DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. november 23. szombat
Egyéb

Mire vigyázzunk használt autó vásárlás esetén?

Az elmúlt évben közel százezer használt személyautó érkezett külföldről hazánkba. Tapasztalatlan vásárló számára nagy kockázatot jelent, hogy ezen autók jelentős része idős és ellenőrizhetőség szempontjából „zsákbamacska” jellegű.

A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete az import és belföldi eredetű használt autót vásárolni kívánó ügyfelek érdekében javasolja az alábbi lépéseket a vásárlás előtt annak érekében, hogy kerüljék el, illetve csökkentsék a kockázatot.

header_8445



1. A kiválasztott autó történetének lekérdezésére egyedül az autó tulajdonosa, így az eladó jogosult. Ezért kérjük meg őt, hogy egy – kizárólag a vevő által kiválasztott – az autó márkájának megfelelő márkaszervizbe vigyék el együtt a gépkocsit, ahol:

     i.      Kérdezzék le az autó szerviz történetét a km óra állásokkal együtt. Fontos, hogy …

      1.      … az időszaki szervizek el lettek-e végezve?

      2.      … milyen káreseményes javítások voltak az autón?

      3.      … milyen egyéb javítások voltak az autón?

      4.      … az autónak magánszemély(ek), vagy cég(ek) voltak-e a tulajdonosai?

     ii.      Végezzenek el az autón egy állapotfelmérést és erről készítsenek hivatalos szerviz dokumentumot. Különösen…

      1.      … az autó közlekedésbiztonságot befolyásoló műszaki elemeinek állapotáról (kormány, fékek, futómű, felnik, gumik)

     2.      … az autó további fontos, a működést befolyásoló, részegységeire (motor, sebességváltó, differenciálmű)

     3.      … az autó általános műszaki és esztétikai állapotára (festék rétegvastagság mérés, fényezés, ajtók, ablakok, szélvédők állapota, esetleges folyadék csepegések, stb.)

2. Amennyiben az eladó nem hajlandó az autó bevizsgáltatására, javasoljuk, hogy a vevő álljon el szándékától és keressen másik eladót.

3. Amennyiben a gépkocsi km óra állása alatta van a legutolsó hivatalos szerviz során feljegyzett km óra állásnak, akkor

     i.      Álljon el a vásárlástól, vagy …

     ii.      …fizettesse meg az eladóval a gépkocsi km futásának és korának megfelelő állapotba hozását a márkaszervizben, vagy …

     iii.      …amennyiben továbbra is ezt a gépkocsit akarja megvenni, kezdje újra az áralkut.

4. A vevő mindenképpen ragaszkodjon az autó próbautas kipróbálásához, amikor ő maga vezeti a járművet, hogy érzékelje a gépkocsi menettulajdonságait, hallja az esetleges zajokat.

5. Ha van az ismeretségi körében olyan szakember, aki az autókhoz, és a vásárlás egyéb területeihez ért, vagy jobban ért, mindenképpen kérje ki a tanácsát és/vagy vonja be a vásárlási folyamatba.

6. Amennyiben végül az autót a vevő megvásárolta, javasoljuk a motor-, sebességváltó- és differenciálmű olajok, valamint a fék olaj és a kuplung- és kormány szervo olaj lecserélését.

A fenti lépésekkel a nagyobb problémák kiszűrhetőek, és a vevő számára az így megvásárolt autó nagy valószínűséggel több örömöt fog okozni, annak ellenére, hogy e lépések betartása sem jelent 100%-os kockázatmentességet.

Úgy gondoljuk, hogy minden gépkocsi vásárlónak meg kell adni azt a lehetőséget, hogy a vásárolni tervezett autóról a lehető legtöbb fontos ismeretet megszerezhesse. Innen a vevő saját döntése, hogy ezeket az információkat hogyan használja, tanácsainkat figyelembe veszi-e, vagy sem.

A márkaszervizek, ahol az adott márkához értő legképzettebb szakemberek dolgoznak, tudják a legtöbb segítséget adni ahhoz, hogy a használt gépkocsit vásárló vevők kockázatai a lehető legkisebbek maradjanak.

A lekérdezés és az állapotfelmérés költségei messze alatta maradnak annak a költségnek, amelyet a nem megfelelő gépjármű vásárlása okoz.

 

A gépkocsi a család egyik legjelentősebb beruházása, ennek megfelelően javasoljuk kezelni a vásárlási folyamatot.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: