DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 27. szombat

Törés-zúzás és piros zászlók a juniorok időmérőin

A szériák történetében először látogatott el a Formula-2 és a Formula-3 mezőnye Ausztráliába, ahol magyar idő szerint péntek hajnalban az F3 időmérőjével vette kezdetét a versenyhétvége.

Csupán öt perc telt el az időmérőből, máris jött a piros zászló: Josep María Martí sodródott ki a tízes kanyar kijáratánál és csúnyán összetörte a Campost. Az első gyors körök után a Williams akadémistája, Franco Colapinto állt az élre, mögötte a Trident és a Prema fiataljai mutattak még erős tempót. Pár perccel a vége előtt újabb autótörésnek lehettünk tanúi, feltartásra panaszkodott az utolsó kanyarban Kaylen Frederick, aki aztán ennek következtében tette a betonfalba autóját. Ugyanígy tett az időmérő legvégén Nikita Bedrin is, balesete pedig újabb piros zászlót eredményezett, amely miatt sokan nem tudták befejezni gyorskörüket.

Az utolsó percben Gabriele Bortoleto ugrott az élre és szerezte meg a pole-pozíciót a vasárnapi főfutamra, mögüle Grégoire Saucy és a nagyot javító Gabriele Mini indulhat majd. Az első ötöt Leonardo Fornaroli és Zak O’Sullivan egészítik még ki. A holnapi sprintet Sebastian Montoya kezdheti majd az élről.

 Az F2-esek időmérőjére leszakadt az ég Melbourne-ben. A versenyirányítás adott egy esélyt a pilótáknak, de több megforgás és Oliver Bearman autótörése után végül félbeszakították a kvalifikációt a heves esőzés miatt. Egy rövid szünet után zöld zászlót kaptak a csapatok az indulásra, a folyamatosan javuló pályán pedig percenként változott az éllovas kiléte.

A Red Bull-junior Ayumu Iwasa végig remek teljesítményt nyújtott és meg is szerezte a pole-pozíciót, így vasárnap az élről rajtolhat. A bajnoki esélyes Theo Pourchaire-nek nehezen indult a kvalifikáció, de a végére sikerült nagyot javítania, a második helyre jött föl. Csapattársa, Victor Martins végzett mögötte, aki az utolsó percekben falba rakta az autóját, az ezáltal okozott újabb piros zászló pedig sokak esélyét elvette a javításra. Isack Hadjar és Zane Maloney végzett még az első ötben, Bearman pedig a sérült autójával felfért a hatodik pozícióba. A fordított rajtrácsos pole-t Jehan Daruvala szerezte meg.

Videó: Öt sokkoló pillanat a Szingapúri Nagydíjról

A Ferrarik a rajtnál lenullázák egymást (és másokat), Massa autója bikaként rugdal, Kovalainen átcsap tűzoltóba - íme a Szingapúri Nagydíj legmeglepőbb pillanatai közül öt. (A videó átkattintás után indul el.)

Todt Schumacherhez hasonlította Leclerc-t

Legsikeresebb, 2000 és 2004 közötti időszakában a Ferrari titka három kimagasló karakternek volt köszönhető: a karizmatikus Michael Schumachernek, a kiváló technikai érzékkel rendelkező Ross Brawnnak és az egész csapatot tökéletesen összehangoló Jean Todtnak. Todt, akinek fia manapság a maranellóiak új reménységét, Charles Leclerc-t menedzseli, érdekes párhuzamot vont az olaszok egykori és mostani sztárja között. Szerinte Leclerc hasonló adottságokkal rendelkezik, mint a hétszeres világbajnok.

leclerc-portre-20192

"Charles mentálisan hihetetlenül erős. Egy bajnok tulajdonságaival rendelkezik, és hasonlóan természetesen árad belőle az a vezetői szerep, amely korábban Michael Schumacherben is jelen volt. A Formula-1 és a Ferrari jövőjét jelenti" - dicsérte a fiatal monacóit az Auto Bildnek nyilatkozva.

Az F1-es csapatfőnök, aki a magyar határtól 20 kilométerre született

Szerkesztőségünknek exkluzív interjúban beszélt gyerekkoráról és a kommunista Romániából való kiszabadulásának különös történetéről a Racing Point csapatfőnöke, Otmar Szafnauer, akinek családnevébe több mint száz éve, a washingtoni magyar nagykövetségen került bele a "z" betű. Az interjú fellapozható az Autósport és Formula Magazin legújabb számában.

zw4vyj6dwy7h1mpu728b_lg

A McLaren főnöke reméli, felfigyelnek rá a Red Bull főnökei

Zak Brown, a McLaren vezérigazgatója az elmúlt hétvége egy részét a Sainz család társaságában töltötte, méghozzá száguldással. Bár az F1-ben mindig is az üzleti ténykedése révén volt ismert, Brown maga is rendelkezik versenyzői múlttal, legutóbb 2013-ban volt ott a brit GT-bajnokság mezőnyében. Így amikor aszfaltozott felületen, Navarrában kellett beülnie egy Supercarba, még csak-csak tartotta az iramot idősebb és ifjabb Carlos Sainzcal. Az esemény azonban egy ralis kiruccanást is magában foglalt, amiről Brown csak később számolt be egy külön bejegyzésben, minek tanúsága szerint egy igen nagy bukást is átvészelt egy buggyban. Persze nem azért osztotta meg a képet, hogy sajnáltassa magát, hanem hogy ezzel is odaszúrjon a McLaren egyik riválisának, a Red Bullnak - ha már az idősebb Sainz kapcsolatai révén az energiaitalos logó volt az autón.

"Sainz Sr. és Sainz Jr. társaságában kipróbáltam magam a raliban is. Ha elég kitartó leszek, talán Dr. Marko javasolja majd Christiannak [Horner], hogy igazoljon le."

Vettel 60 évesen is F1-es autókat akar vezetni

A manapság már F1-es szakkommentátorként dolgozó egykori versenyzőnek, Martin Brundle-nek különös "hobbija" van, hiszen F1-es vezetési élményeket gyűjt. Persze jelenlegi és múltbeli munkájának köszönheti, hogy időről időre lehetőséget kap valamelyik csapattól, hogy egy riportfilm készítésének céljából kipróbálhassa valamelyik korábbi modelljüket. Most a 2009-es Ferrari F60 került terítékre, amit Fioranóban vihetett el néhány körre a 60 éves Brundle, aki már nagyjából 60 különböző F1-es autót vezetett 1984-es debütálása óta.

Az eseményen jelen volt Sebastian Vettel is, aki élvezettel figyelte Brundle fittségét. "Ez milyen menő! Én is Formula-1-es autókat akarok vezetni 60 éves koromban!" - jegyezte meg.

Amikor a Jégembernek is hűtenie kell magát, akkor tudjuk, hogy egy forró verseny következik

A Szingapúri Nagydíj rendkívül párás levegőjére mindig extrém felkészüléssel a hátuk mögött érkeznek meg a versenyzők - ennek egy módját prezentálja most Kimi Raikkönen az alábbi képen. Az élsportolók által előszeretettel használt krioterápiás gépek néhány percig rendkívül hideg (a kijelző szerint ebben az esetben -131°C) száraz levegőt fújnak az emberi testre, ami jótékony hatást gyakorol az izmok és a szövetek működésére.

De persze az is egy lehetséges értelmezése ennek a képnek, hogy nem is a gép hűti Raikkönent, hanem Raikkönen a gépet...

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Getting low temperatures before Singapore. @cryotechnordic #xcryo #cryocabin #prorecovery

Kimi Räikkönen (@kimimatiasraikkonen) által megosztott bejegyzés,

Agag átadta a gyeplőt, új vezetője van a Formula-E-nek

A legfontosabb vezetőségi poszton jelentett be személycserét az ötéves Formula-E: az elektromos sorozat megálmodója, Alejandro Agag bemutatta az új vezérigazgatót a kanadai Jamie Reigle személyében. Agag valójában már télen pozíciót váltott, amikor a Formula-E elnökévé vált, és már akkor egyértelművé tette, hogy hamarosan valaki más fogja átvenni a sport napi szintű irányítását. Elnökként azonban az ő kötődései is megmaradnak, eddig kiépített kapcsolataival segíti majd Reigle munkáját, a pályákkal, újan jelentkező versenyhelyszínekkel pedig továbbra is ő tárgyal. Idejét azonban főként legújabb projektje, a 2021-ben induló Extreme-E körüli szervezési munkákra fogja fordítani.

A 41 éves Jamie Reigle komoly sportmenedzseri háttérrel száll be az autóversenyzésbe: tíz évig a Manchester United futballcsapat vezetőségi tagja volt, 2017-től mostanáig pedig a Los Angeles Rams amerikaifutball-csapat elnökhelyetteseként ténykedett.

A Formula-E hatodik szezonja november 22-én startol Szaúd-Arábiában minden eddiginél több, 12 csapat részvételével.

z-CEO

Négy kanyar eltűnhet a szingapúri pályából

Nagyszabású építkezés miatt rövidülhet a Marina Bay versenypálya vonalvezetése. A 16-19-es kanyarok közti szakasz egy óriási lelátót kerül meg, illetve alatta is áthalad. Ez a nézőtér állandó jellegű, és egy vízen lebegő, hatalmas alapterületű színpadra néz, melyet felvonulásokra, koncertekre és labdarúgó-mérkőzésekre is használnak. Ezt a területet átalakítják a jövőben: a The Straits Times beszámolója szerint a színpadot 2022. januárjában lebontják és egy új építménnyel helyettesítik, amely 2025-re készül el.

Az építkezés hatással lehet a Szingapúri Nagydíjra is: egy opció – habár csak feltételes módban –, hogy a 16-19-es kanyarok közti hurok megszűnik, és a 15-20 kanyarok közti szakasz egyenessé válik. Ebben az esetben a 17-es forduló is kikerül a pályából, ahol 2008-ban, az első szingapúri nagydíjon Nelson Piquet Jr. szándékosan balesetet szenvedett Renault-jával, Fernando Alonso győzelmét elősegítve.

Michelisz kétszer lökte ki Priaulx-t, mindkétszer vétlennek találták

A WTCR ningbói fordulójának vasárnapján nagyjából egy óra leforgása alatt kétszer is összeakadt a pályán Michelisz Norbert és Andy Priaulx. Előbb a második futamon, ahol az első hely cserélt gazdát, miután a Hyundai versenyzője hátulról meglökte az addig vezető Priaulx-t, így Michelisz a győzelmi trófea átvétele után sem lehetett még biztos abban, hogy megtarthatja azt. A nem sokkal később kezdődő harmadik futam elején aztán hátrébb csatázva Michelisz ismét nekiütközött a brit Lynk & Cójának, ezúttal viszont ez Hyundai számára zárult kieséssel.

A versenybíróknak a két vasárnapi futam rengeteg balesete után bőven volt dolguk, és beletelt pár órába, mire döntöttek a fenti két esetben, méghozzá úgy, hogy egyikért sem osztottak ki semmilyen szankciót. A második futamon történt incidensnél egyetértettek a bajnoki vezetést átvevő Michelisz álláspontjával, miszerint Priaulx váratlanul korán fékezett a kanyar előtt, így a közvetlenül mögötte érkező Hyundainak már nem volt esélye reagálni. A másik incidenst szintén versenybalesetnek titulálták, amit valójában Frederic Vervisch váltott ki, ő lökte bele Micheliszt Priaulx autójába. 

 

A 2. versenyen történt eset:

A 3. verseny balesete:

Módosítottak a Haas kinézetén a főszponzor távozása után

Az Olasz Nagydíjat követően a Haas és balhés névadó szponzora, a Rich Energy végleg különváltak. Ennek megfelelően a csapat a Szingapúri Nagydíjra eltünteti a VF-19-ről, továbbá a ruházatról az energiaital nevét és logóját. A fekete-arany alapszín, melyet szintén a támogatótól vettek, azonban marad.

Az autó új kinézetéről egy képet weboldalára töltött fel a csapat – ez még nem végleges verzió, de radikálisabb változásra aligha kell számítani.

Ilyen lesz majd az IndyCar-autók látványa a legendás Dugóhúzó kanyarban

Teszten már jártak ott még februárban, és az akkor készült képek is látványosak, hát még milyenek lesznek azok, amelyeket akkor készítenek, amikor jövő héten versenykörülmények között is visszatér ide a mezőny!

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

T H E C O R K S C R E W

NTT IndyCar Series (@indycar) által megosztott bejegyzés,

 

El tudod képzelni, hogy hangzik a csapatrádiózás az F1 hivatalos e-bajnokságában?

Mert hogy van ám itt is! Kicsit steril, kicsit 2019, nagyon más, mint a valós F1-ben, de van!

 

Testközelből, ahogy megőrül az olasz tömeg Leclerc győzelme láttán

Nyilván voltak kamerák, illetve kamerás mobilok a tömeg közepén is.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

One week ago... go right to the heart of the Monza madness, courtesy of the fans who were there . #F1 #Formula1 #ItalianGP #Tifosi #Fans #Monza

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés,

 

Bravúros volt Sergio Perez védekezése Max Verstappen ellen

Az F1 hivatalos twitterén is ezt a múlt heti olasz eseménysorozatot elevenítették fel nekünk.

 

Ez történt a tavalyi Szingapúri Nagydíjon

A mostani vasárnapot Formula-1 nélkül kell kihúznunk, jövő hétvégén következik a szezon éjszakai futama a Távol-Keleten. Vigaszként elhoztuk a tavalyi verseny összefoglalóját: a fülledt utcai pályán Verstappen megizzasztotta Hamiltont, de végül a brit megszerezte szezonja hetedik győzelmét.

(A videó a YouTube-ra átkattintás után indul.)

Két káoszfutam: A WTCR vasárnapi összefoglalói

Egészen akciódús futamokat produkált a túraautó-világkupa Ningbóban vasárnap. A második és harmadik verseny is megjósolhatatlanul alakult, hullottak a résztvevők, köztük a bajnokesélyesek, többeknél leszállt a vörös köd, Michelisz ütközött, majd törött autóval nyert.

Sosem tudhatod, mi vár rád, ha Ricciardóval ökölpacsizol

Nico Rosbergnek és Paul di Restának minden rendben ment, de a Sky Sports gyanútlan F1-es műsorvezetőjét, Simon Lazenbyt kellemetlen tréfa érte…

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Stay alert at all times

Falat ennél jobban kicentizni nem biztos, hogy lehet

Noah Gragson a NASCAR másodosztályában, az Xfinity Series Las Vegas-i időmérőjén játszott a tűzzel.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Rate the @noahgragson save from #XfinitySeries qualifying on a scale of 1-10. #NASCAR #LasVegas #Vegas

NASCAR (@nascar) által megosztott bejegyzés,

 

Láttál már 360 fokos kamera lencséjén keresztül szingapúri kört?

Tavaly Szingapúrban egy ilyet szereltek fel Lewis Hamilton autójára, amely a pole-kört is rögzítette.

 

Nagy titkok tudója lehet az a jegyzettömb

A monzai nyerő taktika lehetett oda leírva?