DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 25. csütörtök

Dixon nyerte a detroiti őskáoszt az IndyCarban – videó

Alig néhány nappal az Indy 500 után Detroit utcáin folytatódott az IndyCar 2024-es idénye, amelynek eddigi talán legőrültebb versenyét hozta a vasárnap. A 100 körös versenyen nyolc sárga zászlós szakasz volt összesen 47 körön, azaz csaknem a táv felén át különböző balesetek miatt, ráadásul a futam egy pontján még eső is megkavarta a lapokat. Rögtön a rajt után történt egy több autót érintő tömegincidens, majd a későbbi balesetek közé tartozott a pole-ból induló Colton Herta merész bevetődése Alex Palou ellen; Scott McLaughlin egyszer egyedül állt a falba, később Sting Ray Robbot lökte bele; Romain Grosjeannak Christian Lundgaard ütközött neki az egyik újraindításnál; az Indy 500 immár kétszeres győztese, Josef Newgarden pedig a bokszban is eltalált egy szerelőt – ő és több társa amúgy büntetéseket is kapott a történtekért.

Mindeközben a káoszban mindössze kétszer kereket cserélő Scott Dixon találta magát az élen, aki Long Beachhez hasonlóan remekül osztotta be a hajrában az üzemanyagát, így idei második diadalát aratta, és összetettben is átvette a vezetést Paloutól. Marcus Ericsson végzett a második, a karrierje első dobogóját jegyző Marcus Armstrong pedig a harmadik helyen mögött. Palou csak 16. lett, míg Newgarden többkörös hátránnyal ért célba. Kiemelendő még Theo Pourchaire, aki az Indy 500 kihagyása után egy tizedik hellyel tért vissza az Arrow McLarenhez. Íme, az őrült detroiti verseny videós összefoglalója, alább pedig a végeredménye:

A futam végeredménye:

1. Scott Dixon Ganassi Honda  
2. Marcus Ericsson Andretti Honda 0.8567
3. Marcus Armstrong Ganassi Honda 4.9129
4. Kyle Kirkwood Andretti Honda 6.1249
5. Alexander Rossi McLaren Chevrolet 8.9532
6. Will Power Penske Chevrolet 10.1045
7. Pato O’Ward McLaren Chevrolet 11.4821
8. Felix Rosenqvist Meyer Shank Honda 15.4998
9. Santino Ferrucci Foyt Chevrolet 18.2882
10. Theo Pourchaire McLaren Chevrolet 18.8912
11. Christian Lundgaard RLL Honda 23.3158
12. Agustin Canapino Juncos Hollinger Chevrolet 27.3674
13. Pietro Fittipaldi RLL Honda 28.3686
14. Rinus VeeKay Carpenter Chevrolet 29.4122
15. Graham Rahal RLL Honda 30.1565
16. Alex Palou Ganassi Honda 39.0438
17. Jack Harvey Coyne Honda 46.3377
18. Tristan Vautier Coyne/WR Honda 1 kör /12.3753
19. Colton Herta Andretti/Curb-Agajanian Honda 1 kör /25.2545
20. Scott McLaughlin Penske Chevrolet 1 kör /32.7782
21. Sting Ray Robb Foyt Chevrolet 1 kör /47.0293
22. Linus Lundqvist Ganassi Honda 1 kör /47.3041
23. Romain Grosjean Juncos Hollinger Chevrolet 3 kör /31.2220
24. Kyffin Simpson Ganassi Honda 4 kör /48.9234
25. Helio Castroneves Meyer Shank Honda 5 kör /59.6426
26. Josef Newgarden Penske Chevrolet 6 kör /54.2169
27. Christian Rasmussen Carpenter Chevrolet Kiesett

Egy kis retró: 26 éve Senna már a Williamst tesztelte

1994 januárjában a háromszoros világbajnok, Ayrton Senna elkezdte a felkészülést a szezonra Estorilban. A brazil az FW15D-t tesztelte, egy átmeneti autót az FW16 érkezése előtt. A fotókat az F1 in the 1990s Twitter-fiók tette közzé.

Így zajlott az évtized legizgalmasabb vb-csatája

Egy újabb pazar infografika a parádés 2010-es évről, amely során Alonso, Massa, Button, Hamilton, Webber és Vettel is vezette a pontversenyt – a német csak egyszer, az utolsó futam után, így szerezve meg első világbajnoki címét a szezonzárón, amelyre négyen is matematikai esélyesként érkeztek.

Nem kellett sokat várni, Hamilton is beszállt az aktuális netes kihívásba

Dolly Parton indította el az új, négy fotóból álló kihívást, amely épp letarolja az internetet – a közösségi média lelkes használója, Lewis Hamilton sem akart kimaradni. Sok kommentárt nem fűzött hozzá, de nincs is szükség rá.

Mit csinált Tanak és Jarveoja a hatalmas baleset közben?

A Monte-Carlo Rali óriási balesetéről mutatunk még egy érdekes szöget: ez a kamera a legénység két tagjára irányult. A számos ütéssel tűzdelt, majd 15 másodperces repülés közben kiült a döbbenet a legénység arcára, de a navigátor ennek ellenére sokáig tartotta az itinert, a pilóta pedig a kormányt.

Tíz éve bemutatkozott a németek álomcsapata

2010. január 25-én tartotta autóbemutatóját a Formula-1-be 55 év után önálló gyári csapattal visszatérő Mercedes. Az MGP W01 névre elkeresztelt versenygépet ráadásul a Formula-1 legsikeresebb pilótája, a három év szünet után visszatérő Michael Schumacher vezethette, aki csapattársként az akkoriban fiatal tehetségként számontartott Nico Rosberget kapta.

A nagy remények ellenére – mint tudjuk – a Mercedes első évei Schumacherrel nem váltak sikertörténetté, a csapathoz 2013-ban csatlakozó Lewis Hamilton évtized közepén kezdődő és ma is tartó tarolásához azonban szükség volt az akkor lefektetett alapokra.

Átjárhatóvá válik a WEC és IMSA csúcskategóriája

A hosszútávú versenyzés számára nagy bejelentést tett pénteken a WEC-t és Le Mans-i 24 órást szervező ACO, valamint az amerikai bajnokságot felügyelő IMSA. A tengerentúli széria csúcskategóriáját, a DPi-t (Daytona Prototype International) egy új kategória, az LMDh váltja, amely a 2021/22-es szezonnal kezdődően szerepelhet a WEC-ben. Az LMDh-k és az új elsővonal, az LM Hypercar teljesítményét BoP fogja kiegyenlíteni. Egyelőre arról nincs megerősítés, hogy az átjárás fordítva is lehetséges lesz, azaz Hypercarok is szerepelhetnek az Egyesült Államokban.

Eddig a WEC és Le Mans csúcskategóriája az LMP1, az IMSA-é a DPi volt, átjárás nélkül – míg az alacsonyabb géposztályok, az LMP2 és LMGTE versenyezhettek mindkét bajnokságban.

Az LMDh alapja – a DPi-hez hasonlóan – az LMP2 lesz, a hátsó tengelyre szerelt hibrid hajtással. A végső cél egy közös szabályrendszer a WEC és IMSA csúcskategóriája számára, amely legkorábban 2025-ben valósulhat meg.

Sainz, Norris és az F1 hivatalos Instagram-oldala is beszállt a legújabb közösségi oldalas őrületbe

A napokban kezdett el terjedni a világhálón a legújabb mém, amelyben az emberek saját magukat ábrázoló fotókkal illusztrálják a négy közösségi médium (LinkedIn, Facebook, Instagram és Tinder) sajátosságait. A Formula-1-et is utolérte az őrület: Carlos Sainz és Lando Norris saját magával, míg az F1 kivel mással, mint a roppant sokoldalú Kimi Raikkönennel szállt be a játékba.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Get you an Iceman who can do it all #F1 #Formula1 #DollyPartonChallenge @kimimatiasraikkonen

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés,

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

No clue what this is about... can someone tell me. (no photoshop pics included)

Lando Norris (@landonorris) által megosztott bejegyzés,

Ha kitzbüheli lesiklás, akkor F1-es sztárok tömkelege

Szombaton rendezték a világ legismertebb és legveszélyesebbnek tartott alpesi sí lesilóversenyét, a kitzbüheli Hahnenkammrennent. A 80. évfordulóját ünneplő legendás esemény rendre sok sztárt Ausztriába csábít, s ez alól nem kivétel a Formula-1 sem: elsősorban a Red Bull által támogatott versenyzők tűnnek fel évről évre a helyszínen.

Idén a Max Verstappen által megosztott fotó tanúsága szerint a teljes F1-es brigád jelen volt Alexander Albon, Pierre Gasly és Danyiil Kvjat révén (illetve a szintén a Red Bull által támogatott KTM-mel versenyző MotoGP-s, Pol Espargaro is feltűnik a képen). Rajtuk kívül az osztrákok korábbi futamgyőztese, Gerhard Berger is kilátogatott a versenyre, a száguldó cirkusz egykori első embere, Bernie Ecclestone pedig még a győztes Matthias Mayernek is gratulált.

 

kitzbühel-1-berger

kitzbühel-2-ecclestone

Közös gokartozással melegített Albon és Russell

A Formula-1 két tavalyi újonca, George Russell és Alexander Albon a téli szünetben sem unatkozik a brit pilóta Instagramjára feltöltött fotók tanúsága szerint. Érdemes a poszt alatti kommenteket is elolvasni: a Mercedes arról érdeklődik, ki került ki győztesen a harcból, míg Russell idei új williamses csapattársa, Nicholas Latifi azt sérelmezi, hogy őt nem hívták meg a versenyre…

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Mega day with the boys

George Russell (@georgerussell63) által megosztott bejegyzés,

Schumachertől Mansellen át Winkelhockig – a legjobb beugrók az F1 történetében

Érdekes top 10-es összeállítást készített a Formula-1 YouTube-csatornája azokról a pilótákról, akik helyettesként szerepeltek vagy akár mutatkoztak be a száguldó cirkuszban, és a beugrásuk alkalmával remek (rész)eredményt tudtak felmutatni. Michael Schumacher jordanes debütálásának történetét alighanem mindenki ismeri, ahogy vélhetően Markus Winkelhock nürburgringi vezetésére is sokan emlékeznek, de azért van néhány kevésbé ismert sztori is a videóban (amely a YouTube-ra átkattintva indul!).

 

Norris a Tour de Wokinggal edz

Lando Norris szerint felejtsük el a Tour de France-t, az igazán menő a Tour de Woking - a McLaren F1-es pilótája a gyár közelében lakik, úgyhogy akár kerékpárral is megteheti az utat a munkahelyére, bár itt nem biztos, hogy éppen ezt csinálja. Az a maszk mindenesetre kell...

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Forget Tour de France. It’s all about Tour de Woking #cycling#winter#training x @wearegrip

Lando Norris (@landonorris) által megosztott bejegyzés,

Ken Block olyan helyre is kamerát rakott a versenyautójában, ahova nem szokás

A féktárcsa izzását és a turbó narancsszínűre változását is láthatjuk a Ford Escortjában.

 

Vajon Zandvoortban is produkál valami mágikusat Verstappen?

Ezt a kérdést tette fel a Red Bull - és egyúttal kiposztolta az alábbi videót, amelyben Max Verstappen legnagyobb pillanatait szedték össze.

 

Egyetlen szezon után kivonul az Aston Martin a DTM-ből

Az R-Motorsport 2019-ben négy autóval debütált a német túraautós sorozatban, ma azonban bejelentette, az idei szezonban nem kívánnak elindulni. 

A márka a korábban távozó Mercedest váltotta a szériában, ám a jóval tapasztaltabb Audival és a BMW-vel nem tudta felvenni a versenyt. Év végén eladták mind a négy autójukat, és a bajorokkal kezdtek motorszállítói tárgyalásba, ami ezek szerint zátonyra futott. A hivatalos közlemény szerint a márka "újraértékelte a motorsportprogramját", és "új céljai vannak" a jövőre nézve, amelyekről hamarosan bejelentést tesz. Nem lepődnénk meg, ha ez az F1-es projekt előszele lenne.

aston-dtm-20191

Fotó: DPPI

A tesztig kell várnunk az Alfa Romeo bemutatójára

Február 19-én, a 2020-as téli tesztsorozat első napján rántják le a leplet az olasz márka idei F1-es autójáról, a C39-ről. A bemutató helyi idő szerint 8:15-kor kezdődik a bokszutcában. A két állandó versenyző, Kimi Raikkönen és Antonio Giovinazzi mellett a gárda új fejlesztőpilótája, Robert Kubica is jelen lesz. 

Az Alfa Romeo a hetedik a sorban, amely nyilvánosságra hozta bemutatójának időpontját. A menetrend itt olvasható, még a Red Bull, a Williams és a Haas hiányzik a listáról.

alfa-2019001

Fotó: DPPI

Képrejtvénynek is beillik a McLaren új posztja

A szerkesztőség háromból kettő tagján kifogott a McLaren Twitteren közzétett vicces bejegyzése – szerencsére harmadik kollégánk elárulta a megoldást. Ti rögtön rájöttök, mit akart mondani a McLaren ezzel a poszttal?

Magyar néző orra előtt törte rommá a Hyundait a világbajnok

A csapatot váltó Ott Tanak a Monte-Carlo Rali negyedik gyorsasági szakaszán csúszott ki és szenvedett gigantikus balesetet. Éppen erről a nézői pontról követte a versenyt a hazai autósportból ismert Jobbágy Ákos, aki ezeket a képeket osztotta meg a roncsról. A versenyző és navigátora épségben megúszta az esetet.

Megzabolázott F1-es autók kerülnek magánkézbe

Két átalakított Formula-1-es autó, egy 2011-es Marussia és egy 2012-es Sauber válik bárki által megvásárolhatóvá egy brit cégnek köszönhetően. A TDF-1 kódnevű projekt keretében a két gépet olyan szempontok alapján módosították, hogy azok civilek számára is kezelhető, megbízható pályaautókká váljanak. Kaptak önindító motort és extra hűtőventillátorokat, a 2,4 literes V8-as erőforrásokat pedig kisebb, 1,73 literes turbófeltöltősökre cserélték, amelyek maximális fordulatszáma 9000/perc. 

A cég szerint az autók karosszériái érintetlenek, és a nyitható hátsó szárny is működik rajtuk.

Padlógázzal esett le az útról, az első versenyen rommá törte autóját a WRC világbajnoka - videó

Hatalmaset esett a szezonnyitó Monte-Carlo Rali negyedik gyorsasági szakaszán Ott Tanak: a világbajnoki címvédő borzasztóan összetörte új autóját, a Hyundai i20 WRC-t. Szerencsére a versenyzők épségben kiszálltak az autóból, viszont a futamon eddig harmadik helyen álló Tanak ezzel az óriási bukással debütált új csapatában:

Már sütik a Mercedes W11-et

Nem tévedés, a 2020-as versenygép karosszériájának fontos elemei valóban ebben a hatalmas kemencében készülnek. A szénszálból készült komponenseket magas nyomás alatt, körülbelül 180 Celsius-fokon hőkezelik.