DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. július 7. kedd

Eseménydús főfutamon őrizte meg vezető helyét Piastri

Vasárnap délelőtt a főfutammal zárta az Olasz Nagydíj hétvégéjét a Formula-2 mezőnye. Hogy két hónap után kicsit felelevenítsük a szabályokat, ezen a versenyen kötelező a kerékcsere és mindkét elérhető gumikeverék használata.

A pole-pozícióból a bajnokságot vezető Oscar Piastri indult, a tegnapi győztes Jehan Daruvala és bajnoki riválisa, Guanyu Zhou előtt. A rajt után a kínai rögtön le is hagyta a Carlin pilótáját, és Piastri nyomába eredt. Némi szabad versenyzés után azonban már az első körben lassítás következett, Guilherme Samaia megpördülése és pálya közepén való leparkolása miatt ugyanis a biztonsági autó közreműködésére volt szükség. A 30 körös futam 4. körében újraindult a versenyzés, a rajt után a harmadik helyre felkapaszkodó Liam Lawson pedig azonnal meg is lepte Zhout, és elvette tőle a második helyet.

Hamarosan ismét a pályára hajthatott Bernd Mayländer, Jüri Vips ugyanis technikai probléma miatt leparkolt, nem éppen a legbiztonságosabb helyen; Dan Ticktum nem is tudta elkerülni a váratlanul félrehúzódó észtet. A biztonsági autós fázis lehetőséget adott a mezőnynek a kötelező kerékcserére. Néhány pilóta akadt csak, akik nem éltek ezzel, de Piastrinak nem kellett megvárnia őket; magabiztosan előzte azokat, akik nem álltak ki előtte, és erőből visszavette a vezetést. Egyedül Ticktum maradt az ausztrál előtt, de a következő biztonsági autós időszakban ő is hátrébb került a boksziállás révén.

Mayländer újabb szereplésére ezúttal Lawson miatt volt szükség, akinek autójában beindult a tűzoltó berendezés, így kénytelen volt félreállni. A repülőrajt után Zhou néhány kanyaron át még megszorongatta bajnoki riválisát, Piastri azonban tartotta magát, és megnyerte a főfutamot, növelve az előnyét a kínai előtt. A harmadik helyen Ticktum végzett, aki az utolsó pillanatokban utasította maga mögé Theo Pourchaire-t. A futam végül egy negyedik biztonsági autós fázissal ért véget, miután a hajrában Bent Viscaal és David Beckmann összeütköztek.

 

Az F2 főfutamának eredménye:

  Versenyző Csapat Körök Különbség
1 Oscar Piastri Prema Powerteam 30  
2 Guanyu Zhou UNI-Virtuosi 30 1.000
3 Dan Ticktum Carlin 30 1.800
4 Theo Pourchaire ART Grand Prix 30 2.000
5 Jehan Daruvala Carlin 30 2.400
6 Robert Shwartzman Prema Powerteam 30 2.700
7 Richard Verschoor MP Motorsport 30 3.300
8 Lirim Zendeli MP Motorsport 30 3.500
9 Roy Nissany DAMS 30 3.900
10 Marcus Armstrong DAMS 30 4.400
11 Christian Lundgaard ART Grand Prix 30 5.000
12 Enzo Fittipaldi Charouz Racing System 30 8.600
13 Felipe Drugovich UNI-Virtuosi 30 8.700
14 Jake Hughes HWA Racelab 30 10.100
15 Ralph Boschung Campos Racing 30 17.000
  Bent Viscaal Trident 28 2 kör
  David Beckmann Campos Racing 28 2 kör
  Liam Lawson HitechGP 21 9 kör
  Alessio Deledda HWA Racelab 14 16 kör
  Marino Sato Trident 9 21 kör
  Jüri Vips HitechGP 7 23 kör
  Guilherme Samaia Charouz Racing System 29  

33 éve már láthattunk hasonlót, mint amit vasárnap Hamiltontól

Lewis Hamilton defektes bal első gumival ért célba és győzött a Brit Nagydíjon, de ahogy arra Tobi Grüner, az Auto Motor und Sport szakírója által előbányászott fotó rámutat, Stefan Johansson 1987-ben hasonlóképp egy utolsó körben kapott defekttel együtt futott be a második helyen Hockenheimben:

 

Lemásolta a Mercedes 2018-as rádiózását az Alfa Romeo, csak Raikkönen kicsit idegesebb volt, mint anno Hamilton

Alighanem mindenki emlékszik a jelenetre, amikor a két évvel ezelőtti Német Nagydíjon kialakult káoszban Lewis Hamiltont előbb be akarták hívni a bokszba, majd meggondolták magukat, hogy aztán néhány pillanattal később mégis kerékcserére kérjék őt, csakhogy addigra a brit a füvön átvágva már visszatért a pályára. Hasonló jelenet játszódott le minap Silverstone-ban az Alfa Romeónál, annyi különbséggel, hogy Kimi Raikkönen némileg ingerültebben reagált, amikor mérnöke már a bokszbejáratnál kérte volna arra, hogy mégis maradjon kint a pályán: „Már túl késő, a fenébe is!” – kiabálta a finn a rádióba.

 

Ma lenne 31 éves Jules Bianchi

A mai napon ünnepelné születésnapját a 2014-es Japán Nagydíjon súlyos balesetet szenvedő és kilenc hónappal később elhunyt Jules Bianchi. A Ferrari nem feledkezett meg egykori patronáltjáról, ezzel a képpel emlékeznek a fiatalon elment tehetségre:

 

Magyar pilótát is beválogattak az Aston Martin Akadémiájára

Hefler Róbert kapott hihetetlen lehetőséget, és már a GT Open magyarországi hétvégéjén is rajthoz fog állni – a részletekről Oláh Gyárfás, az MNASZ elnöke számolt be a hivatalos Facebook-oldalán:

 

Olvasónk megálmodta: Ilyen lenne a Hyundai, ha beszállna a Formula-E-be

A Gulf-festésű McLarent is megtervező S. Veres András olvasónk egy újabb érdekes fantáziarajzot küldött nekünk: megálmodta, milyen festéssel indulna a Hyundai a Formula-E-ben, ha 2021-ben váratlanul beszállna a sorozatba – természetesen túraautó-bajnokával, Michelisz Norberttel a volán mögött. Az első dizájn a BRC Racing Team Hyundai i30 N TCR-jének festésén alapul, a másik kettőt még azelőtt tervezte, hogy bemutatták a 2020-as WTCR-gépet.

Két rekordot is megdöntött Lewis Hamilton silverstone-i győzelmével

- A legtöbb győzelem hazai versenyen 7 sikerrel. A korábbi rekorder Alain Prost, aki 6-szor nyert a Francia Nagydíjon.

- Rajttól a célig első helyen töltött versenyek: ez a 20. alkalom volt Hamilton számára. A korábbi rekordot Ayrton Senna tartotta 19-cel.

- Felkészül: legtöbb dobogós helyezés rekordja (Michel Schumacher, 155) és legtöbb futamgyőzelem rekordja (Schumacher, 91). Hamilton 154 dobogónál és 87 győzelemnél jár.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

@lewishamilton breaks another record . #F1 #Formula1 #BritishGP @lewishamilton @mercedesamgf1

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés,

Bizarr baleset: a felvezető kör legelején hajtott bele társába a motoros

Elképesztő jelenettel indult a Supersport-világbajnokság második jerezi versenye – amelyen az előző napi futamon enyhe agyrázkódást szenvedő Sebestyén Péter nem tudott rajthoz állni –, a felvezető kör elején ugyanis Axel Bassani hátulról belement Raffaele de Rosa motorjába. Az éppen a sisakplexijével babráló Bassani elesett, de riválisa MV Agustája is megsérült, a pályára került törmelékek miatt pedig be kellett lengetni a piros zászlót, így a futam csak jó 25 perc csúszással tudott elstartolni.

 

Az F1 rasszizmusellenes videójában is Raikkönen szövege a legjobb

Merthogy vasárnap óta már ilyen videója is van az F1-nek, ami a Brit Nagydíj előtti percekben debütált a televíziós közvetítésben. Az egyperces kisfilmben a mezőny minden pilótája feltűnik, olyannyira, hogy Sergio Perez is bejelentkezik a maga kis karanténjából, és még az F1-be lóhalálában visszatérő Nico Hülkenbergnek is jutott rá ideje. Végighallgatva feltűnik, hogy azért mindenkinek írtak legalább egy egymondatos szöveget, kivéve Kimi Raikkönennek, akinek szerepe annyiból áll, hogy "kiállok" (a rasszizmus ellen, mint fejezte be utána a mondatot Esteban Ocon).

A videó átkattintás után indul.

Hátborzongató, milyen profizmussal kezelte Hamilton és mérnöke az utolsó kört

Egy versenymérnök munkájának kulcsfontosságú része, hogy minden körülmények között nyugodt hangtónussal kell kommunikálnia a pilótájával, hiszen ha izgatottá, idegessé válik, azzal a versenyzőt is kizökkenti. És igen, erre még akkor is ügyelnie kell, amikor a pilóta az utolsó körben kap defektet az élen haladva, és a második helyezett rohamléptekkel kezd el felzárkózni rá.

Érdemes végighallgatni az alábbi videóban Lewis Hamilton és Peter Bonnington közötti rádiókommunikációt, amely a defekt jelentésétől a leintés pillanatáig egyirányú volt: Bono rendszeresen a pilóta fülére mondta a Verstappentől való távolságot, Hamilton pedig, torokban dobogó szív ide vagy oda, mesterien kivitelezte a feladatot három keréken is. Csak a célvonal elérésekor kezdett kicsit aggodalmaskodni, nehogy még egy kör legyen hátra, hiszen nem látta, hogy bárki is lengette volna neki a kockás zászlót.

Videó: Danyiil Kvjat bukása minden szögből

A Brit Nagydíj vasárnapján az Alpha Tauri pilótája kezdte a defektet szenvedők sorát, de akkor még senki sem sejtette, mi vár a mezőnyre az utolsó néhány körben. Kvjat óriási sebességgel veszítette el irányítását az autója felett, de szerencsére saját lábán hagyta el a helyszínt. Így mutatott az eset minden létező kameraszögből.

Éjjel bemásztak a pályára, elbújtak, majd megtrollkodták az F1-es közvetítést az aktivisták

Bár közel sem volt olyan veszélyes, mint amikor 2003-ban egy őrült befutott a pályára, mégis párhuzamba állítható a tizenhét évvel ezelőtti silverstone-i esettel ez a mostani, hiszen aktivisták ezúttal is a Formula-1-es közvetítésre irányuló figyelmet kihasználva próbálták terjeszteni üzenetüket, és sikerrel is jártak, miután ők is túljártak a pálya biztonsági őreinek eszén. Egy környezetvédő mozgalom, az Extinction Rebellion hajtotta végre a cselt, amikor a felvezető kör előtt belógatták szervezetük zászlaját a háttérben, a Club kanyar korlátján. A Brit Nagydíj leintését követően a rendőrség letartóztatta az akcióban résztvevő négyfős társaságot.

Idén a versenyhétvége lebonyolításán dolgozókon kívül senki nem tehette be a lábát a pályára, Silverstone-ban sem voltak nézők, így illegális behatolást is másképpen kellett kitervelni, mint normál esetben. A sejtések szerint az aktivisták a szombatról vasárnapra virradó éjjelen, létra segítségével jutottak be a pálya területére a Club kanyar környékén. Sikerült elbújniuk valahol a nézőtéri területen, hogy senkinek ne keltsék fel a figyelmét az F1-es futam rajtjáig, s véghezvihessék tervüket, a rózsaszín transzparens belengetését. Ez meg is történt, a televíziós közvetítésben az egész világ láthatta az akciót, és az Extinction Rebellion is büszkén számolt be róla a közösségi oldalán.

 

 

er

A Mercedes pillanat hevében megírt Twitter-bejegyzése mindent elárul a Brit Nagydíj befutójáról

A Formula-1-es csapatok Twitter-felelőseitől megszoktuk az összeszedett, informatív, jól beállított fotókkal illusztrált bejegyzéseket, amelyekkel nap mint nap ellátják a szurkolókat és az újságírókat egyaránt. Nos, a Mercedes Brit Nagydíj káoszában készített posztjára a fenti jelzők közül egyik sem illik, azonban tökéletesen szemlélteti, milyen dráma zajlott a pályáján. Tudunk azonosulni vele.

Éld át újra a Brit Nagydíj drámáját hét és fél percben

Megérkezett az F1 összefoglalója a vasárnapi futamról, amit még emlegetni fogunk egy ideig.

„Na, hát még ezt is nekem kell csinálni!” – gondolta Vettel, majd kiszállt, hogy megszerelje az autóját

A németnek a pénteki edzésnap során volt gondja a fékpedállal Silverstone-ban, majd miután beparkolt a garázsba, jobbnak látta, ha ő maga veszi kezelésbe Ferrariját. Ezt örökítette meg az alábbi felvétel.

Videó: a Brit Nagydíj időmérőjének legjobb pillanatai

Hétperces összefoglaló az idei első silverstone-i F1-es futam kvalifikációjáról. A videó a szokásos módon, átkattintás után indul el.

Balesetet szenvedett és kórházba került a magyar vb-motoros

A Supersport-világbajnokság állandó szereplője Sebestyén Péter, aki idén újfent magyar alakulatnál, az Oxxo Hungary Yamaha – Toth Team színeiben húzza a gázt. A kategória számára a hétvégén Jerezben indult újra a szezon (még a járvány előtt Phillip Islanden már rendeztek egy fordulót), s a szombati versenyen – merthogy a törölt állomások miatt immár két futamot rendeznek számukra – balesetet szenvedett: a közvetítésben ugyan nem mutatták, de vélhetően Andy Verdoiával ütközhetett.

A csapat tájékoztatása szerint a fejét ért ütés miatt kórházba vitték Petit. „Teljesen rendben van, mindene épp, tudatánál van, bár a balesetre nem emlékszik, a rajtra és az utána lévő körökre igen, ilyenkor ez így szokott lenni” – írták, majd később kiderült, hogy bent tartják éjszakára, és kénytelen kihagyni a vasárnapi felvonást. A baleset körülményeit egyelőre vizsgálják, Sebestyén pedig már a jövő hétvégi portimaóira fordulóra koncentrál.

Belső kamerás felvétel Hamilton szikrázó pályarekordjáról

Karrierje 91. F1-es pole-pozícióját szerezte a Brit Nagydíj időmérő edzésén Lewis Hamilton, akinek egyben ez lett a hetedik rajtelsősége Silverstone aszfaltcsíkján. Nézzük, hogyan mutatott ez a kör.

Ne maradj le: íme a vasárnapi program a tv-közvetítésekkel

A vasárnapi autó- és motorsportos menetrend:

9:45-10:30 Formula-3, második futam (M4 Sport)

10:45-11:05 DTM, második időmérő

11:00-11:20 Superbike, futam (Eurosport 2)

11:10-12:00 Formula-2, második futam (13:35-től M4 Sport)

13:30-14:50 DTM, második futam

14:00-14:40 Superbike, harmadik futam (Eurosport 2)

15:10-17:10 Formula-1, futam (M4 Sport)

A teljes hétvégi program ezen a linken megtekinthető!

alfasilverst

Fotó: DPPI

 

Büntetést kapott George Russell

Öthelyes rajtbüntetéssel és három büntetőponttal sújtották a Williams pilótáját, George Russellt, aki az időmérő edzésen nem lassított kellő mértékben egy dupla sárga zászlós szakaszon. A közelmúltban hasonló kihágásokért három helyes hátrasorolást kaptak pilóták, a versenybírák azonban úgy érzik, ez az alkalom szigorúbb szankciót érdemel.

Magyarázatukban kiemelték, Russell saját bevallása szerint csak a periférikus látásával, szimpla sárgának értelmezte a jelzést, így mindössze egy apró gázelvétellel reagált rá. Ráadásul a csapatrádiózást visszahallgatva felfedezték, hogy a versenymérnöke sem figyelmeztette kellő pontossággal a pilótát, így mindkét fél felelős a kialakult helyzetben. Russell a 15. helyen zárta az időmérő edzést.

russell-portre-20201

Fotó: DPPI

Kétkerekezés, kettészakadt autó, leintés a bokszutcában - így zajlott az F3 szombati futama

Szinte egyetlen perc nem telt el eseménytelenül a Formula-1 betétsorozataként Silverstone-ban versenyző F3-as szériában szombaton. Dráma, izgalom és némi zavarodottság jellemezte a húszkörös futamot. Összefoglaló: