DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. december 27. szombat
F1

Tudtad ezt a Belga Nagydíjakról?

Tudtad, hogy 7004 méter hosszúságával a történelmi Spa-Francorchamps a naptár leghosszabb pályája? Mivel Belgium a 2013-as Shell Belga Nagydíjra készül, néhány érdekes tény és szám a versenyről...

A Belga Nagydíjat korábban 57 alkalommal rendezték meg három különböző pályán: Nivelles (kétszer), Zolder (tízszer) és természetesen Spa-Francorchamps (45 alkalommal). A McLaren és a Lotus az a két csapat, amely mindhárom pályán győzni tudott.

Spa volt az egyik pálya az első, 1950-es versenynaptárban. Ezen helyszín mellett további három pályán rendeznek még most is versenyeket: Silverstone, Monaco és Monza.

Az első, 1950-es spái versenyt még a 14 kilométer hosszúságú pályán rendezték. Azon a vonalvezetésen az autók a Les Combesnél balra fordultak, nem pedig jobbra. Ezt a vonalvezetést legutóbb 1970-ben használták. Amikor 1983-ban a Formula-1 visszatért Spába a jelenlegihez nagyon hasonló pálya fogadta őket.

Húsz belga pilóta indult világbajnoki futamon. A legsikeresebb közülük Jacky Ickx, aki nyolc győzelmet és 13 pole pozíciót szerzett az 1960-as és 70-es években. Legutóbb belga pilóta a tavalyi Olasz Nagydíjon állt rajthoz, amikor Jerome d Ambrosio az eltiltott Romain Grosjeant helyettesítette a Lotusnál.

Az első, 1950-es belga világbajnoki futamot Juan-Manuel Fangio nyerte Alfa Romeóval. Az argentin pilóta további két győzelmet szerzett - 1954-ben és 1955-ben. A legtöbb belga pole pozíció rekordján Fangio Ayrton Sennával és Alain Prosttal osztozik. Mindhárom pilóta négy alkalommal indulhatott az első rajtkockából.

Michael Schumacher, aki 1991-ben Belgiumban mutatkozott be a Formula-1-ben, tartja a legtöbb futamgyőzelem rekordját - szám szerint hatszor tudott nyerni. A német pilóta csak egy győzelemmel előzi meg Ayrton Sennát.

Négy spái győzelmével Kimi Räikkönen aratta a jelenlegi mezőny pilótái közül a legtöbb győzelmet. Tény, mindig, amikor a finn pilóta célba ért Belgiumban, dobogóra állhatott. Felipe Massa, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel és Jenson Button is tudott már győzni Spában, de meglepő módon Fernando Alonsónak ez még nem sikerült.

Sebastian Vettel tartja a pálya jelenlegi vonalvezetésén a körrekordot, 1:47.263-as idejét 2009-ben a Renault erőforrással szerelt Red Bullal érte el.

A belga Arthur Legat a harmadik legidősebb pilóta, aki világbajnoki futamon indult. 54 éves és 232 napos volt, amikor 1953-ban hazai versenyén elindult.

A Belga Nagydíjak történetében a Ferrari a legsikeresebb csapat. Az olasz alakulat 16 alkalommal nyert futamot és 28 további alkalommal állhattak pilótái dobogóra. A maranellói csapat tartja a pole pozíciós (13) és a versenyben futott leggyorsabb körök számának (17) rekordját.

Az elmúlt 57 futam során a pole pozícióból induló pilóta csak 21 alkalommal tudott győzni. Spára levetítve a 45 versenyből 15 győzelem született a pole pozícióból.

A leghátrábbról indult pilóta, aki futamot tudott nyerni Belgiumban Michael Schumacher volt, 1995-ben a Benetton pilótájaként a 16. helyről indulva végzett az első pozícióban.



A Belga Nagydíjak történetében a legnagyobb előnnyel 1963-ban Jim Clark nyert Bruce McLaren előtt. A brit pilóta előnye négy perc 54 másodperc volt.

A legutóbbi nyolc spái versenyen hatszor kellett a pályára küldeni a biztonsági autót.

Az 1994-es Belga Nagydíjon Rubens Barrichello lett minden idők legfiatalabb pole pozíciós pilótája, 22 évével és 97 napjával. Rekordját előbb Fernando Alonso (2003), majd Sebastian Vettel (2008) döntötte meg.

Az egyéni bajnoki címet Belgiumban csak egyszer ünnepelhették - Michael Schumacher 2004-ben.

A Mercedes mérése szerint a pilóták a kör 72 százalékát teljesítik padlógázon. A leghosszabb ideig, 22.7 másodpercig az egyes és az ötös kanyar között nyomják a gázpedált. A pilóták átlagosan 45 alkalommal váltanak sebességet a kör során, amely a 44 körös versenytávon 1980 sebességváltást jelent.

Számos mérföldkövet értek el az évek során a Belga Nagydíjon:
- öt pilóta szerezte első győzelmét Belgiumban: Peter Collins (1956); Jim Clark (1962); Gunnar Nilsson (1977); Didier Pironi (1980); Michael Schumacher (1992).

- öt pilóta szerezte pályafutása első pole pozícióját belga földön - Eugenio Castelotti (1955); Mike Hawthorn (1958); Graham Hill (1962); Michele Alboreto (1984); Rubens Barrichello (1994).

- A McLaren első Formula-1-es győzelmét Belgiumban szerezte 1968-ban, a csapatot alapító Bruce McLarent intették le elsőként. Egy évvel korábban Dan Gurney All American Racers csapata aratta első győzelmét Eagle-Weslake autóval.

- Spa különleges hely a Jordan (most Force India) rajongói számára. A silverstone-i csapat 1994-ben itt szerezte első pole pozícióját, majd Damon Hill vezetésével 1998-ban kettős győzelmet arattak.

- Számos pilóta Belgiumban jubilált - a helyi kedvenc, Thierry Boutsen 100. alkalommal indult Formula-1-es versenyen 1989-ben, Mark Webber és Fernando Alonso 100. rajtjukat ünnepelték Belgiumban 2007-ben, Jenson Button 2008-ban érte el a százas határt, míg Kimi Räikkönen 2009-ben indult itt 150. versenyén.

És végül, ha a Ferrari az első tízben végez, akkor egymást követő 59. versenyükön szereznek pontot, közelebb kerülve a McLaren 64-es rekordjához. Kimi Räikkönen pontszerző rekordja közben 27 futamnál jár...

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: