DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 23. kedd

Vinales körrekorddal, Marquez bukással nyitott a Sachsenringen

Alig néhány nappal az asseni futam után már a Sachsenringen, a Német Nagydíj pénteki edzésein gurult pályára a MotoGP mezőnye. A délelőtti tét nélküli tréningen a vb-éllovas Jorge Martin volt a leggyorsabb, megelőzve a bukást is begyűjtő Marc Marquezt, de persze a lényegesebb a délutáni egyórás gyakorlás volt, ahol eldőlt a Q2-es helyek sorsa. Ez az edzés azonban nem alakult problémamentesen, Fabio di Giannantonio nagy tempójú kicsúszása után a légfal is megsérült az 1-es kanyarban, így közel negyed órára félbe kellett szakítani a körözést.

motogp-marquez-crash

Mások is buktak persze az edzésen, Marco Bezzecchi, Pedro Acosta, Enea Bastianini és Joan Mir mellett Marc Marquez is hatalmasat esett, méghozzá a Vízesés névre hallgató 11-esben. A nyolcszoros világbajnok később – miután visszatért a pályára és megfutotta az aktuális első helyet érő kört – az orvosi központba is benézett a balesete után.

motogp-vinales_1

A legjobb köridőt, egész konkrétan egy 1:19,622-es pályacsúcsot Maverick Vinales futotta meg az Apriliával. Martin második lett, míg az őt tízpontos távolságból üldöző Francesco Bagnaia az ötödik. Közéjük Miguel Oliveira és Raul Fernandez, a top 10-be és ezzel a Q2-be pedig Bastianini, Morbidelli, Acosta, Di Giannantonio és Brad Binder fért még be. Marquez végül a 13. helyig csúszott hátra a hajrában, így neki a Q1-ben is lesz jelenése. A mezőny amúgy nem volt teljes, az Assenben kézsérülést szenvedő Aleix Espargaro már délelőtt visszalépett.

A péntek délutáni edzés eredménye (a top 10 bejutott a Q2-be):

1. Maverick Viñales Aprilia 1'19.622  
2. Jorge Martín Pramac Ducati 1'19.962 0.340
3. Miguel Oliveira Trackhouse Aprilia 1'19.984 0.362
4. Álex Márquez Gresini Ducati 1'20.029 0.407
5. Francesco Bagnaia Ducati 1'20.061 0.439
6. Enea Bastianini Ducati 1'20.085 0.463
7. Franco Morbidelli Pramac Ducati 1'20.086 0.464
8. Pedro Acosta Gas Gas Tech3 1'20.142 0.520
9. Fabio di Giannantonio VR46 Ducati 1'20.280 0.658
10. Brad Binder KTM 1'20.284 0.662
11. Jack Miller KTM 1'20.285 0.663
12. Raúl Fernández Trackhouse Aprilia 1'20.344 0.722
13. Marc Márquez Gresini Ducati 1'20.384 0.762
14. Fabio Quartararo Yamaha 1'20.407 0.785
15. Augusto Fernández Gas Gas Tech3 1'20.613 0.991
16. Johann Zarco LCR Honda 1'20.668 1.046
17. Luca Marini Repsol Honda 1'20.868 1.246
18. Takaaki Nakagami LCR Honda 1'20.886 1.264
19. Marco Bezzecchi VR46 Ducati 1'20.901 1.279
20. Remy Gardner Yamaha 1'21.405 1.783
21. Stefan Bradl Honda 1'21.574 1.952
22. Joan Mir Repsol Honda 1'21.847 2.225

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Így mond köszönetet a Red Bull Mr. Külső Ívnek

Alexander Albont nevezi így a csapat, aki bár sokak szemében kegyvesztett versenyzőként lép vissza jövőre a Red Bull harmadik számú versenyzőjévé, az energiaitalosok az alábbi videóval emlékeztetnek rá, hogy micsoda megmozdulásokra is volt képes a thai akció közben.

Hamilton hozza el az F1-es hibrid technológiát az utakra (?)

Ezt sugallja legalábbis az alábbi reklámvideó. Miután Lewis Hamilton befejezte a versenyhétvégét és leadta utolsó interjúját, elköszön a csapattól, majd beül a Mercedes-AMG Project ONE névre keresztelt plug-in hibridautóba és visszakanyarodik vele a pályára. Kell ennél jobb reklámfilm a csillagos márka új sportautójához? (Lehetséges.)

Ismerkedj meg a Formula-E idei színkavalkádjával!

A teszek lezárultak, a hetedik szezon január 16-án kezdődik Santiagóban. Addig van még közel egy hónap memorizálni a csapatok festéseit - amiben szerencsére nincs sok változás az előző szezonhoz képest. Mindenesetre nézegessetek kecsesen mozgó FE-autókat galaktikus zenére közel 5 percig!

Raikkönen Abu Dhabiban nyújtott produkcióját díjazzák a finn tűzoltók

A szezonzáró F1-es hétvége második szabadedzésén Kimi Raikkönen alatt kigyulladt az Alfa Romeo, amit követően a finn haláli nyugalommal kapta ki az egyik pályabíró kezéből a tűzoltókészüléket, hogy bemutassa számára, hogyan kell szakszerűen elvégezni az oltást. A mutatvány megihlette szakavatott honfitársait is, hiszen az alábbi videót küldték a világbajnoknak. 

„Szevasz, Kimi! Itt Finnországban, a Helsinki Tűzoltóságon izgatottan követtük a tévében az Abu Dhabi Nagydíj edzését. A teljesítményed, miután kigyulladt az autód, példaértékű volt. Ezért szeretnénk neked ajándékozni egy teli tűzoltókészüléket és egy eredeti sisakot a Helsinki Tűzoltóságról, amik megvédenek majd a következő versenyeiden.”

Így érkezett meg az FIA-díjátadóra Max Verstappen

A nagy év végi összautósportos gála idén az online térben zajlott, de ez nem jelenti azt, hogy minden résztvevő a konyhából jelentkezett be. Max Verstappen a Monacói Autóklub székházában nézte végig a ceremóniát. Stílusosan, Honda NSX-szel, szmokingban érkezett, és kézhez vette a bajnokság harmadik helyéért járó trófeát.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Max Verstappen (@maxverstappen1) által megosztott bejegyzés

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Max Verstappen (@maxverstappen1) által megosztott bejegyzés

 

A legjobb rádiózások az egész 2020-as évből

Egy tízes lista túl rövid lett volna, ezért a szezon húsz legjobb rádióüzenetét válogatta össze a Formula-1 YouTube-csatornájának stábja. Nem akarjuk lelőni a poént, csak annyit mondunk, hogy önostorozás, a csapat leteremtése és fiatal pilóták őszinte örömködése szerepel az első helyeken. (A videó a YouTube-ra átkattintás után indítható el.)

Az este, amikor Vettel bemutatta az olaszoknak a Jägermeistert

Ferraris búcsúhétvégéjén az F1 hivatalos csatornája összeült Sebastian Vettellel, hogy közösen idézzék fel a német vörösben töltött hat évének legemlékezetesebb pillanatait. Amik között voltak kellemes és kellemetlen emlékek is: az első közös győzelem a 2015-ös Malajziai Nagydíjon, komoly fegyverténynek számító siker 2018-ban Spában, a máig utolsó diadal tavaly Szingapúrban, vagy éppen a Hamiltonnal való szándékos koccanás a 2017-es Azerbajdzsáni Nagydíjon, illetve a hirhedt táblacserélés másfél éve Montrealban. A német mindegyik történetet kiegészítette némi háttérinformációval, s ebből kiderült, hogy a legnagyobb bulit alighanem az első győzelem éjszakáján csapták.

"Nagyon érzelmes volt, amikor első alkalommal hallottam a német és az olasz himnuszt együtt a dobogón – rengeteg gyerekkori emléket hozott elő bennem. Ezt követően pedig fantasztikus esténk volt, szó szerint az összes italt elpusztítottuk a hotelben. Igen, az egy nagyon durva este volt, megismertettem az olaszokat a Jägermeisterrel" - fedte fel a cseppfolyós részleteket Vettel.

A videó a YouTube-ra való átkattintás után indul.

Ha már Maranellóban járt, természetesen az üléspróbát sem hagyta ki Sainz

Pénteken először töltött el egy napot a Scuderia főhadiszállásán, Maranellóban az istálló 2021-es igazolása, Carlos Sainz. A spanyolról elkészült az első kép Ferrari-logós csapatruházatban, de nem csupán megbeszéléseken és a sajtónak tartott online eseményen vett részt, hanem a csapat által közzétett képek tanúsága szerint az autóba is beült, amelyet méretre igazítottak.

A Ferrari kiemelte, Sainz csupán a harmadik spanyol, aki a csapat színeiben versenyez. Az egyik előd értelemszerűen Fernando Alonso, aki öt évet töltött az istállóval, a másik, az első Alfonso de Portago, a spanyol nemes, aki 1956-ban és 1957-ben versenyzett Ferrarival, legjobb eredménye egy második helyezés volt.

Idén is díjazták Raikkönent az FIA gálán

Kimi Raikkönen legutóbb két éve, F1-es világbajnoki harmadik helyezése apropóján jelent meg az FIA év végi díjátadó gáláján, és alkotott ott maradandót. Idén semmi hasonlóra nem volt lehetősége, egyrészt mivel csak virtuálisan tartották meg a gálát, másrészt pedig mert karrierje legrosszabb évét zárva csak a 16. helyen végzett a bajnokságban. Neve azonban így is előkerült a díjazottak között, a rajongói szavazáson alapuló Év akciója elismerés ugyanis hozzá került a Portugál Nagydíjon bemutatott rajtja és első köre révén, amely során tíz helyezést javított.  

 

Szokás szerint további különdíjakat is kiosztottak a bajnoki trófeák mellett. Az Év újonca az F2-ben első nekifutásra bajnoki harmadik helyet szerző, jövőre az Alpha Taurival az F1-ben debütáló Yuki Tsunoda lett, míg az Év személyisége díj az idén a versenyzésen kívül is különösen aktív Lewis Hamiltonhoz került. 

Jean Todt FIA-elnök pedig különdíjjal tüntette ki a Bahreini Nagydíj pályabíróit és orvosi csapatát a Romain Grosjean balesetekor tanúsított lélekjelenlétükért és elhivatottságukért.

Egy fiatal formulaautós, akinek George Russell a példaképe

Egy 17 éves versenyző, Berta Benjámin volt az Autósport és Formula Magazin Motorsporthíradó vendége decemberben. A Gender Racing Team fiatal pilótája Formula-4-es autóra cserélte a gokartot, és több bajnoki címet is megnyert első évében. A vele készült beszélgetés:

Loeb teszteli Hamilton autóját - ebből a kamerából különösen vérpezsdítő az Extreme-E!

Jelenleg Spanyolországban tartják a márciusban környezettudatos világkörüli útjára induló formabontó elektromos sorozat, az Extreme-E kollektív tesztjét, amelyen olyan, a sorozatban résztvevő világsztárok tekergetik a volánt a murvás pályán, mint Sebastien Loeb, Johan Kristoffersson vagy idősebb Carlos Sainz. Az alábbi videó egészen különleges, drónnal felvett kameraállása olyan, mintha egy videojátékot néznénk: a Lewis Hamilton csapatában, az X44-ben versenyző Loeb prezentálja, mire is képesek ezek a masinák.

Elképesztő alaposság: Formula-E-verseny Legóból!

Legó-játékkockákból sok mindent fel lehet építeni, na de hogy még egy komoly autóversenyt is a pályával, 12 autóval és a versenyzőkre emlékeztető figurákkal? Az alábbi videó erre tett egy díjnyertes kísérletet - természetesen kommentárral együtt! 

A cég ajándéka: Új Alfát kapott Raikkönen karácsonyra

Ilyen előnyei vannak, ha az ember az Alfa Romeo Racing versenyzője: Kimi Raikkönen kiválaszthatta, a gyártó melyik modelljét szeretné látni a garázsában. Raikkönen választása a Stelvióra esett, 280 lóerős kétliteres turbómotorral, Veloce felszereltséggel. Ráadásul az autót már most, karácsony előtt leszállították számára.

Button csapata is ott lesz a megújult DTM-ben

Kezd körvonalazódni a GT3-as szabályokra váltó Német Túraautó-bajnokság 2021-es mezőnye. Pénteken a Jenson Team Rocket RJN jelentette be részvételi szándékát a sorozatban: az alakulat résztulajdonosa Jenson Button, a 2009-es Formula-1-es világbajnok. Az istálló legalább egy McLaren 720S versenygéppel lesz jelen a rajtrácson.

A Button-féle csapat 2020-ban a brit GT-bajnokságban szerepelt, a koronavírus miatt távol maradtak a nemzetközi színtértől. Egy alkalommal, Silverstone-ban a korábbi világbajnok is rajthoz állt a csapattal – Buttonnak korábban, 2018-ban egy DTM-es vendégszereplése szintén volt.

Egyelőre négy csapat erősítette meg részvételét a 2021-es szezonban: az Abt Sportsline az első, amely a DTM korábbi istállói közül biztosan a mezőnyben marad, az Audi R8 LMS mellett voksolva. A GruppeM Racing Mercedesszel és a 2 Seas Motorsport ugyancsak McLarennel szintén a rajtrács tagja lesz.

Videó: hogyan működik egy F1-es kerékpisztoly?

Egy Formula-1-es szezon során számtalanszor látjuk működés közben a bokszutcai kerékcserékhez használt kerékpisztolyokat, a működésükről azonban ritkán esik szó. A Mercedes magáénak érezte a feladatot, hogy informáljon minket ezekről a kulcsfontosságú szereppel bíró eszközökről. A részletekbe Aaron Jeeves avat be minket, aki Valtteri Bottas bal hátsó kerekének rögzítéséért felel.

A Mercedes Super Gun 3-ra keresztelt megoldása a többi csapatéhoz hasonlóan sűrített levegővel működik, és elektronikus összeköttetésben áll a teljes bokszkiállást összehangoló "portállal". Amikor a szerelők megkapják a jelzést a kiállásra készülő pilótáról, körülbelül 10-20 másodpercük van elfoglalni a helyüket és odakészíteni maguk mellé egy tartalék pisztolyt. Apró érdekesség, hogy a pisztoly forgásirányával a szerelőnek nem kell foglalkoznia, az eszköz automatikusan váltja azt. A gyakorlások számán jól látszik, mennyire fontosnak tartják a mozdulatok tökéletes begyakorlását: a versenyhétvégéken csütörtöktől kezdve nagyságrendileg ötvenszer próbálják el a folyamatot.

Nemrég kirúgott versenyzője lett a Toyota új csapatfőnöke

Bejelentette a négyszeres világbajnok, Tommi Makinen utódját a Toyota Gazoo Racing WRC-részlege: kisebb meglepetésre egy másik finn, Jari-Matti Latvala veszi át a csapat vezetését. Latvala 2017-ben a visszatérő Toyota egyik versenyzője volt, és ő szerezte meg a márka első futamgyőzelmét, a 2020-as szezonra azonban nem tartotta őt meg a csapat. Nemrég még a 2021-es versenyzői visszatérésről beszélt, így váratlan fordulat, hogy mindössze 35 évesen őt nevezték ki csapatfőnöknek.

Latvala mellett szól, hogy ő a WRC történetének legtapasztaltabb versenyzője, a maga 209 rajtjával. A finn 18 ralit nyert a Ford, a Volkswagen és a Toyota színeiben, és háromszor lett második a világbajnokságon: 2010-ben Sebastien Loeb, 2014-15-ben pedig Sebastien Ogier mögött – akinek csapatfőnöke lesz jövőre.  

Az istálló egyben megerősítette, hogy változatlan pilótahármassal folytatja: Ogier, Elfyn Evans és Kalle Rovanpera lesznek a 2021-es versenyzők.

2021-re módosítanak a Spanyol Nagydíj vonalvezetésén

2021-re némileg megváltozik a Spanyol Nagydíj vonalvezetése, egészen pontosan annak 10-es kanyarja. A klasszikus barcelonai körön ez egy elnyújtott balos ív volt, ami egy hosszú jobbos kanyarban folytatódott, egy jó ütemű kombinációt alkotva. A kétezres években azonban először az F1, aztán a MotoGP is átváltott arra a szűkebb, szögletesebb változatra, amit biztonsági okokból rajzoltak a tervezők. Most úgy hírlik, visszatérhet a klasszikus kombináció modern változata, ami a régi és a most használt vonalvezetés között, a jelenlegi bukóterén keresztül vezethet.

A módosításon az FIA és a FIM közösen dolgozott így az autósok és a motorosok számára is ideális kanyarrá válhat.

Az alábbi képen jól látható a szóban forgó szakasz régi és új változata is, közötte a piros-fehérre festett bukótérrel.

131975545_3759017597481780_3823837361152497113_o

Így dőlt el a WRC világbajnoki címe Monzában

Decemberben zárult a Rali-világbajnokság, a vb-státuszt kapó Monza Ralival. Elfyn Evans érkezett éllovasként a helyszínre – de csapattársa, Sebastien Ogier távozott hétszeres világbajnokként.

Ők alkotják a W Series jövő évi mezőnyét

Bejelentette a 2021-es szezon első 18 versenyzőjét a női formulaautós bajnokság, az idei évben elmaradt W Series, amely a Formula-1 kísérősorozata lesz nyolc helyszínen, köztük a Hungaroringen. Címet véd a 2019-es bajnok, Jamie Chadwick, és ott lesz a komplett tavalyi élmezőny, mindenki, aki futamot nyert, sőt dobogóra állt: Beitske Visser, Alice Powell, Marta Garcia, Emma Kimilainen és Fabienne Wohlwend. A hat újonc egyike a csupán 17 éves Irina Sidarkova, viszont nincs a listán a 2019-ben több versenyen induló Keszthelyi Vivien.

A W Series 2021-es résztvevőinek listája: 

  • Jamie Chadwick, 22
  • Beitske Visser, 25
  • Alice Powell, 27
  • Marta García, 20
  • Emma Kimiläinen, 31
  • Fabienne Wohlwend, 23
  • Miki Koyama, 23
  • Sarah Moore, 27
  • Vicky Piria, 27
  • Tasmin Pepper, 30
  • Jessica Hawkins, 25
  • Sabré Cook, 26
  • Ayla Ågren, 27
  • Abbie Eaton, 28
  • Belén García, 21
  • Nerea Martí, 18
  • Irina Sidorkova, 17
  • Bruna Tomaselli, 23

 

Hiába ért véget az F1-es szezon, ma várható az év bejelentéshulláma

December második fele általában a karácsonyi készülődésről és a várakozásról szól, de 2020-ban ez sem a megszokott módon zajlik. Rendkívül későn ért véget az F1-es szezon, így a csapatok számára ezek azok a napok, amelyek során a fennmaradó kérdéseket meg tudják válaszolni a 2021-es szezont tekintve. Ide tartozik a mezőny két nagyágyúja, a Red Bull és a Mercedes, amely csapatok péntekre szerveztek fontosnak tűnő bejelentéseket. Mészáros Sándor kollégánk értesülései szerint az energiaitalosok 9 óra magasságában tervezik bejelenteni Max Verstappen csapattársának személyét, a Mercedes pedig 14 órakor tart sajtótájékoztatót Toto Wolff csapatfőnök és a gárda támogatója, az Ineos képviselőnek részvételével. Ez utóbbi témájával kapcsolatban nagy a titkolózás.

Ha ez nem lenne elég, 16 óra 30 perckor kezdődik az FIA szokásos év végi gálája számos sajtótájékoztatóval, így autósportos szempontból sűrű nap elé nézünk.

00113002_023

Fotó: DPPI