbi időkben, ott ugyanis Olaszország egyesülésének 150. évfordulóját ünnepelte az istálló – sőt, az eredeti F150-es név miatt még jogi vitába is keveredett a Forddal.

Mindenesetre az SF-26-ost január 23-án mutatja be a Ferrari, amelyet a tervek szerint Fioranóban be is járatnak, mielőtt pár nappal később már a barcelonai zárt kapus teszten lesz jelenésük vele.

Az F1-es Ferrarik nevei ebben az évezredben:

Év Név 2013 F138
2026 SF-26 2012 F2012
2025 SF-25 2011 150° Italia
2024 SF-24 2010 F10
2023 SF-23 2009 F60
2022 F1-75 2008 F2008
2021 SF21 2007 F2007
2020 SF1000 2006 248 F1
2019 SF90 2005 F2005
2018 SF71H 2004 F2004
2017 SF70H 2003 F2003-GA
2016 SF16-H 2002 F2002
2015 SF15-T 2001 F2001
2014 F14 T 2000 F1-2000

ferrari-auto-f1

Karanténinterjú és e-sport: Szombaton 12:55-kor AFM a Spíleren

A tartalomban:

- Karanténinterjú a magyar ralibajnokkal, Vincze Ferenccel

- Ádáz versenyek a virtuális pályákon

- Forma-1-es csapatfőnököt és pilótát szólaltatunk meg

- Külföldön dolgozott Tóth Ottó, hogy itthon versenyezhessen

- Ez történt a WRC három lefutott fordulóján

Videó: A fiatal Senna leteszi névjegyét az F1-ben

A brazil legenda alig töltötte be a 24-et, amikor a Toleman volánja mögött a második Formula-1-es futamán összehozta első világbajnoki pontját. 1984-ben, Dél-Afrikában egy korszak kezdődött el.

Ez volt az tíz legfurcsább kiesés az F1-ben

Újabb toplistával jelentkezett a Formula-1 hivatalos Youtube-oldala, ami ezúttal a legbizarrabb kiesésekből állítottak össze egy toplistát.

Videó: Így nézne ki egy kör a Megapályán

Egy brit sportriporter, Will Buxton álmondta meg az alábbi szörnyeteget, ami a 2020-as F1-es szezon összes pályájából felhasznál legalább egy kanyart. A végeredmény egy több mint ötperces kör a világ egyik legdurvább vonalvezetésén.

Melyik klasszikus futam ismétlését néznéd meg szívesen?

Az F1 szavazásra buzdítja a rajongókat: az utóbbi hetekben ők választották ki, mely futamokat ismétlik meg a közösségi oldalaikon, a következőről azonban a nézők dönthetnek. Három választási lehetőséget kínáltak fel.

- Esőkáosz az 1982-es Monacói Nagydíjon.
- Irvine első futamgyőzelme az 1999-es Ausztrál Nagydíjon.
- Mansell debütálása a Ferrarinál az 1989-es Brazil Nagydíjon.

A szavazatok a Formula1.com oldalán adhatóak le.

monaco-1982

Fotó: DPPI

Rosberg bevásárolt egy idegennek az interneten

Egy szurkoló és Nico Rosberg szívmelengető közös története járja be a világhálót. Laura egy eddig nem diagnosztizált idegrendszeri betegségben szenved, ezért korábban azon aggodalmairól posztolt Twitteren, hogy a világjárvány miatt mennyire nehéz lesz a bevásárlásait elintéznie. A poszt eljutott Nico Rosbergig, aki nem habozott, felkereste a szurkolót.

Nem kevesebb mint 500 eurót ajánlott fel neki házhoz szállítható élelmiszerre, amitől Laure szóhoz sem jutott. "Mindig azt mondom, hogy ha valakit meg akarunk ismerni, akkor arra figyeljünk, hogyan bánik azokkal az emberekkel, akiktől semmi viszonzást nem vár" - hálálkodott a pilótának Twitteren.

Így csalt Verstappen az egyik virtuális futamon

Az otthonmaradás jelentős részét szimulátorversenyzéssel töltő Max Verstappen két hete vendégszerepelt az egyik e-sport szériában, az ausztrál Supercars széria bajnokságában, amely sok dicséretet kap a komoly mezőny – a széria valódi pilótái neves szabadkártyásokkal kiegészülve – és a profi lebonyolítás révén. Verstappen az ismeretlen terepen is bizonyította érzékét a szimulátorozáshoz, négy rajtból három dobogós helyet szerzett.

A hollandról ugyanakkor kiderült, hogy nem teljesen szabályosan versenyzett: a bajnokság szoftvere, az iRacing egyik kiskapuját használta ki a bokszkiállásoknál. Felfedezte, hogy ha elég gyorsan hajt a bokszutcába, az automatikus sebességszabályozó nem kapcsol be, ezzel a fogással pedig körülbelül két másodpercet nyert egy kiállással.

Verstappen nyomán azóta mások is éltek a kiskapuval: a pontversenyt vezető Scott McLaughlin így ugrotta át ellenfelét a legutóbbi alkalommal. A cselre úgy figyeltek fel, hogy a versenyzőt versenymérnöke emlékeztette, „használd a trükköt”. Büntetést egyikük sem kapott, a virtuális futam szervezői azonban közölték, a folytatásban szabálytalannak minősül és büntetendő, ha valaki alkalmazza.

Vegyespárosok fognak szerepelni a jövőre induló Extreme-E-ben

Újabb komoly újítást jelentettek be a már eleve – a nevéhez hűen – eléggé extrém versenysorozat kapcsán, amelyben teljesen elektromos SUV-okkal fognak versenyezni a világ legszélsőségesebb helyszínein. A versenyeken ugyanis vegyespárosok fognak indulni, azaz egy férfi és egy női pilóta, akik vezetőként és navigátorként fognak szerepelni minden kétkörös viadal során: mindketten egy-egy kört tesznek meg majd a volánnál, mielőtt cserélnének. „Ez egy nagyszerű lehetőség a nőknek és a férfiaknak, hogy egy csapatot alkotva versenyezzenek együtt és egymás ellen egyforma technikai feltételek mellett” – kommentálta az újítást Michéle Mouton az FIA Nők az Autósportban Bizottságának elnöke. A széria vezetői rámutattak: ezzel a lépésükkel nemcsak a klímavédelmet, hanem a nemi egyenlőséget is hirdetni kívánják.

 

A komplett F1 felköszöntötte 100. születésnapján Tom Moore századost

Az egykori katonatiszt azzal vált ismertté, hogy néhány héttel 100. születésnapja előtt jótékonysági gyűjtést indított a brit egészségügy számára. Maga számított arra legkevésbé, hogy végül 30 millió font adomány gyűl össze, nevét pedig megismerik nemcsak Nagy-Britanniában, hanem az egész világon. A nagy napon a Formula-1 közös köszöntő videót küldött Moore-nak, amelyben a sportág vezetői, csapatfőnökök és számos pilóta jelentkezett köszöntésével. 

Lando Norris nem csupán jókívánságokat küldött, hanem sisakját juttatta el a második világháborús veteránnak.

Bottas is felkészült a szimulátorozásra

Valtteri Bottas speciális szimulátorszettje is megérkezett, innentől vele is számolni kell!

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Thanks @jimmspc for organising my home simulator together with @fanatec_official @playseatglobal @rognordic #VB77 #Simulator #esports @mercedesamgf1 @jeolin

Valtteri Bottas (@valtteribottas) által megosztott bejegyzés,

Virtuális fűnyíróversenyt rendezett Leclerc, de majdnem a karját törte

Úgy tűnik, az F1-esek már annyira ki vannak éhezve a küzdelmekre, hogy a virtuális világban is bármivel képesek már versenyezni. Charles Leclerc például fűnyírókra „váltott” az autókról, de olyan élethű volt a szimulátor erő-visszacsatolása, hogy a monacói pilóta már kéztöréstől tartott. „Képzeljük el: a Scuderia Ferrari versenyzője kihagyja az első futamot, miután eltörte a karját egy virtuális fűnyíróverseny során. Szupersztár lennék ezzel!” – mondta viccelődve élő adásban Leclerc, aki aztán rengeteg aggódó üzenetet is kapott, amelyet megköszönt a rajongóinak.

 

 

MotoGP-játék: továbbjutottak a kiemeltek, pikáns párharcok jönnek

Első körének végéhez ért Facebookon szervezett játékunk, amely során a jelenlegi MotoGP-mezőny legjobbját keressük. A hat párharc mindegyikében az előzetesen esélyesebbnek tartott kiemelt lépett tovább: a legegyértelműbb győzelmet Fabio Quartararo aratta Joan Mir fölött (88-2), míg a legszorosabb összecsapás Alex Rins és Cal Crutchlow párharca volt, amelyet 121-50 arányban nyert meg a suzukis spanyol.

Péntektől következik a második kör, és az előzetes sorsolás alapján parádés párharcok jöttek létre. Az előző három évben vb-ezüstérmes Andrea Dovizioso például azzal a Maverick Vinalesszel csap össze, aki egyedüli yamahásként tudott futamot nyerni 2018-ban és 2019-ben; Marc Marquez az őt Silverstone-ban megtréfáló Rinsszel ütközik meg; míg utolsóként egy igazi generációs összecsapást láthatunk a Yamaha háján belül Quartararo és Valentino Rossi duója révén. A második kör tehát pénteken indul: figyeljétek Facebook-oldalunkat (a játék és a nyeremények részletei IDE KATTINTVA olvashatók).

motogp-jatek-1

Ha még nem kattantál be a bezártságtól, próbáld meg összerakni ezt a Red Bullt papírból

A Honda weboldaláról egy F1-es Red Bullt, egy Toro Rossót, két régebbi Hondát és egy erőforrást is összeállíthatsz. Csak egy nyomtatóra, egy vágóeszközre, némi ragasztóra, és elképesztő mértékű türelemre van szükséged. 

rb-papir

Végleg töröltek egy WRC-futamot

Nem csak elhalasztották, hanem most már véglegesen törölték is az idei WRC-versenynaptárból a Portugál Ralit. A futamot eredetileg május végén rendezték volna, de innen már korábban eltolták a koronavírus terjedése miatt - a promóter szerette volna pótolni októberig, de most egy közleményben már azt tudatta, hogy ez nem fog összejönni. Mint írják, a bizonytalan beutazási körülmények, a beláthatatlan rendelkezések és az ingatag anyagi helyzet miatt le kell mondaniuk a versenyt, ezt nem fogják idén pótolni.

A szezon jelen állás szerint augusztusban, Finnországban veheti kezdetét.

neuville-portugal

Jobb, ha lemondunk az idei Magyar Nagydíjról - legalábbis nézőként

A világjárvány miatt augusztus 15-ig 500 főnél nagyobb eseményt senki sem rendezhet Magyarországon - közölte a kormány csütörtök délelőtt. Ezzel az intézkedéssel egy csapásra döntöttek az augusztus másodikára kiírt Magyar Nagydíj sorsáról, már ami a nézői oldalt illeti. Ha a Liberty Media nem ütemezi át a fordulót későbbre, akkor sajnos meg kell emésztenünk a tényt, hogy idén maximum a képernyőkön keresztül követhejük végig az idei hungaroringi fordulót.

Amint többet megtudtunk az üggyel kapcsolatban, azonnal beszámolunk róla.

hungp-lec

Fotó: DPPI

Hiába állt le az élet, elkészült Zandvoort

Az április 23-i drónfelvételeken jól látszik, hogy a Holland Nagydíj helyszíne immár összefüggő aszfaltréteggel, felújított főépülettel és felfestett rajtráccsal rendelkezik. Kár, hogy a mezőny valószínűleg idén nem látogat el a pályára.

Négy szezon, két pálya - hol készültek ezek a fotók?

A Mercedes F1-es csapatának négy különleges alkalmáról láthatunk egy montázst. De vajon hol és mikor készültek a képek? A megoldás a bejegyzés alat olvasható.

Orosz Nagydíj, 2014 és 2015; Japán Nagydíj, 2016 és 2019.

Nagyon nehéz kiválasztani a következő Micheliszt – túl sokan vannak!

Közel négyezer fő jelentkezett a Hungaroring Sport Zrt. és Michelisz Norbert közös virtuális kihívására, amelynek nyertese Magyarország legsikeresebb túraautó-versenyzőjének csapatában, a M1RA-nál jövőre teljes idényre szóló versenyzési lehetőség kap egy magyar vagy nemzetközi autós gyorsasági bajnokságban. De az indulók közül hányan lehetnek potenciális utódai Michelisznek? És mi szükséges még a nyers tempón kívül a sikerhez? Ezeket, és egyéb kérdéseket is érintettünk legutóbbi podcast-adásunkban.

A Formula.hu podcastje az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

yt

buzz3

google-pc

rp 

deezer

sc

Michelisz Norbi tavalyi dizájnjára hajaz Nagy Dani autójának festése

Ami persze nem meglepő annak fényében, hogy a fiatal pilóta ugyanannál a csapatnál, a BRC Racingnél fog szerepelni, mint a világkupagyőztes, csak épp nem a WTCR-ben, hanem a TCR Európa-kupában. Íme, a Hyundai festése a Dani sportolói Facebook-oldalán megosztott fotókon:

nagy-dani-brc-hyundai-1

nagy-dani-brc-hyundai-2

Leclerc mentőautóba ült, így segített a Monacói Vöröskeresztnek

Charles Leclerc nem először nyújt segítséget a Vöröskeresztnek a koronavírus-járvány kitörése óta: néhány hete Olaszországban vett részt egy adománygyűjtésben, a minap pedig Monacóban segített eljuttatni az orvosi felszereléseket a Princess Grace Orvosi Központba.

leclerc-monaco-vöröskereszt-1leclerc-monaco-vöröskereszt-3

leclerc-monaco-vöröskereszt-2