MotoGP: Marquez az élen, biztatóan debütált a V4-es Yamaha
https://formula.hu/parc-ferme/39748
Pénteken két edzéssel kezdetét vette a MotoGP San Marinó-i Nagydíjának programja. A nap legjobb körét Marc Marquez motorozta a Ducatival, másfél tizeddel előzte az apriliás Marco Bezzecchit, míg a harmadik helyet a délelőtt még leggyorsabb VR46-os, Franco Morbidelli kaparintotta meg. Francesco Bagnaia a barcelonai borzalom után ezúttal egy biztató negyedik hellyel nyitott, megelőzve Alex Marquezt is. Jól mentek az aero-fejlesztésekkel érkező Honda gyári párosa, Joan Mir és Luca Marini, míg a top 10-be és ezzel a Q2-be Jorge Martin, Pedro Acosta és Fabio di Giannantonio fért még be. A Yamahák ugyanakkor haloványan kezdtek, a legjobbjuk, Fabio Quartararo csupán 12. lett.
De ha már Yamaha: a nap fő eseménye a hangvillások új V4-es motorblokkjának debütálása volt a szabadkártyás Augusto Fernandez alatt. A bemutatkozás nem volt zökkenőmentes, délelőtt egy kisebb műszaki probléma, délután a hajrában egy esés hátráltatta a spanyol tesztmotoros munkáját. Az eredmény így is biztatónak nevezhető: Fernandez 19. lett délután, 1,2 másodperces hátránnyal Marquez, de csupán hat tizedre Quartararótól – miközben a márkatársak közül Alex Rinst és Miguel Oliveirát is megelőzte.
A péntek délutáni edzés eredménye (a top 10 bejutott a Q2-be):
| 1. | Marc Márquez | Ducati | 1'30.480 | |
| 2. | Marco Bezzecchi | Aprilia | 1'30.627 | 0.147 |
| 3. | Franco Morbidelli | VR46 Ducati | 1'30.673 | 0.193 |
| 4. | Francesco Bagnaia | Ducati | 1'30.710 | 0.230 |
| 5. | Álex Márquez | Gresini Ducati | 1'30.752 | 0.272 |
| 6. | Joan Mir | Honda | 1'30.819 | 0.339 |
| 7. | Luca Marini | Honda | 1'30.848 | 0.368 |
| 8. | Jorge Martín | Aprilia | 1'30.857 | 0.377 |
| 9. | Pedro Acosta | KTM | 1'30.889 | 0.409 |
| 10. | Fabio di Giannantonio | VR46 Ducati | 1'30.915 | 0.435 |
| 11. | Johann Zarco | LCR Honda | 1'31.068 | 0.588 |
| 12. | Fabio Quartararo | Yamaha | 1'31.090 | 0.610 |
| 13. | Brad Binder | KTM | 1'31.166 | 0.686 |
| 14. | Maverick Viñales | Tech3 KTM | 1'31.249 | 0.769 |
| 15. | Fermín Aldeguer | Gresini Ducati | 1'31.293 | 0.813 |
| 16. | Raúl Fernández | Trackhouse Aprilia | 1'31.487 | 1.007 |
| 17. | Jack Miller | Pramac Yamaha | 1'31.500 | 1.020 |
| 18. | Enea Bastianini | Tech3 KTM | 1'31.440 | 0.960 |
| 19. | Augusto Fernández | Yamaha | 1'31.678 | 1.198 |
| 20. | Alex Rins | Yamaha | 1'31.682 | 1.202 |
| 21. | Ai Ogura | Trackhouse Aprilia | 1'31.688 | 1.208 |
| 22. | Miguel Oliveira | Pramac Yamaha | 1'32.142 | 1.662 |
| 23. | Somkiat Chantra | LCR Honda | 1'32.516 | 2.036 |

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!
Hamilton ünnepel, Norris énekel: így szólt a csapatrádió Austinban
https://formula.hu/parc-ferme/23626
Az USA Nagydíj legjobb rádióbeszélgetéseit összeválogató videó ezen a linken, vagy a Youtube-ra áttkattintva megtekinthető!
Másfél hónapra bezárják a COTA-t, hogy kezeljék a problémákat
https://formula.hu/parc-ferme/23627
Komoly kritikákat kapott az austini versenypálya a Formula-1-es hétvégén, hiszen olyan dobálós volt az aszfalt, hogy főleg az első szektorban alig lehetett a pályán tartani az autókat az eredeti beállításokkal, Lewis Hamiltonnak még a feje is belefájdult a rázkódásba. A pályát üzemeltető cég akkor nem nagyon tudott ezzel mit kezdeni, a tél folyamán viszont komoly változásokat ígérnek.
Bobby Epstein, a COTA főnöke elmondta az Autosportnak, hogy decemberben végig, januárban pedig félig be lesz zárva az egész létesítmény annak érdekében, hogy a szükséges munkálatokat el tudják végezni, különös tekintettel a bokszutca kijáratára. Ezen felül az egyes kanyart, a hátsó egyenest, a kilences kanyart és a 18-19-es kombinációt is rendbe fogják tenni - Epstein szerint a munka egy részét megcsinálták már tavaly a MotoGP itteni futama előtt, úgyhogy az egész pályát nem most kell felújítani.

fotó: dppi
Hamiltonnál a legtöbb közepes gumi Brazíliában
https://formula.hu/parc-ferme/23625
A hangsúly szokás szerint a lágy keverékeken a jövő hétvégi Brazil Nagydíjon: a Pirelli infografikájából kiderül, hogy számos csapat tíz szettet is rendelt a piros jelölésű abroncsból, bízik a puhákban a Ferrari és a Red Bull is.
A Mercedes gumitaktikája viszont eltér a másik két topcsapatétól: a két versenyzőnek csak nyolc-nyolc garnitúra lágyat kértek. Hamiltonnál ráadásul négy közepest is betáraztak, ami a legtöbb a teljes mezőnyben: vele szemben Bottas három, a ferrarisok és Red Bull-osok fejenként két szettel gazdálkodhatnak az interlagosi hétvégén.

Fia született Talmácsi Gábornak
https://formula.hu/parc-ferme/23624
Hazánk egyetlen gyorsasági motoros világbajnoka Facebookon jelentette be, hogy október végén párja egy fiúnak, Márknak adott életet.
Van ennél jobb hullámvasút Texasban?
https://formula.hu/parc-ferme/23623
Az F1 szerint húszból húsz versenyző a COTA-ra esküszik.
Q: What's the best rollercoaster ride in Texas?
— Formula 1 (@F1) November 4, 2019
A: Obvs that run down to Turn 1 and beyond on an F1 Sunday #USGP #F1 pic.twitter.com/mIKs32MoQm
Kutyamenhelynek nyújtott segítséget Kiss Norbi
https://formula.hu/parc-ferme/23622
Hazánk legnépszerűbb kamionversenyzőjéről köztudott, hogy nagy állatbarát. Kétségkívül a macskák állnak hozzá a legközelebb, ám Sárospatakon bebizonyította, hogy a kutyákat is hasonlóan közel érzi magához. A Zemplén Rally Historic Regularity versenyére érkezve Kiss meglátogatta a város mellett található menhelyet, amelynek működését tetemes mennyiségű állateledellel támogatta.
Raikkönen Hamilton sikeréről: Öh, gratulálok
https://formula.hu/parc-ferme/23621
Az USA Nagydíj leintését követően az F1-es mezőny nagy részét megkérték, kommentálja Lewis Hamilton hatodik világbajnoki címét. Természetesen a finnek volt a legközömbösebb reakciója.
Raikkönen volt a rajt lesipuskása
https://formula.hu/parc-ferme/23620
Szűk, de használható rést talált az USA Nagydíj rajta során tülekedő mezőnyben Kimi Raikkönen, aki a szörnyen sikerült időmérő edzést követően a tizenhetedik pozícióból indulva hamar a tizenegyediken találta magát.
Fotó: DPPI
The Iceman got off to a red-hot start in Texas on Sunday
— Formula 1 (@F1) November 4, 2019
Watch Kimi fly past five drivers after lights out #USGP #F1
Ez volt eddig a top 10 Verstappen-ütközés ebben a szezonban
https://formula.hu/parc-ferme/23619
Nem mindegyiknél volt ő a hibás, de ha valakiről készül egy "top 10 ütközés ebben a szezonban" videó, az már jelent valamit.
Michelisz szerint akár magyar pilóta is nyerheti a hétvégi nyíregyházi ERC-futamot
https://formula.hu/parc-ferme/23617
Péntektől vasárnapig rendezik a magyar és az Európa-bajnokság közös ralis szezonzáróját, a nyíregyházi Rally Hungaryt, ezzel kapcsolatban pedig Michelisz Norbert, hazánk talán legmagasabban jegyzett autóversenyzője is megszólalt. Michelisz szerint a pályaismeret kiemelten fontos ebben a szakágban, ez pedig komoly esélyt ad a magyar pilótáknak és szerinte elképzelhető az is, hogy akár valamelyikük megnyerje az Európa-bajnoki megmérettetést - ahol a nemzetközi mezőny sztárjai is itt lesznek, hiszen az ERC bajnoki címe most dől el.
"Tudom, hogy fontos számukra ez a futam, tudom, hogy nagyon jó pilóták, úgyhogy meglepetést várok. Sok szerencsét nekik" - idézi Michelisz szavait az ERC hivatalos honlapja. "Én a hazai raliversenyemen, a Mecsek Ralin ott voltam, nagyon élveztem. Fiatal koromban foglalkoztatott, hogy raliversenyző legyek, mert a nagybátyám ralikrosszozott és ralizott, de aztán az élet nekem mást hozott. Nem tervezem, hogy a közeljövőben ralira váltok, de ha adódik később egy lehetőség, miért ne?"

fotó: dppi
Schumacher vs. Hamilton: csak idő kérdése, hogy mást hívunk mindenidők legjobbjának?
https://formula.hu/parc-ferme/23618
A Hétszeres és a Hatszoros összevetése, jelenlegi állás.

Mit mondott Vettel Hamiltonnak a pódiumceremónia előtt?
https://formula.hu/parc-ferme/23616
Az USA Nagydíjról kieső Sebastian Vettel az elsők között gratulált Lewis Hamiltonnak a brit hatodik világbajnoki címéért. A mikrofonok túl távol voltak a párostól ahhoz, hogy halljuk, miről beszélgettek, ám a német utólag elárulta, az elismerésen túl mi hangzott még el.
"Itt az idő, hogy minél több jó dolgot írj magadról" - utalt Hamilton nagy visszhangot keltő negatív Instagram-bejegyzésére. "Mindent megérdemel az, aki hatodszorra szerzi meg a címet. Ezt mondtam neki. Örülök a sikerének. El kell ismerni, hogy mit ért el a csapatával, hogy mennyire erős volt" - hangzottak Vettel szavai.

Hivatalos: Elveszítette üzemanyagpartnerét a McLaren
https://formula.hu/parc-ferme/23615
A wokingi F1-es csapat bejelentette a hírt, amire az utóbbi hetekben számítani lehetett: azonnali hatállyal felbontásra került a Petrobras olajtársasággal kötött együttműködés, amely üzemanyag mellett különböző kenőanyagokkal is ellátta a McLarent. A logók épp a cég hazai futamára, a Brazil Nagydíjra kerülnek le az autókról, ugyanis a Petrobras 64%-ban a brazil kormány kezében van. A vezetőség kihangsúlyozta, nem az istálló teljesítménye miatt léptek ki az eredetileg öt évre aláírt szerződésből.
A McLaren vezérigazgatója, Zak Brown az USA Nagydíj hétvégéjén elárulta, 2020-ban új támogatók bejelentésére készülnek. Hogy melyik társaság váltja a Petrobrast, arról hivatalos hírek egyelőre nem szólnak, pletykák azonban igen.

Norris egyben megette Vettelt és Ricciardót
https://formula.hu/parc-ferme/23614
Nagy első kört teljesített Lando Norris az USA-ban: Daniel Ricciardót, majd Sebastian Vettelt – akit már ekkor hátráltatott a felfüggesztés, amely kiesését okozta – két egymást követő kanyarban előzte meg. A nyolcadik rajthelyről induló brit már ekkor ötödik volt, végül a hetedik pozícióban ért célba.
A bejegyzés megtekintése az InstagramonRicciardo and Vettel in the space of two corners. Nice @landonorris
Videón az USA Nagydíj legjobb pillanatai
https://formula.hu/parc-ferme/23613
Albon ugratása, Vettel rodeózása, Hamilton ünneplése - ha bármiről lemaradtál a vasárnapi futamon, az F1 összefoglalójában most visszanézheted. (A videó átkattintás után indul el.)
Hülkenberg: Köszönöm, szép fake news!
https://formula.hu/parc-ferme/23612
Egy német lap, a Motorsport-Total „Forró pletyka: Nico Hülkenberg a DTM-re vált a BMW-vel” címmel számolt be arról, hogy a német kedden bejelentést tesz 2020-as terveiről. Bár a hírt egy olasz forrástól vették át, Hülkenberg azonban hazája sajtótermékére fakadt ki.
„Köszönöm, Motorsport-Total, hogy tájékoztatsz a jövőmről!” – posztolta a közösségi médiában a dühös német. „Legközelebb talán kicsit kevesebb kattintásvadászat?! #FakeNews”
Az USA Nagydíjon tartózkodó kollégánk úgy értesült, Hülkenberg tényleg nem a DTM-be megy, hanem F1-es lehetőség híján az IndyCarban folytatja, ahol az utcai pályákon fog szerepelni. Úgy tűnik, a mi hírünk még nem jutott Hülkenberg fülébe…
Besten Dank an @MST_Formel1 für das Update zu meiner Zukunft..
— Nico Hülkenberg (@HulkHulkenberg) November 4, 2019
Nächstes Mal vielleicht weniger Topfschlagen?! #FakeNews https://t.co/U3P9LdMHtr
A két kiállás volt a nyerő, de még hárommal is kaszáltak nagyot az USA Nagydíjon
https://formula.hu/parc-ferme/23611
A két kiállás bizonyult a kifizetődő taktikának Austinban: Valtteri Bottas közepes-kemény-közepes kombinációval előzte meg az egyszer kiálló, közepest és keményt használó Lewis Hamiltont. A brithez hasonlóan egyszer cserélt, és nyerte meg a középmezőny különversenyét Daniel Ricciardo.
Alexander Albon pedig három kiállásával zárkózott fel a sor végéről az ötödik helyig, több alkalommal is végigelőzve mindenkit: igaz, az első bokszlátogatást kényszerből teljesítette, miután az első kanyarban ütközött.

Rosberg: Úton vagy afelé, hogy a LEGJOBB legyél
https://formula.hu/parc-ferme/23610
Az egykori csapattársak közti, barátinak éppenséggel nem nevezhető kapcsolat ismeretében igencsak hízelgő a poszt, amelyet a 2016-os világbajnok, Nico Rosberg közzétett a közösségi médiában.
„Amikor együtt gokartoztunk, ki hitte volna, hogy egy napon mindketten F1-es világbajnokok leszünk? Te pedig? Már hatodik alkalommal sikerült: úton vagy afelé, hogy a LEGJOBB legyél. Meggyőző! Legnagyobb tiszteletem jár neked: élvezd ezeket a pillanatokat és ünnepelj. Megérdemelted, Lewis Hamilton” – olvasható a Twitteren.
Karting together who would have thought that we'd both be #F1 world champion one day. And you? You’ve achieved it for the sixth time – on your way to becoming the GOAT. Impressive! My greatest respect – enjoy these moments and celebrate. Well deserved, @LewisHamilton #USGP
— Nico Rosberg (@nico_rosberg) November 3, 2019
Vettel igazi úriemberként állt Hamilton elé
https://formula.hu/parc-ferme/23609
Emelt fővel viselte az idei vereséget Sebastian Vettel, aki a vasárnapi versenyből kiesve hamar elhagyhatta volna a pályát, ám ehelyett már a pódiumceremónia előtt felkereste Lewis Hamiltont, és az elsők között gratulált neki hatodik világbajnoki címéért.
RE6PECT #USGP#F1 @LewisHamilton pic.twitter.com/3CQlFzrDve
— Formula 1 (@F1) November 3, 2019
Kvjatot megint megbüntették, változott a pontszerzők sorrendje
https://formula.hu/parc-ferme/23608
Utólagos öt másodperces időbüntetéssel szankcionálták az USA Nagydíj stewardjai Danyiil Kvjatot, aki a futam hajrájában ütközéssel előzte meg Sergio Perezt a 10. helyért vívott csatában. A módosított eredmény alapján az utolsó pont a bokszutcából rajtoló Pereznek jut, Kimi Raikkönen a 11. helyre kerül, Kvjatot pedig 12.-ként értékelték.
A helyzet ismerős lehet az orosznak, mivel alig egy héttel korábban, a Nico Hülkenberggel való ütközés folyamán a 9. helyezésért járó pontokat veszítette el. A Toro Rossó-s akkor azt mondta, a stewardok megölik a sportot büntetéseikkel.
