DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. december 6. szombat

Kettős francia diadal az F3-ban, csapattárs ütközött Tóth Lászlónak

A Formula-3-asok első versenye nyitotta a szombati programot Silverstone-ban. A Brad Benavides lassan csordogáló autója miatt elrendelt második felvezető kör után Reece Ushijima várhatta a pole-ból a piros lámpák kialvását, a startot azonban a mellőle induló Victor Martins kapta el a legjobban, így az élre állt. A brit színekben szereplő pilóta ugyanakkor nem hagyta ellógni a bajnokság éllovasát: meg is indult a csata közöttük, aminek köszönhetően Isack Hadjar is felért rájuk – sőt, hamarosan meg is előzte Ushijimát.

A 10. körben képernyőre került Tóth László is, de nem jó okból: a csapattársa, Zdenek Chovanec koccant neki, s mivel ő a pályán ragadt (de a magyar is csak a bokszig jutott), beküldték a safety cart. Az újraindítást követően Hadjar tapadt honfitársára, az utolsó előtti körben pedig el is ment Martins mellett. Hadjar pedig már nem hibázott utána, így megszerezte idei második sprintversenyes győzelmét, amivel felzárkózott harmadiknak az összetett pontversenyben. Martins és Ushijima még a dobogón (utóbbi első alkalommal), az összetettben második Roman Stanek a hatodik pozícióban látta meg a kockás zászlót.

hadjar-f3-silverstone-dppi

Beszállhat a WRC-be a Renault/Dacia?

Reményre okot adó pletyka terjed ralis berkekben: bizonyos értesülések szerint a Prodrive ott ül a jelenlegi három gyártó mellett annál az asztalnál, amelynél a WRC 2027-ben kezdődő új érájáról egyeztetnek. Az új szabályok lényege a sokkal olcsóbb és egyszerűbb csúcskategória lesz, és az az opció, hogy meghatározott feltételek mellett privát cégek is építhetnek ilyen autót, nem feltétlenül kell hozzá egy nagy gyártó.

A Prodrive annak idején a Subaru WRC-programját valósította meg, az utóbbi években pedig előbb saját csapattal, majd idéntől (illetve a tavalyi év végétől) a Dacia gyári alakulatával harcol a tereprali-világbajnokságban, méghozzá Nasser Al-Attiyah és Sebastien Loeb vezetésével.

A hírek szerint a Prodrive élénken érdeklődik a potenciális WRC-s beszállás iránt és győzködi a vezérigazgató-váltáson áteső Renault-t, hogy támogassa ezt a törekvést a tereprali mellett. A pletykák szerint itt is a Dacia név kerülhet előtérbe.

Dacia Prodrive WRC 27

Utolsó körös győzelmekkel duplázott Talmácsi volt csapata a Balaton Park Circuiten

A MotoGP délután 14 órakor rajtoló futama előtt rendezték a két betétkategória viadalát a MotoGP Magyar Nagydíjának versenynapján. A Moto3-ban a Marquez testvérek által menedzselt Maximo Quiles egy elképesztő befutó után nyert. Az Aspar motorosa a pole-ból indulva sokáig vezetett, aztán egy hiba miatt visszacsúszott a negyedik helyre, ahonnan a hajrára visszazárkózott a második pozícióba.

Az utolsó körben aztán az 5-ösben Valentin Perronét is megelőzte, aki azonban az utolsó kanyarban visszaszúrt – de Quiles kigyorsítása jobban sikerült, és végül egy összeérés után (az argentin a könyökét is kirakta...) 18 ezredes előnnyel őt intette le elsőként a kockás zászló, ezzel második győzelmét aratta! A dobogót David Munoz tette teljessé, megelőzve Angel Piquerast és a vb-éllovas Jose Antonio Ruedát.

motogp-hungary-5

A Moto2-ben pedig ugyancsak Talmácsi Gábor volt csapata, az Aspar Team győzött, méghozzá a Moto3 tavalyi világbajnoka, David Alonso révén, aki elképesztő felzárkózást produkált a verseny második felében: a hatodik helyről kezdte meg az előretörést a kolumbiai, aki szintén az utolsó körben kapta el az addig vezető Manuel Gonzalezt, és ezzel karrierje első sikerét aratta a középső géposztályban! Gonzalezt ráadásul Diogo Moreaira is megelőzte a fináléban, a brazil így némileg csökkentette a hátrányát a tabellán az éllovas spanyollal szemben.

moto2-hungary-11

(Fotók: Nyolczas Csaba)

A MotoE számára pedig már szombaton megrendezték mindkét futamot, amelyek közül az elsőt épp Varga Tibor balesete miatt kellett félbeszakítani: a magyar motorost, akit az esése után még Mattia Casadei is eltalált, kórházba kellett szállítani, a pillanatnyi eszméletvesztése miatt pedig nem engedték indulni a második versenyen. Casadei amúgy mindkét versenyen győzött, s ezzel a vb-tabellán is az élre állt.

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Különleges vendége volt az Apriliának a MotoGP Magyar Nagydíján

MotoGP-lázban ég Magyarország, ugyanis ezen a hétvégén rendezik a motoros csúcskategória Magyar Nagydíját Balatonfőkajár mellett. A versenyhétvégének otthont adó Balaton Park Circuitre ellátogatott hazánk máig egyetlen Formula-1-es pilótája, Baumgartner Zsolt is, akit az Aprilia istálló látott vendégül garázsában. Erről a volt versenyző számolt be Instagram-oldalán.

„Az Aprilia meghívásának eleget téve lehetek ott a MotoGP Balaton Park Circuiten zajló versenyén. Nagy élmény látni a csak a Forma-1-hez hasonlítható profizmust a garázsokban. Köszönöm a lehetőséget korábbi Minardi F1-es kollégámnak, a csapatfőnök Massimo Rivolának. Holnap találkozunk a Nagydíjon is!” – írta Baumgartner posztjában.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Zsolt Baumgartner (@zsolt.baumgartner_official) által megosztott bejegyzés

 

Természetesen a Formula.hu is képviselteti magát a paddockban, többek között a regnáló világbajnok Jorge Martinnal és Kis Tiborral is beszélgettünk a helyszínen.

Ijesztő baleset: kis híján a kamerást is eltalálta a bukó Acosta motorja – videó!

A MotoE-ben szereplő Varga Tibor esése mellett Pedro Acosta produkálta a nap talán legijesztőbb pillanatát a MotoGP Magyar Nagydíjának szombatján a Balaton Park Circuiten. Mint a lenti videón látható, az időmérőn eleső KTM-es motorja a sóderágyon átpattogva, majd a légfalon és a kerítésen felpattanva kis híján a kamerást – akinek a MotoGP posztja alapján Joao a neve – is fenyegette. Szerencsére a kamerás jól van a bejegyzés szerint.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

MotoGP™ (@motogp) által megosztott bejegyzés

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Varga Tibor balesetet szenvedett, kórházba kell szállítani

A biztató edzésforma után gyorsan borzalmasra fordult Varga Tibor számára az első MotoE-futam a Balaton Park Circuiten, ugyanis már az első körben balesetet szenvedett. Pedig a 18 éves motoros remekül rajtolt a negyedik helyről, az első kanyarba még elsőként fordult, de szélesre sodródott, így veszített két pozíciót. Az 5-ös kanyarnál viszont előzött, így feljött a második helyre – ebből a pozícióból bukott a 14-es kanyarban, és balszerencséjére a mögötte érkező Mattia Casadei eltalálta őt.

Vargát hosszú percekig a sóderágyban ápolták, miközben a versenyt természetesen piros zászlóval félbeszakították. A versenyirányítás közlése szerint a balesetben érintett „minden versenyző eszméleténél van”, a Snipers csapatánál induló magyar versenyzőt azonban kórházba kellett szállítani.

„A versenyző a balesetet követően nem kért fájdalomcsillapítót, azonban a könyökét fájlalja. Jelenleg kórházi vizsgálaton van, amelynek eredményei után derül ki, hogy rajthoz tud-e állni a mai második futamon” – olvasható a szervezők tájékoztatása a MotoGP of Hungary hivatalos Facebook-oldalon.

motogp-hungary-16

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Íme, a MotoGP Magyar Nagydíjának Herendi-trófeái – fotók!

Szombat délelőtt bemutatták azokat a trófeákat, amelyeket a győztesek és dobogósok fognak kapni a MotoGP hétvégi Magyar Nagydíján a Balaton Park Circuiten. Ahogy az már hosszú évek óta megszokott az F1-es futamunknál, itt is a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. készítette el a remekművet, amely „egyszerre ünnepli a MotoGP visszatérését, a Balaton Park Circuit szépségét és Magyarország hagyományait. Egy igazi ékszer, ami méltó a győztesekhez” – olvasható az esemény hivatalos közösségi oldalán. Íme, a képek a trófeáról:

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Albon: Vowles kultúraváltást hozott a csapatba

Alex Albon a RacingNews365-nek adott exkluzív interjújában beszélt azokról a változásokról, amelyeket James Vowles csapatfőnök hozott Grove-ba. A brit–thai versenyző kiemelte a csapaton belüli légkört, amely szerinte teljesen átalakult: míg korábban borús és bizonytalan hangulat uralkodott, mára új energiák jellemzik a gárdát.

„A legfontosabb a csapat kultúrája. Ha belépsz Grove-ba, minden ugyanúgy néz ki, de teljesen más érzésed van. Amikor először idekerültem, senki sem volt igazán magabiztos, sokan rosszat mondtak magukról – ez sosem jó jel. Mintha kicsit beleragadtak volna a régi szokásaikba, és valóban kissé borúlátóak voltak” – mondta Albon, amikor a legfontosabb Vowles által végrehajtott változásokról kérdezték.

„James mindig arról beszél, hogy mindent lebontunk, és újraépítünk. Így egyfajta szabadság és nyitottság jellemzi a munkát, amelyben nincs helye az egónak. A visszajelzéseinket tényleg figyelembe veszik, és ott van ez a hajtóerő, hogy folyamatosan fejlődjünk. Szerintem ez a kultúra korábban biztosan nem volt meg a csapatnál. Most viszont igen: a Williams megújult, tele energiával – nagyon izgalmas hely lett a mi csapatunk.”

MotoGP: Nehéz lesz előzni, kritikus lesz a rajthely és a start a Balaton Park Circuiten

Lezajlottak a pénteki edzések a MotoGP Magyar Nagydíján, ahol Pedro Acosta – a bukása ellenére – hat ezredmásodperccel megelőzte Marc Marquezt, így ő várhatja elsőként a szombati időmérőt. Amely a versenyzők szerint még az átlagosnál is fontosabb lesz a Balaton Park Circuiten, a pálya szűk nyomvonala és sikánjai miatt ugyanis arra számítanak a királykategória szereplői, hogy nehéz lesz előzni a sprinten és a futamon egyaránt.

„Bár nekünk mindegy, mi úgysem tudunk előzni” – jegyezte meg Fabio Quartararo a Formula.hu jelenlétében, utalva arra, hogy a Yamaha egyik fő gyengesége 2025-ben, hogy a csaták során nem tudnak versenyre kelni a riválisokkal. Acosta arról beszélt, hogy főleg tiszta előzéseket lesz nehéz végrehajtani a sikánoknál, éppen ezért az egyébként elsősoros rajthelyben bízó Tech3 KTM-es, Enea Bastianini kihangsúlyozta: a rajthely és a startnál való helyezkedés és kritikus fontosságú lesz. Alex Marquez arra is rámutatott, hogy a kanyargós jelleg miatt megterhelő a motorosoknak a balatonfőkajári aszfaltcsík.

Az esélyeket illetően nyilván Marquez tekinthető a favoritnak, de Acosta és Bastianini is elismerte, hogy jól működik a KTM. Joan Mir szerint a Honda eleinte jobban küszködött pénteken, mint várták, de délután sikerült előrelépniük, a Yamaha viszont nem sokkal jobb, mint a katasztrofális spielbergi hétvégén: Quartararo szerint egyetlen kört sikerült összeraknia, azzal jutott be a top 10-be és a Q2-be. Az Aprilia lehet a sötét ló: Marco Bezzecchi nem kvalifikálta magát automatikusan a második szakaszba, de reméli, hogy ahogy egy hete a Red Bull Ringen, holnap is feltámad, Jorge Martin pedig úgy érzi, több potenciál van a motorjában, mint azt pénteken megmutatta.

A MotoGP balatoni programja szombaton 10:10-től folytatódik a második szabadedzéssel, amelyet 10:50-től egyből követ a kétrészes időmérő, majd 15 órakor következik a sprintfutam.

motogp-hungary-6

 

(fotó: Nyolczas Csaba)

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

 

Newey már nagyon előre gondolkodik Alonso szerint

Elmélyült a 2026-os F1-es autóban Adrian Newey: erről számolt be Fernando Alonso az Aston Martin fejlesztéseivel kapcsolatban.

„Sosem az volt a dolga, hogy az idei autón dolgozzon, bár valószínűleg mindannyian azt akartuk, hogy legalább nézzen rá. De nagyon a jövő évi autóra koncentrál, és megvan a saját módszere. Nagyszerű dolog látni őt dolgozni és gondolkodni, akár már olyan dolgokon is, hogy milyen problémákat kell majd megoldani. Már úgy is, hogy mondjuk a hetedik futam, és az első fejlesztések után. Ez hihetetlen” – idézi Alonsót a Racingnews365.com.

A spanyol azt is elismerte, hogy időről időre együtt ebédel Newey-val és jókat beszélgetnek a csapatról, valamint bizonyos ötletekről.

f1-alonso-aston

fotó: Aston Martin Aramco

 

Videó: Sainz egy létrát szedett ki az óceánból

A Williams F1-es pilótája 11 méter mélyre úszott le a hajóról, majd kiszedte az óceánból a beleesett létrát. Így telik a nyári pihenő, de már nem sokáig: jövő héten Holland Nagydíj!

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Carlos Sainz (@carlossainz55) által megosztott bejegyzés

Martin a tűzijátékkal, Rins Fradi-mezben hangolt a MotoGP Magyar Nagydíjára

A csütörtöki médianappal kezdetét vette a MotoGP Magyar Nagydíja a Balaton Park Circuiten, a versenyzőkkel pedig természetesen számos hazai érdekességgel megismertettek közvetve vagy közvetlenül. Marc Marquezék például kipróbálhatták a Rubik-kocka kirakását az interjúik között, Alex Rins pedig a Ferencváros labdarúgócsapatának mezében teljesítette a pályabejárását:

rins

(Fotó: Balaton Park Circuit)

A MotoGP regnáló világbajnoka, Jorge Martin már nem először jár hazánkban: a Formula.hu-nak adott exkluzív interjú (ennek részleteivel a következő napokban jövünk majd!) során elmondta, hogy néhány éve már járt Budapesten, szereti a fővárost és kipróbálta természetesen a gulyáslevest is, a minap pedig az állami ünnep során tartott tűzijátékot is megnézte.

De ha már gulyás: a hivatalos sajtótájékoztató végén magyar kuriózumok között kellett választania a résztvevő Marco Bezzecchi, Fermin Aldeguer, Joan Mir hármasnak, és bizony a két spanyol a talán legismertebb magyar levessel ellentétben inkább a farsangi fánkra szavazott – Mir elmondása szerint a gulyás számára túl fűszeresnek tűnik. Viszont mindhárman a Balaton természetes vizét preferálnák a termálfürdő helyett (Bezzecchi itt megjegyezte, hogy pillanatnyilag nincs barátnője, akit elvihetne a termálfürdőbe), szívesen ellátogatnának egy skanzenmúzeumba vagy akár a Parlament épületébe, valamint a Lánchídon is szeretnének átkerékpározni.

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Nevet vált az F1-es Holland Nagydíjra a Stake

Nem használhatja a Stake nevet a jövő hétvégi F1-es Holland Nagydíjon a Sauber csapata.

Az istállót hivatalosan Stake Kick F1 Teamnek hívják, a közbeszédben leginkább a Stake néven emlegetjük őket, és a főszponzor az autón is jelentős hangsúlyt kap – Hollandiában azonban betiltották a sportfogadási reklámokat, így erre a hétvégére nevet kell változtatnia a hinwili alakulatnak.

Korábban is volt már ilyenre példa, most is a Kick név fog előtérbe kerülni.

f1-stake-hungaroring

A Red Bull két új tehetséget igazolt le – egyikük a következő F1-es pilótanő?

A Red Bull Junior Team két ígéretes fiatal pilótával erősítette meg utánpótlásprogramját. A nagyobb figyelem talán a mindössze 15 éves svájci versenyzőnőre, Chiara Bättigra irányul, aki jövőre a Formula–4-ben folytatja pályafutását. A fiatal tehetség a hónap elején, az Estorilban rendezett Red Bull Driver Search válogatón bizonyította rátermettségét, ahol először próbálhatta ki az F4-es gépet a Campos Racing támogatásával.

„Az a végső célom, hogy eljussak a Formula–1-be és világbajnok legyek” – mondta Bättig. – „Jövőre a Formula–4-ben fogok versenyezni, és tudom, mire vagyok képes. Szeretném inspirálni a fiatal női gokartos lányokat, hogy elinduljanak azon az úton, amin én most járok.” A program vezetője, Helmut Marko méltatta a svájci tehetséget: „Chiara teljesítménye nagyon jó volt Estorilban, a tempója biztató a formulaautóban, ezért egy sikeres szezonra számítunk.”

Bättig mellett az olasz-argentin Mattia Colnaghi is csatlakozott a Red Bull Junior Teamhez. A fiatal versenyző jelenleg vezeti a Eurocup-3 bajnokságot az MP Motorsport színeiben, s 2026-ban a FIA Formula–3-ban is ezzel a csapattal folytatja. „Hálás vagyok Helmut Markónak és a Red Bullnak, hogy lehetőséget kapok F3-ban megmutatni a tudásomat, és egyértelmű döntés volt az MP Motorsporttal maradni” – nyilatkozta Colnaghi.

battig

Változás a szabályzatban: Bottas nem kezdi büntetéssel 2026-ot

Ahogy arról tegnap beszámoltunk, értesüléseink szerint Valtteri Bottas aláírta szerződését a Cadillac F1-es csapatával, s a bejelentésre a jövő héten sor is kerülhet. Ez egészen néhány héttel ezelőttig azt jelentette volna, hogy az újonc amerikai csapat egyik autója rajtbüntetéssel kezdi meg története első F1-es nagydíját, ugyanis Bottas karrierje eddigi utolsó versenyén, a 2024-es szezonzárón két balesetet is okozott, melyek közül a második következtében kiesett, s nem tudta letölteni a Magnussennel való ütközésért járó büntetést, amit így öt rajthelyes visszasorolássá alakítottak – a következő versenyre, melyen a finn pilóta részt vesz majd.

Azonban július végén közzétették a sportszabályzat módosítását, melyek értelmében a rajtbüntetések (például a büntetőpontokhoz hasonlóan) 12 hónap után elévülnek. A szabályzat B1.10.4.g pontjának módosított szövege így szól:

A rajtbüntetést (bármennyi helyről szól) a következő sprinten vagy futamon kell letölteni, melyen a versenyző a következő 12 hónapos periódusban részt vesz.

cadillac-f1-2

Hamilton „cool vegán” gondolkodása rossz hatással van a formájára?

Juan Pablo Montoya bírálta Lewis Hamiltont, mivel szerinte a hétszeres világbajnok „cool vegán személyisége” negatívan hathat F1-es teljesítményére. Hamilton első szezonja a Ferrarinál eddig igen gyengén alakul, s nagydíjon még dobogóra sem tudott állni – ami Ferrari-pilótaként egy teljes szezonon át legutóbb Kimi Raikkönennel fordult elő 2014-ben.

„Nem értem. Hamilton azt szeretné, hogy úgy lássák, mint egy menő vegánt, aki nem akar ártani állatoknak” – mondta Montoya a CoinPoker oldalon megjelent cikkben. „De egy ilyen ember nem lehet versenyző. Mert aki sikeres versenyző akar lenni, nem habozik másokat maga mögé szorítani, mindent megtesz a győzelemért. Lewis ilyen volt, és Max is ilyen.”

Montoya szerint bár Hamilton rendkívül keményen dolgozik és a sikerre törekszik, a Ferrari csapatán belüli helyzet is nehezíti a dolgát: „Ezt jó látni, de talán nincs elég támogatása a csapaton belül, hogy megkapja a kért változtatásokat. És elég nehéz ezt a támogatást megszerezni, ha a másik srác gyorsabb nálad.”

hamilton-ferrari-4

Ezért választotta a Red Bull anno Hülkenberg helyett Perezt Verstappen mellé

Helmut Marko, a Red Bull Racing F1-es sportszakmai tanácsadója elárulta: közel jártak ahhoz, hogy Nico Hülkenberget szerződtették 2021-re Max Verstappen mellé, de aztán Sergio Perez Szahíri Nagydíjon aratott váratlan győzelme mindent megváltoztatott.

A Red Bull már az évtized fordulóján is küszködött azzal, hogy Verstappen mindenkori csapattársának teljesítménye elmaradt a hollandétól: 2019-ben menet közben váltották el Pierre Gaslyt Alexander Albonra, akinek szintén kitelni látszott a becsülete 2020 végére. Akkoriban két veteránt hoztak elsősorban szóba az üléssel: az akkor éppen versenyzői állás nélkül lévő, de év közben a Racing Pointnál remek beugrást produkáló Hülkenberget, illetve az Aston Martinná formálódó istállótól Sebastian Vettel érkezése miatt elküldött Perezt. Végül pedig a mexikói azzal győzte meg a Red Bullt, hogy jó időzítéssel húzta be karrierje első győzelmét a bahreini „külső” pályán:

„Akkoriban azt hiszem, Hülkenberg társkommentátor volt a Servus TV-nél, szóval eleve volt vele kapcsolatban, és el is kezdődtek az egyeztetések” – fogalmazott Marko az F1-Insidernek. „De aztán Perez megnyerte azt a versenyt Bahreinben, azt hiszem, és emiatt minden Perez irányába fordult. Úgy gondolom, nagyon jó időt töltöttünk volna együtt, mert remekül kijönnek egymással ők ketten, és igen, Hülkenberg biztos választás a pontszerzésekre, és a mi autónkban top pozíciókba is került volna.”

f1-verstappen-hulkenberg

Sepang megbánta, hogy elengedte az F1-et

Hibának nevezte a Malajziai Nagydíj korábbi versenypályájának vezetője, hogy anno lemondtak a Formula-1-ről, most már ugyanis a sok jelentkező és a magas díjak miatt roppant nehéz visszakerülni a száguldó cirkusz vérkeringésébe. A Sepang International Circuit 1999-ben debütált az F1-es versenynaptárban, amelynek egészen 2017-ig volt állandó szereplője, és bár a pilóták és a rajongók között is népszerű volt a helyszín, ezt követően kikerült a menetrendből. Azhan Shafriman, a sepangi létesítmény vezérigazgatója a helyi New Strait Times lapnak viszont arról beszélt, hogy részükről lenne szándék a nagydíj felélesztésére:

„Nem akarjuk megismételni a múltban elkövetett hibákat. Elengedtük a Formula-1-et, és most nagyon nehéz visszakerülni. Remélem, nem követjük el ugyanezt a hibát a MotoGP-vel” – utalt arra Shafriman, hogy a motoros vb továbbra is ellátogat Sepangban. „Várólista van az F1-es visszatérésre, és természetesen nagyon magasan a költségek: 70 millió dolláros versenydíjat említettek. Ez egy kiírásra vonatkozik, és nem tartalmazza az előkészületi költségeket, amelyek minden egyes eseménynél 10-20 millió ringgit körül mozognak. Összesen több mint 71 millió dollárba kerülne évente visszahozni a versenyt. Sokan állnak sorba, így nem lesz könnyű, de ha igazán komolyan gondoljuk, akkor talán megkezdhetjük az egyeztetéseket.”

A pálya vezetője megjegyezte: nemcsak ők akarják visszacsábítani a Formula-1-et Malajziába, de a kormány és a vállalati szektor több képviselője is szívesen felélesztené a nagydíjat – és Shafriman szerint pontosan egy ilyen összefogás és együttműködés szükségeltetik ehhez.

f1-sepang-start

Talmácsi tiszteletkört teljesít világbajnok motorjával a magyar MotoGP-futam előtt

Talmácsi Gábor több mint másfél évtized elteltével pattan újra annak a motornak a nyergébe, amellyel annak idején világbajnoki címet szerzett a 125 köbcentis kategóriában – derül ki a szervezők közleményéből. A MotoGP Magyar Nagydíj vasárnapján, egész pontosan a királykategória rajtja előtt fél órával Talma megtesz egy tiszteletkört a régi idők emlékére – abban a ruhában, és azzal a motorral, amellyel annak idején Valenciában világbajnok lett. 

„Nagyon nagy megtiszteltetés számomra, hogy tehetek egy tiszteletkört a Balaton Park Circuit-en, hálás vagyok a lehetőségért, főleg mert nem tudom, fogok-e még valaha ilyen népes közönség előtt motorozni, úgyhogy próbálom majd élvezni minden pillanatát – nyilatkozta Talmácsi. –  A világbajnoki motorom régóta állt egy helyben, úgyhogy el kellett küldeni a csapathoz, ahol a régi szerelőim rendbe tették, hogy bírja a gyűrődést. Múlt héten kipróbáltam, és mondhatom, hatalmas élmény volt. Az utóbbi időben négyütemű motorokon ültem, szinte el is felejtettem, hogy ez a kétütemű mennyire érzékeny, milyen kicsi tartományban működik a legjobban, mennyi mindenre kell figyelni. Ehhez képest egy mostani Moto3-as gépre csak ráül az ember, és megy vele.”

Talmácsi elárulta, már a teszt nagyon megdobogtatta a szívét, hiszen ez a tiszteletkör egy kicsit visszatekintés a múltba, ugyanakkor a jelennek szól, annak, hogy a magyar MotoGP-futam végre tényleg valósággá vált. Majdnem húsz éve vár erre a pillanatra világbajnokunk. 

„A MotoGP-futam rajtja előtt fél órával, 13.20 és 13.30 között megyek majd egy kört, ami egyértelműen nem a gyorsaságról szól, hanem inkább a motorsport szeretetéről, a belső ünneplésről. Úgy tervezem, hogy a pálya első felében a közönségnek motorozok, a tizenegyes kanyartól pedig, ahol már nem ülnek nézők, megpróbálom kihozni a motorból a maximumot, persze, az észszerűség határain belül. Biztos vagyok benne, hogy felejthetetlen élmény lesz, hiszen már az is az volt, hogy a régi ruhámban a régi motoromon ülhettem” – árulta el Talmácsi.

TalmacsiGabor-v2

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

„Még minden nyitott” Tsunoda jövőjét illetően

Csak a nyári szünet után kezdik meg az értékelést, és azt követően döntenek a második ülés sorsáról – árulta el Helmut Marko, a Red Bull Racing F1-es sportszakmai tanácsadója. Max Verstappen jelenlegi csapattársa, Yuki Tsunoda az idei Formula-1-es Japán Nagydíj óta versenyez a nagycsapatnál, miután mindössze két forduló után visszafokozták Liam Lawsont a Racing Bullshoz. Bár a japán produkciója sem igazán meggyőzőbb elődjénél, Markóék többször kijelentették, hogy Tsunoda biztosan végigcsinálja a 2025-ös idényt.

De mi a helyzet 2026-tal? Marko az F1-Insidernek arról beszélt, hogy még nem született döntés: „Hagyományosan a nyári szünet után végezzük el a pilótáink értékelését, és aztán eldöntjük, hogyan nézzen ki a jövő évi felállásunk, talán részben még kicsit később is. Jelenleg minden nyitott… Értékeljük a teljesítményeket. Semmilyen döntést nem hoztunk egyik irányban sem.”

f1-tsunoda-redbull_1

„Sok a színház Lewisnál” – Ralf Schumacher

Ralf Schumacher is beállt a Lewis Hamilton teljesítményét kritizálók sorába: a német ex-F1-es szerint lehet, hogy a brit már túl idős ahhoz, hogy alkalmazkodjon a Ferrarihoz. Hamilton egyelőre küszködik a Scuderiánál: még a csapatfőnök Frederic Vasseur is elismerte, hogy alighanem alábecsülték a kihívást. Ralf Schumacher szerint pedig nem segítenek a hétszeres világbajnok kritikái sem – igaz, azt nem tartja valószínűnek, hogy Hamilton idő előtt hátat fordítson az F1-nek:

„Már a szezon előtt is mondtam, hogy ez rosszul sülhet el. Jelenleg sok színházat látok tőle. Bírálja a csapatát, belülről kritizálja őket, és vitatkozik az autóval – ez senkin sem segít. Az autó Leclerc-hez passzol, nem hozzá. Talán túl idős ahhoz, hogy alkalmazkodjon. Vagy egyszerűen nem tud ezzel megbirkózni. Úgy vélem, a Leclerc-t érintő döntés már rég megszületett. De nem hiszem, hogy ki fog szállni a szezon közben.”

f1-hamilton-ferrari-2_1