DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 24. szerda

Dixon nyerte a detroiti őskáoszt az IndyCarban – videó

Alig néhány nappal az Indy 500 után Detroit utcáin folytatódott az IndyCar 2024-es idénye, amelynek eddigi talán legőrültebb versenyét hozta a vasárnap. A 100 körös versenyen nyolc sárga zászlós szakasz volt összesen 47 körön, azaz csaknem a táv felén át különböző balesetek miatt, ráadásul a futam egy pontján még eső is megkavarta a lapokat. Rögtön a rajt után történt egy több autót érintő tömegincidens, majd a későbbi balesetek közé tartozott a pole-ból induló Colton Herta merész bevetődése Alex Palou ellen; Scott McLaughlin egyszer egyedül állt a falba, később Sting Ray Robbot lökte bele; Romain Grosjeannak Christian Lundgaard ütközött neki az egyik újraindításnál; az Indy 500 immár kétszeres győztese, Josef Newgarden pedig a bokszban is eltalált egy szerelőt – ő és több társa amúgy büntetéseket is kapott a történtekért.

Mindeközben a káoszban mindössze kétszer kereket cserélő Scott Dixon találta magát az élen, aki Long Beachhez hasonlóan remekül osztotta be a hajrában az üzemanyagát, így idei második diadalát aratta, és összetettben is átvette a vezetést Paloutól. Marcus Ericsson végzett a második, a karrierje első dobogóját jegyző Marcus Armstrong pedig a harmadik helyen mögött. Palou csak 16. lett, míg Newgarden többkörös hátránnyal ért célba. Kiemelendő még Theo Pourchaire, aki az Indy 500 kihagyása után egy tizedik hellyel tért vissza az Arrow McLarenhez. Íme, az őrült detroiti verseny videós összefoglalója, alább pedig a végeredménye:

A futam végeredménye:

1. Scott Dixon Ganassi Honda  
2. Marcus Ericsson Andretti Honda 0.8567
3. Marcus Armstrong Ganassi Honda 4.9129
4. Kyle Kirkwood Andretti Honda 6.1249
5. Alexander Rossi McLaren Chevrolet 8.9532
6. Will Power Penske Chevrolet 10.1045
7. Pato O’Ward McLaren Chevrolet 11.4821
8. Felix Rosenqvist Meyer Shank Honda 15.4998
9. Santino Ferrucci Foyt Chevrolet 18.2882
10. Theo Pourchaire McLaren Chevrolet 18.8912
11. Christian Lundgaard RLL Honda 23.3158
12. Agustin Canapino Juncos Hollinger Chevrolet 27.3674
13. Pietro Fittipaldi RLL Honda 28.3686
14. Rinus VeeKay Carpenter Chevrolet 29.4122
15. Graham Rahal RLL Honda 30.1565
16. Alex Palou Ganassi Honda 39.0438
17. Jack Harvey Coyne Honda 46.3377
18. Tristan Vautier Coyne/WR Honda 1 kör /12.3753
19. Colton Herta Andretti/Curb-Agajanian Honda 1 kör /25.2545
20. Scott McLaughlin Penske Chevrolet 1 kör /32.7782
21. Sting Ray Robb Foyt Chevrolet 1 kör /47.0293
22. Linus Lundqvist Ganassi Honda 1 kör /47.3041
23. Romain Grosjean Juncos Hollinger Chevrolet 3 kör /31.2220
24. Kyffin Simpson Ganassi Honda 4 kör /48.9234
25. Helio Castroneves Meyer Shank Honda 5 kör /59.6426
26. Josef Newgarden Penske Chevrolet 6 kör /54.2169
27. Christian Rasmussen Carpenter Chevrolet Kiesett

Tényleg lassabb az idei Ferrari a tavalyinál? - videó

Természetesen sem a motormódokat, sem az üzemanyag-szintet nem tudhatjuk pontosan, mindenesetre az adatok alapján nagy a baj a Ferrarinál. Bár a tavalyi teszten mutatott kiváló forma végül nem vezetett sehova, talán ezt sem kell most túlreagálni. Mindenesetre az adatok szerint nem tudtak gyorsulni tavalyhoz képest - most előkerült egy összehasonlító videó is a 2019-es, illetve a 2020-as tesztelés során futott leggyorsabb Ferrari-körökről:

Alonsót jobban érdekli az F1-es visszatérés, mint a tripla korona?

Nagyon ez süt le a spanyol legutóbbi interjújából, amelyben meg nem értettségéről, Hamilton gyengepontjáról és a 2021-es visszatérésre kiszemelt csapatokról is beszél. Olvasható az Autósport és Formula Magazin legújabb számában.

x7flmki3i6tria4crnzb_lg

Videó: Verstappen már F1-es autóval is kipróbálta az új zandvoorti pályát

Így még nem láttuk a megújult holland aszfaltcsíkot:

 

Ex-F1-es pilóta segíti a legfrissebb ausztrál reménységet

Egy újabb komoly támogatót szerzett a 18 éves Oscar Piastri, aki a Prema versenyzője lesz 2020-ban a Formula-3-ban: honfitársa, a nyolcszoros nagydíjgyőztes Mark Webber menedzsmentcége fogja segíteni.

Újabb komoly támogatót írtunk, hiszen Piastri, a Formula Renault Eurocup 2019-es bajnoka januárban került be a Renault versenyzői akadémiájába, ami szintén nagy löketet jelenthet pályafutásában.

A Nürburgringből is ralikrosszpályát csináltak: Ilyen lett a nyomvonal

Újabb ikonikus helyszín került be a WRX versenynaptárába, a világbajnokság hetedik fordulóját augusztus 1-2-án a Nürburgringen tartják. Az RX2 és az elektromos Projekt E is szerepelni fog az 1120 méteres aszfaltos-murvás pályán, melyet a Dunlop és Schumacher-S kanyarok környékén alakítottak ki.

A Hungaroringre jöhet tesztelni a WTCR

A jelenlegi járványhelyzet miatt elővigyázatosságból a WTCR mezőnye is módosít az év eleji menetrendjén. A sorozat március 24-26-a között a spanyolországi Motorland Aragon versenypályán rendezte volna szokásos előszezoni tesztjét, ám ehelyett idén közvetlenül a nyitóverseny előtt lesz a kollektív gyakorlás. Az Eurosport Events ma közleményben tudatta, hogy nem kíván "szükségszerűtlen egészségügyi kockázatokat vállalni", ezért átszervezi a programot. Az egyelőre kérdés, hol és mikor pótolják a tesztet, a közlemény annyit tudatott, hogy az április 24-26-a között megrendezett hungaroringi szezonnyitó előtt alkalmat kerítenek rá. Kézenfekvő lenne, ha ezt is Mogyoródon tartanák meg.

wtcr-hungaroring-20191

Elkerülhetetlen, hogy Robin Raikkönenből autóversenyző lesz

Kimi Raikkönen fia ötéves korára teljesen megfertőződött az F1-es közegben, amibe beleszületett. Apja már gokartozni tanítja, és itt egy újabb jele, hogy mennyire élvezi ezt a világot: már kora reggel, a takaró alatt is F1-es futamokat néz. 

Vajon Hendrix Button lesz az egyik jövőbeli ellenfele?

Csak egy hétköznapi Google-keresés Pierre Gaslynél: „Melbourne coronavirus”

Az Alpha Tauri pilótájának legutóbbi Insta-storyja már amiatt is furcsa, mert hogy miért is játszik egy aktív F1-es versenyző az F1 hivatalos oldalának F1 ligájával. De aki szemfüles módon ránagyít a képre, kiszúrhatja, hogy Gasly a böngészőjének egy másik lapfülén a melbourne-i koronavírus-helyzetről próbált tájékozódni. Hát de na, ha valakit tényleg érint a dolog, akkor azok a Formula-1-es mezőny tagjai.   

gasly_2

Drónfelvételeken az elkészült vietnámi pálya

Nem árt alaposan szemügyre venni, mert még az is lehet, hogy ennél közelebbről nem fogjuk látni idén. #koronavírus 

A legérdekesebb 1 másodperces videó, amit ebben a hónapban megnézhetsz

Azt tudjuk, hogy az F1-es szerelők a gyárban gyakran éjt nappallá téve gyakorolják a kerékcseréket, hogy az éles bevetésen minden mozdulat a leggyorsabban és a lehető legkevesebb hibával történjen. Azt is több istálló megmutatta már, hogy ez általában hogyan zajlik: odatolják az autót a kerékcserére készülő stáb elé, mintha csak most érkezne a verseny hevéből, és valaki ül is a gépben, hogy a megfelelő pillanatban fékezzen. Egyesek, mint a Red Bull azzal is kísérleteznek, hogy egy kifejezetten erre a célra készült karosszéria alá egy kis elektromotort tesznek, így a tolással járó erőfeszítést meg lehet spórolni.

A Williamsnél azonban egy olyan robotot alkottak meg, amelyet eddig nem láttunk, és csak most, a Drive to Survive F1-es sorozat második évadában bukkant fel egy jelenetben: a beprogramozott gép a megfelelő sebességgel képes odahúzni a kereket a szerelők elé, ami ebből a nyúlfarknyi videókivágatból is jól látszik. Bizonyára ennek a találmánynak is szerepe van abban, hogy a grove-i istálló kerékcserecsapata az utóbbi évek során a mezőny egyik legjobbja.

Ricciardo: Beszélek angolul, ausztrálul, amerikaiul és britül, ez így hét nyelv!

Daniel Ricciardo rajongói kérdésekre válaszolt a Renault alábbi videójában, és közel két percig minden simán ment, az ausztrál könnyű kérdéseket kapott, vagy olyanokat, amikre volt valami jó sztorija, például hogy a 3-as rajtszámot részben amiatt is választotta, mert gyerekkorában utcájukban a 3-as házszám alatt laktak. Utolsóként azt a kérdést kapta, hogy hány nyelven beszél, ez viszont már olyan téma volt, amiben Ricciardo nem tudott különleges teljesítménnyel felvágni, így az alábbi trükkel próbálta kimenteni magát:

"Multilingvális vagyok! Beszélek angolul, ausztrálul, amerikaiul, britül, meg egy kicsit olaszul is. Szóval nagyjából olyan hét körül."

Meglesz idén az első buddhista futamgyőztes az F1-ben?

Alexander Albon forgatagszerű debütálószezonja után idén már a legnagyobbak ajtaján fog kopogtatni. A Red Bull pilótája az Autósport és Formula Magazin legfrissebb számában beszél gyerekkoráról, esélyekről és vallásról. 

a4sqsrvo8jq6bws145vi_lg

18 évvel ezelőtt először állt dobogón egy fiatal tehetség

A 2002-es Ausztrál Nagydíjon, március 3-án a 22 éves Kimi Raikkönen a harmadik pozícióban végzett, kiválóan zárva első versenyét a McLaren színeiben. A finn azóta több mint százszor állt pódiumra: ha 2020-ban sikerül neki, az a 104. alkalom lesz számára.

A 18 évvel ezelőtti szezonnyitóról bővebben itt lehet olvasni.

Gumitesztet kellett elhalasztania a Ferrarinak

Az olaszok március ötödikén, csütörtökön vitték volna pályára a Pirelli 2021-re fejlesztett esőgumijait, ám a koronavírus terjedése ezt a tervet is keresztülhúzta. Mivel a Ferrari és a gumigyártó is óvintézkedéseket tett a járvány megfékezése érdekében, a fioranói próbát határozatlan időre elhalasztják. Az erről szóló közleményben azt írták, a lehető leghamarabb pótolni fogják a kimaradt alkalmat.

A vörösök az elsők a sorban, akik próbaköröket teljesíthetnek az immár 18 colos abroncsokkal, de a szezon során minden csapat sorra fog kerülni. A menetrend itt olvasható.

vettel-teszt-20202

Fotó: DPPI

Két veterán ex-F1-es is rajthoz áll az Ausztrál GP betétfutamán

Ismerős nevek tűnnek fel a jövő hétvégi melbourne-i F1-es futam kiegészítő programjául szolgáló S5000-es együléses versenysorozat nevezési listáján. Egyfelől Rubens Barrichello is ott van az indulók között: az egyelőre még a legtöbb nagydíjrészvétellel büszkélkedő brazil (Kimi Raikkönen idén megdöntheti a rekordját) már tavaly is beugrott egyszer a sorozatba, most pedig ott lesz annak idénynyitóján. Rajta kívül pedig Giancarlo Fisichella is rajthoz áll – érdekesség, hogy a 2005-ös Formula-1-es Ausztrál Nagydíjon az olasz nyert, Barrichello pedig a második lett.

barrichello-fisichella-2005-dppi

Megérkezett az első gumirendelés: a Mercedes a legmerészebb, Vettel a legkonzervatívabb

Mi sem bizonyítja jobban, hogy közeleg a Formula-1-es szezon kezdete (ha a koronavírus is úgy akarja…), hogy befutott a Pirelli első gumiválasztásos grafikája. Ez alapján a három élcsapat közül a Mercedes a legbátrabb, hiszen 10-10 szettet rendeltek Lewis Hamiltonnak és Valtteri Bottasnak a lágy (C4-es) keverékből, míg a Ferrarik és a Red Bullok csak 9-9 szettet. Érdekesség, hogy közülük csak Sebastian Vettelnek lesz majd két szettje a kemény opcióból. Ha a teljes mezőnyt nézzük, a Racing Point lóg még ki a sorból: náluk 2-3-8-as a leosztás a három keverék között.

melbourne-gumik-1

Robert Kubica „csapattársa” lett a magyar pilótahölgy

Vogel Adrienn büszkén kürtölte világgá, hogy az ORLEN csapatának tagja - az idén a rali-Európa-bajnokságon induló magyar pilótahölgy a cég "kirakatversenyzőjével", Robert Kubicával (is) pózolt egy eseményen.

 

Latifi időben jelzi, nem kér Russell meztelenkedéséből

Bár a Williams idei pilótái közötti erőviszonyokat még nem ismerjük, George Russell abban már biztos lehet, hogy a pályán kívül komolyabb ellenállást fejt ki vele szemben Nicholas Latifi, mint tavaly Robert Kubica tette. Úgy tűnik, az autóversenyzők mostanában már csak kartonlapokon üzengetnek egymásnak, a barcelonai teszt során ugyanis Latifi ilyen formában robbantotta ki az F1-es meztelenkedési botrányt, amikor is megkérte csapattársát, hogy a jövőben legyen szíves eltakarni a felsőtestét, amikor fénykép készül róla.

ER4WvwxWAAEVAmB

 

És hogy milyen képekre célzott a kanadai? Hát például az alábbira, ami Russell Instagramján tűnt fel nemrég.

84593161_3112260452131201_903856989174403823_n

Raikkönen egy egész szekrénnyi motyót visz magával Melbourne-be

Másoknak sem feltétlenül van kevesebb, csak most éppen Raikkönen csomagját mutatta meg a kulisszák mögül a finn fizioterapeutája, Mark Arnall, aki a pakolásért is felelős.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Packing Kimi’s box for Australia.

Bottas idén a trollkodás szintjét emelte 2.0-ra

"Nagyon izgatott vagyok, hogy végre megmutathatom a 2020-as szezonra készült új sisakdizájnom. Nagyon sokat dolgoztunk vele, egy egész csapat munkálkodott a legapróbb részleteken, és az örökkévalóságig tartott, mire befejeződött ez a nagy projekt. De most végre megmutathatom. Itt is van, és igazából pontosan ugyanaz maradt, mint korábban!"

És itt ez a sajátos finn humor videón is: