DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 27. szombat

„A visszaszámlálás elindult” – Newey az F1-es karrierje végéről beszélt

Nemcsak a Red Bull ért el fontos mérföldkövet Max Verstappen kanadai sikerével, amely a 100. győzelme volt a csapatnak a Formula-1-ben, hanem az autóikat tervező Adrian Newey is: ez volt ugyanis a 200. futam, amelyet a tervezőguru által megálmodott konstrukció nyert meg. Newey a Red Bull előtt a Williams és a McLaren számára is tervezett világbajnokságot nyerő versenygépeket a 90-es években, így jött össze ez a szám. A szakember szerint azonban már azzal beteljesült az álma, hogy munkát kapott az F1-ben:

„Az álmom mindig az volt, hogy mérnök lehessek az autósportban, szóval amikor megkaptam az első munkámat és fizetésemet, az igazán nagy pillanat volt. Minden más csak bónusz” – idézi szavait a Motorsport.com. Newey elmondta: a győzelmek közül kiemelkedik az első, az 1991-es Mexikói GP-n Nigel Mansell révén aratott diadal, de emlékezetes az a két vb-cím is, amelyet az utolsó futamon gyűjtöttek be 2010-ben Sebastian Vettellel, valamint 2021-ben Max Verstappennel.

Newey nemrég hosszabbított a Red Bull-lal, így egy ideig még láthatjuk az F1-es paddockban – viszont a montreali siker után elhintette, hogy közeledik a visszavonulása: „Természetesen nem fog örökké tartani a pályafutásom. Amíg a csapat akar engem, én pedig élvezem ezt csinálni, csinálni is fogom. De ha reálisak vagyunk, a visszaszámlálás már elindult. Hogy pontosan mikor jön el a nap, azt nem tudom.”

f1-newey-redbull-kanada

Perez beállt sofőrködni az Uberhez

Egy kis mellékest vállalt Sergio Perez, és csatlakozott az utazásmegosztó alkalmazáshoz, az Uberhez: a mexikói a cég helyi központjába is ellátogatott, hogy a mindenki számára kötelező regisztráción részt vegyen.

Persze könnyen kitalálhatjuk, hogy nem hosszútávú karrierlehetőséget lát a sofőrködésben, hanem a jövő heti Mexikói Nagydíj előtt vállalt egy kis reklámszerepet: mindenesetre tény, hogy pénteken Mexikóvárosban cirkált, ahol fel is vett szerencsés utasokat – erről fotó tanúskodik.

Hihetetlent mentett a kisebbik Marquez

„Az évszázad mentése?” címmel tette közzé a videót a MotoGP YouTube-csatornája, minden joggal. Alex Marquez a Motegiban a Moto2-es kategóriában védett ki egy szinte garantált bukást. Randy Mamola ikonikus 1985-ös mentéséhez hasonlították a bravúrt.

Pályabíróra szerelt testkamera debütált a MotoGP-ben

Egy egészen látványos és meglepő újítást mutatott be a MotoGP a hétvégi japán fordulón, aminek köszönhetően a eddig nem látott szemszögből élhetik át a versenyhétvége egy-egy mozzanatát. Az egyik pályabíró mellkasára akciókamerát erősítettek, amivel olyan hatást értek el, mintha egy belső nézetes videojátékkal lenne dolgunk.

Rövid időn belül elveszítheti üzemanyagpartnerét a McLaren

Akár napokon felbonthatják a McLaren és a Petrobras szerződését - értesült a Motorsport.com. A wokingi csapat az idei szezontól egy ötéves együttműködési egyezséget kötött az olajipari vállalattal, amelynek 64%-a a brazil kormány tulajdonában áll. Az egyezség azonban nem zajlott zökkenőmentesen, a brazil miniszterelnök, Jair Bolsonaro májusban bejelentette, hogy a cég a kormány döntése miatt keresi a lehetőséget a szerződés felbontására. A szaklap szerint azóta zajlanak a tárgyalások a csapat és a cég között.

A dél-amerikai ország Gazdasági Minisztériuma által kiadott dokumentuma most arra enged következtetni, hogy a McLaren nem tudta meggyőzni a Petrobrast a maradásról. Ebben ugyanis az áll, hogy a 163 millió fontos szponzori egyezség "nem igazolható", és felbontották azt. A csapat egyelőre nem kommentálta a helyzetet.

mclaren-2019-orosz1

Hamilton mégsem adja fel!

Néhány nappal ezelőtt Lewis Hamilton lehangolt Instagram-posztja járta be a közösségi médiát és online sajtót. „Őszintén szólva úgy érzem, hogy mindent feladok. Hogy teljesen kikapcsolok. Miért izgassam magam, amikor a világ ilyen káosz és úgy tűnik, hogy az emberek nem törődnek vele” – állt a bejegyzésben, sokan pedig találgatták, mi az oka Hamilton lehangoltságának.

Mint később kiderült, az ötszörös világbajnok eszmefuttatásának csak egy kiragadott részét vette át a média többsége, ez vezetett a tippelgetéshez. A teljes bejegyzésben a Föld tartalékainak feléléséről és az emberi faj egyre valószínűbb kihalásáról értekezett, továbbá arra bátorított mindenkit, legyen vegán, mert csak így menthető meg a bolygó.

Hamilton most ugyanazon a felületen, Instagramján közzétett egy újabb sztorit, amelyet sokkal optimistább hangvételben fogalmazott meg:

„Jó reggelt, Világ! Csak egy pozitív üzenetet szeretnék küldeni nektek. Remélem, csodálatos heteitek voltak, és remek hétvégét kívánok nektek. Díjazom a pozitív rezgéseket, melyeket irányomba küldtetek. Nem adtam fel, továbbra is itt vagyok és harcolok!” – olvasható a poszt, amelyet a Mercedes is megosztott: emiatt felmerül bennünk a gyanú, nem szólt-e vajon a csapat Hamiltonnak, ne legyen annyira pesszimista 13 millió követője előtt.

A VIP-autóztatások nem valók akárkinek

Például ennek az ázsiai nőnek sem, akinek menet közben visítozáson kívül más nem hagyta el a torkát.

Válassz ajándékot Michelisz Norbi hivatalos pólója mellé!

A Formula.hu webshopjában még elérhető a magyar túraautós ász idei hivatalos pólója. Aki megrendeli, AFM-előfizetést vagy falinaptárat kap mellé ajándékba.

Részletek ezen a linken!

ajándékmich

25 éves lett, a Ferrari és a Formula-E is köszönti

Már közel két év eltelt azóta, hogy a nagy tehetségként számontartott Pascal Wehrlein a Formula-1-es mezőny tagja volt. Most, mindössze 25 évesen egyszerre a Ferrari szimulátorpilótája, valamint a Mahindra versenyzője a Formula-E-ben, ezért a kettős felköszöntés. Boldog születésnapot kívánunk neki mi is!

Ne maradjatok le: reggel jön az időmérő a MotoGP-ben

A MotoGP japán hétvégéjének hátralévő programja:

 

Szombat  

03:50 - 04:35 MotoGP, 3. szabadedzés (Spíler1 TV, élő)

07:25 - 07:55 MotoGP, 4. szabadedzés (Spíler1 TV, élő)

08:05 - 08:45 MotoGP, Időmérő (Q1 + Q2) (Spíler1 TV, élő)

   

Vasárnap  

08:00 MotoGP, Futam (Spíler1 TV, élő)

 

motorosok

fotó: dppi

Már tíz éve: Button az F1 világbajnoka

2009. október 18-án lett a Formula-1 világbajnoka Jenson Button - a történet ezen a linken olvasható, az a bizonyos Brazil Nagydíj (illetve annak összefoglalója) pedig ezen a linken, vagy a Youtube-ra kattintva megnézhető!

Gyászol a rali világa: elhunyt a legendás csapatfőnök

Nyolcvanhárom éves korában elhunyt Andrew Cowan, a Mitsubishi WRC-csapatának korábbi legendás vezetője. Cowan irányította a japán csapatot abban az időszakban, amikor 1996 és 1999 között sorozatban négy világbajnoki címet nyertek Tommi Makinennel, az ő nevéhez fűződik a gyártó legsikeresebb korszaka a raliban. 1998-ban egyébként nemcsak egyéniben, de csapatként is a csúcsra értek, pedig akkor a riválisok már WRC-kkel, míg a Mitsubishi továbbra is A/8-as autóval versenyzett.

Cowan egyébként maga is kiváló versenyző volt a maga idejében, a specialitása az akkoriban még létező hosszútávú rali volt, de 1985-ben például második helyet szerzett a Dakaron is. 2005 óta nem volt benne a WRC körforgásában.

00000620_100

fotó: dppi

 

Verstappen nyer, Ricciardónak rossz napja van, Hamilton a bajnok - ez történt tavaly Mexikóban

Ugyan még egy héttel vagyunk az idei Mexikói Nagydíj előtt, de érdemes visszanézni az F1 videóján, hogy mi is történt itt tavaly. A hétperces összefoglaló ezen a linken, vagy a Youtube-ra átkattintva elérhető!

Az év férfija pedig nem más, mint…

Bezsebelt egy díjat a GQ magazintól (pontosabban annak német kiadásától) Lewis Hamilton, aki megkapta a Man Of The Year elismerést 2019-ben, méghozzá a kreativitás és dizájn kategóriában. Az ötszörös világbajnok Berlinben fogja átvenni az elismerést.

 

 

A fiatal tehetség, akinek ikertestvére egyik ellenfele

Az AFM Motorsporthíradóban a 17 éves Körmöczi Balázs volt a stúdióvendég októberben. Az ifjú pilóta két szakágban is versenyzett idén: a Swift Cup Europe-ban dominánsan szerepelt az 1.6 kategóriában, a ralikrossz-ob STC -1600 osztályában pedig még a tanulóidőt töltötte. Az még a jövő zenéje, hogy a gyorsasági versenyzés, avagy az aszfaltos-murvás pályák jelentik számára a jövőt.

Ezzel a videóval köszönti az F1 Kimi Raikkönent születésnapján

A sokat ígérő „Kimi Raikkönen legnagyobb pillanatai VALAHA” című anyag valóban tele van klasszikusokkal, mint az egyszavas válaszok, az emlékezetes jégkrémezés, az incidens a hiányzó kormánnyal, a „Hagyjatok békén, tudom, mit csinálok!”, a találkozás Nicole Kidmannel… többet nem is mondunk, nézzétek!

(A videó a YouTube-ra kattintás után indul.)

Idén is rajthoz áll egy Schumacher Makaóban

A Formula-3-as Makaói Nagydíj fontos verseny a Schumacher-família tagjainak karrierjében: korai éveiben nyert itt Michael Schumacher (1990-ben) és öccse, Ralf (1995-ben) is. Az előző két szezonban Mick Schumacher állt rajthoz a legendás városi pályán, de nem tudta beállítani apja és nagybátyja eredményeit, csak az ötödik pozícióig jutott.

2019-ben Ralf fia, David Schumacher próbálkozik, aki F3-as szinten ebben a szezonban mutatkozott be, Szocsiban pedig a nemzetközi szériában is debütált. A 17 éves német a Sauber Junior Team by Charouz versenyzőjeként lép pályára a Távol-Keleten november 14-17-én.

A 30 fős rajtrács, amely az FIA Formula-3 csapataiból tevődik össze, számos más ismerős nevet is tartalmaz. Schumacher egyik csapattársa Emerson Fittipaldi kisebb unokája, Enzo lesz, DTM-szezonját követően pedig benevezett az utolsó magyar király leszármazottja, Ferdinand Habsburg. Rajthoz áll az F3-bajnok Robert Svarcman, akárcsak a kegyvesztett Red Bull-védenc, Dan Ticktum, aki pocsék szezonja végén történelmet írhat: senki sem nyert még háromszor, mióta 1983-tól kezdve a Makaói Nagydíjat Formula-3-as szabályok szerint futják.

Szerintetek hogyan kéne ünnepelnie legújabb mérföldkövét Lando Norrisnak?

A McLaren újonc F1-es pilótája elérte az 1.000.000 követőt Instagramon, ennek örömére pedig azt kérte rajongóitól, hogy írják meg neki, hogy hogyan kéne mindezt megünnepelnie Mexikóban - a legjobbakat közzéteszi majd. Egy másik posztban pedig feltette a legfontosabb kérdést is: "Most akkor ez azt jelenti, hogy influencer vagyok?"

Szóval: küldjetek neki ötleteket, aztán meglátjuk, hogy mi sül ki belőle...

 

Mi történik ezen a képen Tassi Attilával?

A magyar túraautós három lehetséges megfejtést is felvázolt, bár a helyes megoldás annyira azért nem nehéz. Mindenesetre nem irigyeljük, ez biztos.

 

Mosogatás MotoGP módra

Összeállítás szokatlan mozdulatsorokból, avagy így tisztítják az alkatrészeket a MotoGP csapatai.

Norris átértelmezte a kormányon lévő gombok jelentését

A rajongók mindig érdeklődve figyelik, hogy milyen funkciót tölt be az F1-es kormányon lévő rengeteg gomb, és mit jelentenek a rajtuk elhelyezett betűk. Lando Norris most megmagyarázza, de nem feltétlenül kell hinnünk neki!

N (next song) - Következő zeneszám
PLS (please) - Kérlek, engedd el Sainzt, vissza szeretne jönni körhátrányból
OT (overtake time) - Előzésre fel!
C (chat) - Csevegés Carlosszal
X (eject) - Katapultálás az ülésből 

Clipboard_3