DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 23. kedd

Törés-zúzás és piros zászlók a juniorok időmérőin

A szériák történetében először látogatott el a Formula-2 és a Formula-3 mezőnye Ausztráliába, ahol magyar idő szerint péntek hajnalban az F3 időmérőjével vette kezdetét a versenyhétvége.

Csupán öt perc telt el az időmérőből, máris jött a piros zászló: Josep María Martí sodródott ki a tízes kanyar kijáratánál és csúnyán összetörte a Campost. Az első gyors körök után a Williams akadémistája, Franco Colapinto állt az élre, mögötte a Trident és a Prema fiataljai mutattak még erős tempót. Pár perccel a vége előtt újabb autótörésnek lehettünk tanúi, feltartásra panaszkodott az utolsó kanyarban Kaylen Frederick, aki aztán ennek következtében tette a betonfalba autóját. Ugyanígy tett az időmérő legvégén Nikita Bedrin is, balesete pedig újabb piros zászlót eredményezett, amely miatt sokan nem tudták befejezni gyorskörüket.

Az utolsó percben Gabriele Bortoleto ugrott az élre és szerezte meg a pole-pozíciót a vasárnapi főfutamra, mögüle Grégoire Saucy és a nagyot javító Gabriele Mini indulhat majd. Az első ötöt Leonardo Fornaroli és Zak O’Sullivan egészítik még ki. A holnapi sprintet Sebastian Montoya kezdheti majd az élről.

 Az F2-esek időmérőjére leszakadt az ég Melbourne-ben. A versenyirányítás adott egy esélyt a pilótáknak, de több megforgás és Oliver Bearman autótörése után végül félbeszakították a kvalifikációt a heves esőzés miatt. Egy rövid szünet után zöld zászlót kaptak a csapatok az indulásra, a folyamatosan javuló pályán pedig percenként változott az éllovas kiléte.

A Red Bull-junior Ayumu Iwasa végig remek teljesítményt nyújtott és meg is szerezte a pole-pozíciót, így vasárnap az élről rajtolhat. A bajnoki esélyes Theo Pourchaire-nek nehezen indult a kvalifikáció, de a végére sikerült nagyot javítania, a második helyre jött föl. Csapattársa, Victor Martins végzett mögötte, aki az utolsó percekben falba rakta az autóját, az ezáltal okozott újabb piros zászló pedig sokak esélyét elvette a javításra. Isack Hadjar és Zane Maloney végzett még az első ötben, Bearman pedig a sérült autójával felfért a hatodik pozícióba. A fordított rajtrácsos pole-t Jehan Daruvala szerezte meg.

Hogyan változtak az aerodinamikai szabályok 2021-re?

A 2021-es, nagy reformokat megelőző átmeneti szezonra különleges szabályok érvényesek. A karosszériát át kellett hozni 2020-ról (csak korlátozottan, két fejlesztési zseton erejéig lehet hozzányúlni, melyeket több csapat az orrkúp átalakítására használt), az aerodinamikát viszont több ponton kötelezően át kellett alakítani.

A változások célja a leszorítóerő csökkentése és ezáltal az abroncsokra nehezedő terhelés csökkentése. Egy másodperces lassulást és 2019-es szintet emlegettek az új szabályok révén, de nehéz megmondani, valójában mennyivel esnek vissza a köridők, hiszen a csapatok lázasan dolgoznak azon, hogy más területeken visszanyerjük az elbukott köridőt.

Négy területen történt változás az aerodinamikai szabályokban:

A Porsche arra kérte a pilótáját, hogy hóban driftelés közben újságot olvasson, majd kérdésekre válaszoljon

A többszörös drift- és ralikrossz-bajnok Tanner Foustot arra kérte meg a Porsche, hogy ne nagyon figyeljen oda a vezetésre, miközben a hóban csúszkál a Cayman GT4 Clubsporttal - olvasson el egy cikket, majd válaszoljon kérdésekre vezetés közben, aztán pedig parkoljon le a többiek közé, de ne egyszerűen...

A nappalinkba hozza el idei autójának leleplezését a Williams

Igazán különleges módon leplezi le 2021-es Formula-1-es autóját a Williams: egy mobiltelefonos alkalmazás segítségével a saját otthonunkban jeleníthetjük meg az FW43B virtuális mását.

A kiterjesztett valósággal megfűszerezett bemutató pénteken délután háromkor kezdődik, és bárki becsatlakozhat, aki feltelepíti a Williams Racing AR Launch 2021 néven futó appot, ami Apple eszközökkel már most elérhető, de hamarosan Androidokra is telepíthető lesz. A bemutató napján egy értesítés figyelmezteti a rajongókat a kezdés időpontjára. A leleplezést követően egy sajtótájékoztatót tartanak a két pilóta, George Russell és Nicholas Latifi, a csapatfőnök Simon Roberts és a vezérigazgató Jost Capito jelenlétével.

williams-ar

George Russell megmutatta a kis rakétáját

A Williams F1-es pilótája egy "erős" Mercedesszel pózolt, amit a "kis rakétájának" hívott - a szolgálati jármű:

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

George Russell (@georgerussell63) által megosztott bejegyzés

 

 

180-nal hóban, jégen, sötétben a hófalak között, gödrön és bukkanón át - őrült száguldás Ott Tanaktól

A WRC mezőnye Lappföldön járt hétvégén, az Arctic Ralit megnyerő Ott Tanak mellé pedig most beülhetünk egy szakaszra - a Hyundai pilótája ezen a pályán is a leggyorsabb időt produkálta. A péntek esti száguldás során megnézhetjük, hogy mennyire sokat lehetett látni sötétben, jégen/hóban úgy, hogy kilométerekre nincs más, csak az erdő és a fagy - ráadásul ahhoz, hogy valaki gyors legyen, keresztben kell autózni, amivel az a gond, hogy olyankor a lámpa sem az utat világítja meg...

Ezek lennének az F1 történetének legszexibb autói?

A bemutatók közepette jelentkezett újabb top 10-es összeállítással a Formula-1 YouTube-csatornája, amelyben a szerintük „legszexibb” F1-es autókat vették sorra. A listában egészen az ötvenes évekig is visszarepülhetünk – a videó átkattintás után nézhető:

Optikai tuningot kapott a Hyundai WTCR-gépe

Bemutatta a Hyundai Motorsport az i30 N TCR legfrissebb, 2021-es verzióját. Az autó külalakja változott az elmúlt években megszokotthoz képest, módosítottak az első lökhárítón és a fényszórón, a legújabb utcai modellhez igazítva az autót.

A változások azonban csak a felszínt érintik, az i30 N karosszériája, motorja és sebességváltója érintetlen maradt.

A Hyundai még nem jelentette be WTCR-es felállását, de ha minden rendben megy, Michelisz Norbert 2021-ben ezt az autót fogja vezetni.

Meglepetéspilótát igazolt tartalékosnak az Alpine

A Red Bull istállójának korábbi tagját, Danyiil Kvjatot igazolta le tartalékversenyzőnek az Alpine 2020-ra. A Renault-ból átalakult istálló a kedd délutáni bemutatóján hozta nyilvánosságra a hírt. Az orosz pilóta hányattatott F1-es karrierje 2014-től íródik, azóta megélt előléptetéseket, lefokozásokat és egy menesztést is, ám valahogy mindig visszatalált a paddockba. Összesen 110 nagydíjon állt rajthoz, a legtöbb versenyt a Toro Rosso/Alpha Tauri kötelékében teljesítette. Idén Fernando Alonso és Esteban Ocon csapattársa lesz.

kvjat-portre-20202

Fotó: DPPI

A komplett Formula-E-s felállását beveti tartalékosként a Mercedes F1-es csapata

A csapatbemutató és a W12-es leleplezése mellett egy apró, de azért fontos bejelentést is tett a Mercedes a Formula-1-es alakulata kötelékeibe tartozó pilótákról. Kiderült ugyanis, hogy idén a már tavaly is ezt a szerepkört betöltő Stoffel Vandoorne mellett Nyck de Vries lesz a világbajnok istálló hivatalos tartalékversenyzője – azaz gyakorlatilag a gyártó a két gyári Formula-E-pilótáját igazolta le erre a feladatra. Vandoorne a tavalyi évadzárón, De Vries pedig az idei nyitányon szerezte meg első győzelmét az elektromos sorozatban, a holland ennek köszönhetően vezeti is az összetettet a két arab futam után.

A Mercedes közleménye nem tesz említést Esteban Guerrieriről, aki tavaly még ugyancsak a tartalékosuk volt, ám a licencpontjai elévülése okán már csak külön engedéllyel tudott volna helyettesként rajthoz állni. Más kérdés, hogy vajon mennyire lesz feladata beugróként Vandoorne-nak és/vagy De Vriesnek, hiszen Lewis Hamilton tavalyi koronavírus-fertőzése alkalmával sem a hivatalos tartalékosainak egyikéhez nyúlt a Mercedeshez, hanem a Williamsből ültette át George Russellt.

vandoorne-devries-mercedes-fe-dppi

DTM-rövidhírek: Dögös fényezést kapott a Mercedes, a tavalyi ezüstérmes csapatot váltott

Megerősítette részvételét a DTM 2021-es szezonjában a Haupt Racing Team, amely két gyári támogatású Mercedes-AMG GT3 Evót állít csatasorba – az egyik autó fekete-ezüst fényezést kapott, a másikba vörös is került, a dizájn pedig kifejezetten szemrevaló lett. A szóban forgó istálló egy egészen új formáció, 2020-ban alapította Hubert Haupt, aki 1991-92-ben és 2001-ben maga is versenyzett a DTM-ben.

A másik fontos hír a német sorozatból, hogy 2019 és 2020 bajnoki ezüstérmese, Nico Müller marad a mezőnyben: az Audi gyári pilótája csapatot vált, és a Team Rosberghez csatlakozik, habár eddigi alakulata, az Abt is a rajtrácson lesz. A csapat másik ülését Dev Gore kapja, mindössze a másik amerikai, aki a DTM-ben versenyez. A Rosberg csupán a második csapat, amely bejelentette felállását, rajtuk kívül eddig csak az AF Corse Red Bull-támogatott pilótái (Alex Albon, Liam Lawson és tartalékként Nick Cassidy) ismertek.  

A Ferrari garantáltan ott lesz az idei összes F1-es pódiumon

A Formula-1 kedden bejelentett megállapodásának megfelelően 2021-től éveken át minden díjátadó ceremónián jelen lesz a Ferrari. Nem egy korrupt ügyletről van szó, hanem arról, hogy a versenysorozat a pezsgőgyártó Ferrari Trentóval kötött szerződést, ami így 2023-ig az F1 hivatalos italbeszállítójává vált. A márka a Carbon 2017 óta használt termékeit váltja a pódiumokon.

Nem ez az első alkalom, hogy a Ferrari Trento italai az F1-ben tűnnek fel, az 1981-es Olasz Nagydíjon például Alain Prost ünnepelhette vele a futamgyőzelmét.

2019-vet-futamgyozelem

Ti melyik Alpine-festésnek örülnétek legjobban?

Ma 16 órakor érkezik az átkeresztelt Renault új F1-es autója, íme három verzió a várható dizájnra - melyiket választanátok?

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

Bottas már most nagyrészt elspoilerezte a Mercedes új festését

A Mercedes kedden délben tartja hivatalos csapatbemutató eseményét, amelyen a W12-esről is lehull majd a lepel, de lassan magunktól is összerakhatjuk az idei dizájnt az eddig csepegtetett fotórészletek alapján. Valtteri Bottas viszont az átlagosnál nagyobb betekintést engedett a festést illetően az Instagram-sztorijába feltöltött képpel:

 

Eközben a Mercedes Twitter-csatornája is posztolt egy képet a 2021-es autó orrkúpjáról:

 

A csapat másik fotóján pedig az a részlet látható, amely Bottas mögött is kiszúrható: az autó hátsó részére a Mercedes-csillagocskák helyére AMG-feliratok kerültek:

A mezőny első felében Grosjean második IndyCar-tesztjén

Az egyik jellegzetes amerikai pályán, Laguna Secában tesztelt az IndyCar-mezőny egy kisebb hányada, nyolc versenyző, köztük a Formula-1-ből érkező Romain Grosjean. Bár a nap nem csupán a köridőkről szólt – a francia többek között az üzemanyagspórolást is gyakorolta –, a Dale Coyne Racing pilótája figyelemreméltó kört tett meg a 3,6 kilométeres pályán: 1:11,571-es ideje a harmadik volt, csupán 0,278 másodperccel a leggyorsabb mclarenes Pato O’Ward és tizedekkel a csapattárs, Ed Jones mögött. A résztvevők között volt egy nagy visszatérő, Juan Pablo Montoya, aki Indianapolisban áll rajthoz a harmadik McLarennel, négy évvel utolsó versenye után.

„A legfontosabb dolog, hogy sokat tanultunk és egyértelműen javulok. Azt hiszem, sikerült előrelépnünk, kezdem jobban érteni az autót. Hogy őszinte legyek, nagyon másként kell vezetni, mint a Formula-1-est. De kezdem felvenni a sebességet és magabiztosabbnak érzem magam” – értékelte a Laguna Seca-i tesztnapot Grosjean.

„A kezem nem a legszebb. Maradt egy hólyag Barberből, muszáj volt több tapaszt felragasztom. Amikor leszedem a kesztyűt, nem a legjobb, de másfél hónap még hátravan az első futamig és minden nap hasznos. A problémás terület meg fog erősödni és rendben lesz” – beszélt a bahreini balesetben megsérült kéz állapotáról Grosjean.

Sűrű hetünk lesz: öt F1-es autó debütál a napokban, ma a Mercedes és az Alpine jön

Március másodikán, vagyis ma nézhetjük meg az új Mercedest és az új Alpine-t is, de a héten nem ez lesz az egyetlen leleplezés - a bemutatók tekintetében a legsűrűbb hét érdemi része veszi ma kezdetét!

március 2. 12:00 MercedesF1 W12

március 2. 16:00 Alpine A521

március 3. 16:00 Aston Martin AMR21

március 4. 9:00 Haas VF-21

március 5. Williams FW43B

pf2_2

Tízből kilenc F1-es csapat teszteli a Pirelli 2022-es kerekeit

Hónapról hónapra egyre közelebb kerülünk a Formula-1 2022-es szezonjához, ami a széria következő érájának eljövetelével kecsegtet bennünket. Az autók lapjaiban változnak meg, amire a Pirelli is teljesen új kerekekkel készül. Egészen pontosan 13-ról 18 hüvelyk átmérőjűre nőnek az F1-ben használatos kerekek, ami komoly fejlesztéseket kíván meg a hivatalos gumibeszállítótól. Ennek megfelelően idén február végétől egészen szeptember közepéig tesztek sorát rendezi meg a Pirelli annak érdekében, hogy a lehető legjobban felkészüljön az új generációs autók jelentette kihívásokra.

Az alábbi táblázatban átfuthatjuk, hogy a tervek szerint hol, mikor, mely csapatok, milyen típusú (száraz vagy esős) keverékekkel gyakorolhatnak. A sort a Ferrari február 22-én kezdte Jerezben, ahonnan a a lenti kép került fel az internetre. A listán feltűnik egy hiányosság: az F1 tíz csapatából egyedül a Williams nem szerepel rajta. Az egyelőre nem derült ki, ők miért maradnak ki a tesztsorozatból.

EvZwevZXMAY71iw

Eu7fT-XXAAMz7rc

Autós oltóközponttá alakították az austini F1-es pályát

A Circuit of the Americas is csatlakozott azon versenypályák közé, amelyet bevontak a koronavírus-járvány elleni harcba: a többek között a Formula-1-es USA Nagydíjnak és a MotoGP Amerikai Nagydíjának otthont adó austini pályán Texas állam első tömeges, autós oltóközpontját alakították. A közlemény szerint szombat reggeltől vasárnap délutánig nem kevesebb, mint 3000 fő kapta meg az első adagot a Moderna vakcinájából. A második dózist négy héten belül kapják meg a beoltottak.

Így nyitott a Formula-E: két verseny, két teljesen más élmezőny!

Az egyetlen hasonlóság, hogy a Diriyah ePrix első és második futamán egyaránt egy holland rajtolt az élről, de győznie csak egyiküknek sikerült. Itt a két futam összefoglaló videója, amelyek már önmagukban is bőven elég izgalmat hoztak, és ezekben még nincs is benne a Mercedes időmérős "kizárása", valamint Edoardo Mortara és Alex Lynn óriási balesetei, amelyeket mindketten sérülés nélkül úsztak meg. Ja, meg a szombat esti kizárásos zűrzavar se.

Marad a Williamsnél az F1-hez legközelebb álló hölgyversenyző

Közel két éve tagja már fejlesztőpilótaként a Williams F1-es csapatának Jamie Chadwick, a grove-iak pedig most megerősítették, hogy új tulajdonosok ide, a csapat körüli nagyszabású átalakulások oda, a W Series 2019-es bajnokát idén is megtartják. Előléptetésről nem szól a közlemény, a csapat továbbra is "a szimulátorban és a színfalak mögött" számít a 22 éves versenyző segítségére.

"Eddig nagyon élveztem a Williamsnél töltött időt, és rendkívül boldog vagyok, hogy folytathatom a munkát fejlesztőpilótai szerepkörben. Érzem, hogy versenyzőként folyamatosan fejlődök, és hogy a szimulátorban töltött idő felbecsülhetetlen előnyökkel jár majd számomra idén. Már várom, hogy ismét teljesen elmerülhessek a munkában a Williamsnél" - fogalmazott Chadwick, akinek idén sűrű programja lesz, hiszen emellett az egy év kihagyás után visszatérő W Seriesben készül megvédeni a címét, valamint az újan induló Extreme-E-ben is versenyez majd a Veloce Racing színeiben, Stephane Sarrazin csapattársaként.

chadwick

 

A WRC versenyzői kívánhattak valamit az igazi Mikulástól

Nem mindennapi házigazdája volt az Arctic Ralinak - illetve ott, ahol a WRC-járt, éppenséggel mindennapi, hiszen a "hivatalos" Mikulásnak a finnországi Rovaniemiben van a téli rezidenciája (a nyári pedig egyébként a Botteni-öböl partján, Kemiben). A karácsonyi ajándékosztó öregúrnak február végére felszabadult az ideje, így a versenyhétvége előtt fogadta is a Hyundai és a Toyota versenyzőit otthonában, s kedélyesen elbeszélgetett velük. A mezőny tagjai egyébként ezen kívül is igyekeztek autentikus programokkal hangolódni a versenyre, így kutyaszánon is utaztak, na meg a jégen való gokartozás sem maradt el. A vasárnapi díjátadón aztán ismét feltűnt a Mikulás, így további vicces-bizarr felvételek készülhettek. 

 

 

EvUDK9XVkAgO0TI