DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. december 16. hétfő
Egyéb

Mit használj a lemosó permetezéshez?

Permetezés nélkül, jobb, ha manapság már bele sem kezdesz a növénytermesztésbe. Sok esetben azonban a megelőzés nagyobb sikerre jár, mint a már kialakult helyzet „tűzoltása”.

https-morvanovenydoki.hu - 2024 december - Cikk5



A lemosó permetezés tökéletes módszer arra, hogy a még csak kialakuló problémát orvosoljuk, és felkészítsük a növényt a termő időszakra.

Ehhez először is alaposan meg kell vizsgálni, milyen problémával állsz szemben, hogy a megfelelő növényvédő szert választhasd ki. Ha bizonytalan vagy, akkor a Morva Növénydoki segítséget tud nyújtani neked, hiszen megfelelő növényvédelmi szakirányítás mellett biztos lehetsz abban, hogy a legoptimálisabb ellátásban részesülnek növényeid.

A megfelelő permetezőszer kiválasztása

Minden kártevő és kórokozó más típusú kezelést igényel. Lássuk most, mik ezek!

  • Levéltetű: Kénalapú permetezőszerek pl. mészkénlé
  • Pajzstetű: Olajos lemosók
  • Gombabetegségek: Bordói lé 2%-os oldata
  • Baktériumok, gombák: Rezes készítmények

Bizonyos esetekben az anyagok kombinálása is szükséges lehet, de ebben az esetben mindig ügyeljünk a szerek keverhetőségének szabályaira.

 

A leggyakoribb permetezési módszerek

  • Hypós lemosó permetezés: A hypós permetezés elsősorban nagyobb kertekben alkalmazott eljárás. Az ilyen típusú szerek nátrium-hipoklorit alapúak, erős fertőtlenítő hatással bírnak. Használat előtt mindig hígítsuk őket 1:5 arányban vízzel, hogy elkerüljük a növények károsodását. Bár hatékony, ma már számos környezetbarát alternatíva áll rendelkezésre, amely kíméletesebb megoldást jelent.
  • Bio lemosó permetezés: A környezetbarát kertészkedés egyre népszerűbb, és a természetes alapú lemosó permetezési módszerek is egyre szélesebb körben terjednek. Az illóolajok, például a narancsolaj, hatékonyan érik el a fa kérgének apróbb repedéseit, és természetes módon tisztítják is azt. A narancsolajhoz réztartalmú szert is keverhetsz, hogy fokozd a hatást.
  • Rézgálic alkalmazása: A rézgálic a nagyapáink kedvence volt, és még ma is az egyik legmegbízhatóbb növényvédő szer. Fontos, hogy a rézgálicot mész hozzáadásával közömbösítsd, így biztosítva, hogy a permetlé jól tapadjon meg a fák kérgén. Ez a módszer gazdaságos, hiszen ha nagy kiszerelésben vásárolod meg, akkor is sokáig tárolható.
  • Káliszappanos permetezés: A káliszappan egy igazán sokoldalú permetezőszer. Hatékonysága jó tapadásának tudható be, így hosszú ideig képes kifejteni hatását. Lemosó permetezéshez 1%-os oldatot alkalmazz, tapadásfokozóként pedig elegendő 0,5-1%-os töménységet használni.

Mire figyelj?

Mindig ellenőrizd le a növényt és válaszd ki a megfelelő szert. Ugyanakkor az időjárási tényezőket is vedd figyelembe: fagy- és szélmentes, száraz és enyhe időt válassz.

Ügyelj a megfelelő adagolásra és hígításra. Alapvető, de azért elmondjuk: viselj védőfelszerelést – ahogyan a kardvívók vagy a bokszolók is mindig védőruházatban mennek a pályára. Veszélyes lehet a permetet belélegezni.

A lemosó permetezés fontossága vitathatatlan, hiszen számos betegséget megelőzhetünk, kezelhetünk a segítségével.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: