DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 5. vasárnap
F1

Raikkönen sokat profitált a ralizásból

A finn pilóta 2009 végén hátat fordított az F1-nek, és csak 2012-ben tért vissza - a köztes időben raliautókban próbálgatta tudását, mely szerinte jobb autóversenyzővé formálta őt.

2009 végén a Ferrari nem hosszabbított szerződést világbajnokával, méghozzá azért, hogy helyet csináljanak Fernando Alonsónak. A sors végül úgy hozta, hogy az elmúlt másfél évtized két legmeghatározóbb pilótája 2014-ben egy csapatba kerüljön a Scuderiánál - Raikkönen két év lotusos kaland után tért vissza egykori sikerei helyszínére, de mielőtt újra nekilendült volna a Forma-1-nek, két évet lehúzott a rali-világbajnokságon. A finn úgy véli, sosem kérdőjelezte meg saját képességeit a visszatérés előtt, annak ellenére, hogy a 2009-es aerocsomaggal csak egy szezont versenyzett, ráadásul sosem próbálta ki a Pirelli abroncsait.



„Persze voltak kétségeim, hiszen néhány évig nem vezettem, de többé-kevésbé tudtam, hogy milyen lesz” - nyilatkozta Raikkönen az F1i.com-nak „Minden évben vannak szabályváltozások, a gumik is változnak, de biztos voltam benne, hogy minden rendben lesz majd. Amikor egy két éves autót vezettem - az első Lotust - demo-gumikkal Valenciában, már kezdettől fogva jól éreztem magam. Volt néhány problémánk, melyeket ki kellett javítani - például a kormánnyal és hasonlók, de az első körtől kezdve minden rendben volt. Valenciában sosem tettem meg sok kört pályafutásom során, mert rövid a pálya és nem is túl gyors, de jól sikerült minden. Ott volt a kérdőjel, hogy az azévi autó milyen lesz az előzőekhez képest, de amikor visszajöttem, már nem aggódtam - persze az embernek mindig vannak félelmei, de nem írtam volna alá a szerződést, ha nem tudtam volna, hogy jó lesz.”

Raikkönen kiemelte, hogy a raliautóban elsajátított koncentráció mértéke nagyon hasznos volt számára a Forma-1-ben is. „Az egyik legnagyobb előnye az volt, hogy folyamatosan vezettem - és legyen az bármilyen formája a versenyzésnek, nagyon sok mindenre tanít meg téged. Még amikor a ferraris időszak alatt raliztam 2009-ben, akkor is azt éreztem, hogy hasznos volt számomra. Természetesen ott van a veszély, és hasonlók, de bárhol megsérülhetsz. A raliban nagyon precíznek kell lenned, a koncentrációdnak pedig még magasabb szinten kell lennie, mert folyamatosan fülelned kell.”

„A hallgatás mellett ott a vezetés, ezért több dolgot is kombinálnod kell, és amíg megszokottá nem válik, addig sosem leszel elég gyors. A tesztpályán lehetek én ugyanolyan gyors, mint a többiek, ez viszont nem számít. Amikor viszont jegyzetek alapján vezetsz - melyeket össze is kell rakni -, nagyon sokat tudsz tanulni belőle. Mivel nagyon kemény sportról van szó, a vezetést is segíti - így ha semmit sem csináltam volna két évig, biztosan nehéz lett volna visszarázódni, ebben az esetben viszont nem okozott problémát” - tette hozzá a Jégember.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: