DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 15. hétfő

F2: Először győzött a mezőny veteránja, rögtön dobogós az F3-as bajnok

Drámainak és körömlerágósnak nem nevezhető, de eseménydús futammal indult a Formula-2 szezonja: a 23 körös sprinten egyetlen baleset sem történt, de számos párharc vetített előre egy izgalmas évadot. Mindebből kimaradt a fordított rajtrácsos pole-pozícióból induló Ralph Boschung: a mezőny veteránja pályafutása első győzelmével kezdte hatodik szezonját, egy egészen sima sikerrel.

Az időmérőn szárnyaló, de ennélfogva kilencedik-tizedik pozícióból kezdő ART-k gondoskodtak a legtöbb akcióról a futam első felében: az F3-as bajnok Victor Martins ment meggyőzőbben, több roham után a második helyet is elvette Ayumu Iwasától – csak az utolsó előtti körben előzte meg őt a bajnokcsapat MP Motorsport új igazolása, Dennis Hauger.

Iwasa végül negyedik lett – Martins csapattársának, Pourchaire-nek egy ponton kinézett a dobogó is, a bajnokság fő esélyesének tartott francia azonban elfogyott a futam második felére, ötödik lett, de legalább megakadályozta Jehan Daruvalát, hogy az MP Motorsport indiaija az utolsó körben lemásolja Hauger késői előzését.

Tíz újonc szerepel az F2-es mezőnyben, akik közül a harmadik Martins mellett végül csak a hetedik Kush Maini szerzett pontot. Pedig a futam elején ennél jobbnak tűntek a kilátások, de a második pozícióból kezdő Roman Stanek csak 13. lett, a harmadiknak induló Arthur Leclerc pedig esélytelen volt a pontszerzésre elrontott rajtprocedúra miatt kapott stop-and-go büntetésével. Váratlanul gyengén indult a szintén bajnokesélyesként kezelt Jack Doohan szezonja, aki csak 11. helyen végzett, miután rosszul választott gumit, a kemény keveréket.

Az F2-es sprintfutam eredménye: 

  Versenyző Csapat Hátrány
1 Ralph Boschung Campos Racing  
2 Dennis Hauger MP Motorsport 10.8
3 Victor Martins ART Grand Prix 16.1
4 Ayumu Iwasa DAMS 24.4
5 Theo Pourchaire ART Grand Prix 29.7
6 Jehan Daruvala MP Motorsport 30.9
7 Kush Maini Campos Racing 41.5
8 Enzo Fittipaldi Rodin Carlin 43
9 Zane Maloney Rodin Carlin 44.1
10  Juan Manuel Correa Van Amersfoort Racing 48.5
11 Jack Doohan  Virtuosi Racing 49.2
12 Arthur Leclerc DAMS 50.1
13  Roman Staněk Trident 50.6
14  Jak Crawford Hitech Pulse-Eight 52.2
15  Oliver Bearman Prema Powerteam 53.7
16 Clement Novalak Trident 54.6
17 Frederik Vesti Prema Powerteam 54.6
18 Roy Nissany PHM Racing by Charouz 1:04.4
19  Brad Benavides PHM Racing by Charouz 1:08.7
20 Isack Hadjar Hitech Pulse-Eight 1:13.3
21 Amaury Cordeel  Virtuosi Racing 1:13.8
22 Richard Verschoor Van Amersfoort Racing 55.5

Több mint 100 F1-es személy kaphatott gyomorrontást Mexikóban

Nem tudni, mi volt a levegőben - vagy sokkal inkább az ételben és az italban - az Autodromo Hermanos Rodriguez környékén péntek este, de szombat reggelre vírusos megbetegedés söpört végig az F1-es paddock személyzetén. Egy helyszínen tartózkodó spanyol újságíró, Albert Fabrega orvosoktól származó információi szerint akár az F1-es személyzet 150 tagját is érinthetik a gyomorpanaszok, a csapatok tagjai közül is többen kidőltek.

Mindenesetre egyetlen konkrét személy betegségéről lehet eddig tudni, ő pedig Pierre Gasly, a Toro Rosso versenyzője, akivel kapcsolatban a Red Bull tanácsadója, Helmut Marko tett is egy megjegyzést az Auto Motor und Sport számára a harmadik szabadedzés előtt: "Meg kell néznünk, mi a helyzet vele. Ha nagyon rosszul van, pelenkát kell viselnie" - tett csípős megjegyzést az osztrák. 

A harmadik szabadedzés kezdetére kiderült, hogy a helyzet nem ennyire vicces, hiszen eleinte Gasly nem is ült autóba a gyakorláson, bár az előzetes hírekkel szemben az utolsó percekre azért kihajtott a pályára. A Toro Rossónak nincs tartalékpilótája, így gondban lesznek, ha a francia nem tudna munkába állni az időmérőn.

Valamivel később a SkySports nagyjából 90 megbetegedésről számolt be, míg helyszínen tartózkodó kollégánk, Mészáros Sándor 105-ös számot hallott.

00119022_510

 

Michelisznek mutatott be Catsburg helyett a kilökött Priaulx

A háromszoros WTCC-bajnok Andy Priaulx a hajrában esett ki a WTCR első suzukai futamáról, miután az 1-es kanyar féktávján Nicky Catsburg hátulról belerohant és kilökte őt. A Lynk & Co versenyzője érthetően nem volt boldog, és az autóból kiszállva rögtön a pálya mellé sétált, hogy a biztonsági autó mögött vonatozó mezőnyben átadja szívélyes üdvözletét Catsburgnak. A britnek azonban nehezére esett megtalálni az ominózus Hyundait a négy közül: először még Gabriele Tarquini érkezésekor is emelte a kezét, majd végül Michelisz Norbert kapta meg a nem túl szép bemutatást, aki az eltelt idő alatt már helyet cserélt Catsburggal, így még jobban összezavarva Priaulx-t.

A versenybírók abban igazat adtak Priaulx-nak, hogy Catsburg volt a vétkes a balesetben, és ki is szabtak a hollandra egy utólagos 30 másodperces időbüntetést, amivel elveszítette a 14. helyért járó két pontját. Az üzenetátadás módját azonban nem díjazták, a sportszerűtlen magatartásért ugyanis a brit 1000 eurós pénzbírságot lesz kénytelen befizetni. Sőt, mivel egy ettől független incidensért, a bokszutcai fehér vonal rajt előtti átlépéséért figyelmeztetést kapott, és ebből összegyűjtötte a harmadikat, a hétvége második futamán 10 rajthelyes hátrasorolással kell majd számolnia.

Óraállítás után: íme a vasárnapi menetrend F1-gyel, MotoGP-vel, WTCR-rel

Vasárnapi motorsport-program (03:00-kor 02:00-re állítjuk vissza az órát, ezek alapján:)  

01:20-02:00 (még az eredeti időszámítás szerint) MotoGP, időmérőÖ

02:00-02:25 WTCR, második futam (Eurosport 1 és M4 Sport)

03:30-04:00 WTCR, harmadik futam (Eurosport 1 és M4 Sport)

05:00- MotoGP, futam (Spíler 1)

20:10-22:10 Formula-1, futam (M4 Sport)

bigs

fotó: dppi

Ezen a hegyi szakaszon még akkor is veszélyes lenne végigmenni, ha az ember nem feltétlenül akar világrekord időt repeszteni

Romain Dumas ráadásul akart, és ez sikerült is azáltal, hogy 7 perc, 38 másodperc, 585 ezred alatt teljesítette Kína egyik leghírhedtebb hegyi menetét. Mindezt persze az elektromos Volkswagen I.D. R volánjánál, amely világkörüli rekorddöntő hadjáratot tart: a Pikes Peak, Goodwood és a Nordschleife után vették most célba a Tianmen hegyet.

Balesetek, megforgások: ez történt a két pénteki F1-es szabadedzésen

Az élmezőny szorosságából a második edzés végére azért kicsit talán kiemelkedett a Ferrari - az első és a második gyakorlás összefoglalója ezen, illetve ezen a linken, valamint a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!

Borotválkozás, autóverés - szokatlan dolgokat művelnek a versenyzők a paddockban

A novemberi bajuszos mozgalomra, a Movemberre készülve Carlos Sainz egy az Autodromo Hermanos Rodriguez paddockjában spontán felállított borbélyszalonban igazítja meg saját arcszőrzetét, míg egy kicsivel odébb Valtteri Bottas egy tradicionális mexikói játékot űz...

Századik nagydíjhétvégéjét kezdi meg a mezőny egyik alapembere

A Haas színeiben Kevin Magnussen, aki a 2014-es Ausztrál Nagydíjon kezdte pályafutását – 2015-ben viszont tartalékpilóta volt – 100. nagydíjhétvégéjéhez érkezett el. (Ebbe beleszámolják a 2015-ös melbourne-i futamot is, ahol Fernando Alonsót helyettesítette, de vasárnap nem rajtolt el.)

(Megint) Óriásit mentett Marc Marquez

A Phillip Island-i Ausztrál Nagydíj pénteki szabadedzésén újra megmutatta Marc Marquez, milyen bámulatos képességei vannak motoron. A spanyol lehetetlen helyzetből hozta vissza Hondáját, miközben saját Twitter-posztja szerint 70,8 fokos dőlésszöggel rekordot döntött.

(Egy hete épp öccse, a Moto2-es Alex Marquez nyűgözte le a nézőket saját mentésével.)

Két éve katasztrofális rajtja volt Hamiltonnak

Lewis Hamilton 2017-ben is hasonló helyzetben érkezett Mexikóba mint idén: mindössze karnyújtásnyira volt az újabb világbajnoki címtől. A rajtja azonban borzasztóan alakult, Sebastian Vettel, miután Max Verstappennek nekiment, hozzáért az ő hátsó kerekéhez is, defektet okozva ezzel. A feszültség néhány pillanatra a tetőfokára hágott, ám a brittől ez sem tudta elvenni a végső győzelmet, a kilencedik helyen végezve is az ő kezébe került a cím.

A magyar ERC-fordulót is közvetíteni fogja az M4 Sport

A rali szerelmesei számára örömteli hír látott napvilágot, miszerint az ingyenesen fogható M4 kibővítette együttműködését a Eurosport Events szervezőivel, így az érdeklődők napi összefoglalót láthatnak a november 8-10. között Nyíregyházán tartandó, az ERC bajnoki címéről döntő Rally Hungary eseményeiről, valamint annak kulisszatitkairól is. Ez nem minden, ugyanis a csatorna 2020-ban az ERC összes futamára kiterjeszti a közvetítést, minden versenynapról összefoglalókkal fog jelentkezni. 

Az ERC idei bajnoki címe a brit Chris Ingram, a lengyel Lukasz Habaj és az orosz Alexej Lukjanuk között dől el. A magyar színeket Herczig Norbert és ifj. Érdi Tibor képviseli.

mrth_barum_rallye_2019_04

Michelisz hétvégéje egy csapásra még rosszabb lett

Öt versenyzőt is megbüntetett az FIA a WTCR japán fordulójának pénteki napján. Michelisz Norbert, Augusto Farfus, Gabriele Tarquini, Nestor Girolami és Daniel Haglöf is "indokolatlanul lassan" haladt a második szabadedzésen, ezért mindannyian három rajthelyes büntetést, valamint egy büntetőpontot és 500 eurós pénzbírságot kapnak. Sebességük 26-30 km/h volt, amit a szövetség potenciálisan veszélyesnek írt le.

A hátrasorolás a hétvége első, szombati futamát érinti, a vasárnapi két fordulóra nincs hatással. Girolami így a hatodik, Tarquini a kilencedik, Michelisz a tizenhetedik, Farfus a huszonhatodik, Haglöf pedig a huszonkilencedik helyről várja a holnap hajnali rajtot. Az időmérők összefoglalója itt, a hétvége programja pedig itt érhető el.

michelisz-japan-2019-action1

Mexikóban járnak, tacót csináltak

A Red Bull F1-es csapata minden versenyhétvégén szervez valamilyen érdekes helyi programot a pilótáinak, legyen az amerikai focizás egy stadionban, favágás egy erdőben vagy jelen esetben tacokészítés mexikói szakácsokkal.

Norris megint vagány sisakkal állt elő

Néhány nagydíjjal Valentino Rossi-stílusú monzai dizájnja után ezzel a sisakfestéssel versenyez a McLaren újonca:

Sainz odalépett, ő pedig az anyósülésen rappelt

Carlos Sainz utasa egy rapper, ASAP Ferg volt az utcai McLarenben: mások kiabálnak vagy sikoltoznak ebben a helyzetben, ő táncolgatott és rappelt az anyósülésen. A videó még a Hungaroringen készült, de most került fel az F1 csatornájára, és a YouTube-ra kattintás után indul.

Hamilton visszaküldte Mercedeseit, év végére karbonsemleges lesz

Lewis Hamilton célja, hogy a 2020-es év kezdetére karbonsemlegessé váljon. A Mexikói Nagydíj sajtótájékoztatójának egyik központi témája volt az ötszörös világbajnok környezettudatos ténykedése, amely a hírek középpontjában szerepelt, Fernando Alonso például kritizálta.

„Azon vagyok, hogy az év végére karbonsemleges legyek. Senkinek sem engedem az irodámban, sem a háztartásomban, hogy műanyagokat vásároljon. A repülőmet egy éve adtam el. Az étrendemet is megváltoztattam, ami drasztikus különbség” – mondta Hamilton a sajtótájékoztatón, melyen a Formula.hu is részt vett.

A brit tekintélyes autógyűjteménye is átalakult: „Otthon van egy új elektromos Smartom. Számos autómat eladtam. Szerencsés vagyok, hogy van egy jó pár autóm szerte a világban. Az Államokban három Mercedest tartok például, melyeket visszaküldtem, hogy EQC-t kapjak helyettük. Londonban van egy Maybachem, melyet szintén tervezek lecserélni. Ha jól tudom, év vége felé jön ki egy hibrid Maybach” – sorolta Hamilton.

Emlékeztek, amikor Maldonado 10 másodperccel kiugrott a rajtnál? Mi sem, de Albon igen!

Alighanem a legviccesebb részlet Alexander Albon és Max Verstappen legújabb F1-es vetélkedőjéből. A két Red Bull-pilótának egy gyerekrajzból kell felismernie egy pályát, a feladat azonban pofonegyszerű. Monza összetéveszthetetlen, így csak a gyorsaság dönt kettőjük közül. Verstappen azonnal megnyomta a dudát, csapattársa azonban azzal gyanúsítja, hogy jelzése túl korai volt, "kiugrott a rajtnál". "Olyan volt, mint [Pastor] Maldonado Spában, amikor valami 10 másodperccel előbb elindult!" - viccelődött erős túlzással a 2012-es Belga Nagydíj rajtjával a thai versenyző. Verstappen szerint a vád nem helyénvaló, ő sokkal inkább Valtteri Bottas 2017-es spielbergi rajtjához hasonlította reakcióidejét. Emlékezetes, hogy a finn abban az évben a lehető leggyorsabb, de még szabályos elrugaszkodást mutatta be a pole-ból indulva.

Immár a saját szemünkkel láthatjuk, hogy a versenyzők nem szívbajosak vezetés közben

A MotoGP innovációját Maverick Vinales próbálhatta ki elsőként a hétvégén Motegiben. Ő kapta meg azt a pulzusszámmérőt, ami által immár a nézők is nyomon követhetik a szívverésének alakulását. Bár nem versenyen, hanem szabadedzésen készült a videón látható mérés, azért a száguldás közbeni 115 körüli érték így sem rossz - a parkban békésen sétálgatók közül is sokan örülnének ilyen értéknek. Érdekesség, hogy a világszintű új adatvédelmi szabályok miatt Vinalesnek a híres-hírhedt GDPR-nyilatkozatot is alá kellett írnia, amivel hozzájárult, hogy egy ilyen személyes adatot, mint a szívverése, közzétehetnek ország-világ számára.   

Válassz ajándékot Michelisz Norbi hivatalos pólója mellé!

A Formula.hu webshopjában még elérhető a magyar túraautós ász idei hivatalos pólója. Aki megrendeli, AFM-előfizetést vagy falinaptárat kap mellé ajándékba.

Részletek ezen a linken!

ajándékmich

Bottas természetfotósnak is elmehetne

Nem ez az első alkalom, hogy Valtteri Bottas művészi érzékével kérkedik, és milyen jól teszi! Legutóbb a Seychelles-szigeteken járt, ott készültek az alábbi, jól beállított képek.

A legutóbbi kettős kizárás fájdalmasabb volt, mint a Renault-é

Utoljára több mint nyolc éve, a 2011-es Ausztrál Nagydíjról zártak ki csapatot úgy mint most a Renault-t. Akkor a Sauber akadt fenn az FIA szűrőjén, a svájci csapat mindkét autóján szabálytalannak minősítették a hátsó szárny egyik elemét. Sergio Perez egy hetedik, Kamui Kobayashi pedig egy nyolcadik helyet veszített ezzel. Év végén az istálló 44 ponttal a hetedik helyen zárta a konstruktőri bajnokságot.

perez-2011-aus-action1