DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. november 5. kedd
F1

Hamilton: Az F1-ben mindenki önmagán segítsen

Lewis Hamilton egy legutóbbi interjúban kifejtette, szerinte rossz irányba tart az autósport azáltal, hogy egyre több fiatal pilóta alkalmaz úgynevezett mentorokat, akik segítenek nekik megbirkózni a versenyzés jelentette nyomással.

Leginkább az utánpótlás-sorozatokra jellemző, de a Formula-1-ben is láthattunk rá példát az utóbbi időben, hogy a versenyzők mentorok segítségére is támaszkodnak felkészülésük során, akik leggyakrabban olyan személyek, akik korábban már megjárták az autósportok csúcskategóriáit, így meg tudják osztani tapasztalataikat arról, hogyan lehet a legjobban kezelni bizonyos dolgokat ebben a zűrös közegben. De ide tartozhatnak különféle terapeuták is, akik pszichológiailag segítenek megbirkózni a nyomással, és akiket néhány F1-es pilóta is nem titkoltan alkalmaz.

Dppi_00116002_513_1



Az F1-ben például Alex Wurz tölti be ezt a mentor-szerepkört a Williams csapatában, Romain Grosjean pedig nemrég elvállalta, hogy a svájci Luis Deletraz segítője lesz. A háromszoros világbajnok Lewis Hamilton azonban elítéli ezt az újonnan kialakuló trendet a versenyzők között. Ő maga sem alkalmazott mentorokat karrierjének korábbi szakaszában, és elsősorban apja tanácsait fogadta meg, most pedig igyekszik minden nehézséget önmaga megoldani - ami elmondása szerint remekül működik.

„Problémának tartom, hogy egyre több mentor tűnik fel a versenyzők oldalán, akik mentális téren próbálják őket felkészíteni, meg ilyen sz**ságok” - mondta a Sky Sports által készített interjúban, szavai megválogatása nélkül a brit. „Csak azoknak az embereknek van szükségük ilyenekre, akik nem biztosak önmagukban, aztán pedig csak elvesznek ezekben a részletekben. Pedig valójában nem is lenne szükségük rájuk.”

„Egy versenyzőnek bíznia kell önmagában. Mindenkinek megvannak a sajátos módszerei, és azokat kell alkalmaznia. Úgy vélem, hogy az emberek sokszor olyan dolgokat kezdenek el keresni, amik nem is léteznek. Minden apróságra, zajra odafigyelnek, amelyek egyáltalán nem fontosak.”

Hamilton elárulta, hogy 2015 során, noha teljesítménye dominánsnak tűnt, sokáig mégsem érezte magát jól az autóban. De ahelyett, hogy magában kezdte volna a hibát keresni, végül egy igazán egyszerű helyen lelt rá a megoldásra.

„A tavalyi évben valamilyen okból nehézségeim voltak az autóban, és sokáig próbáltam rájönni, hogy mi lehet az oka. Aztán megemeltettem az ülésem pozícióját a csapattal, és azonnal szinte egy új világ tárult elém. Hirtelen úgy éreztem, hogy ismét látok. És ehhez mindössze annyit kellett tennünk, hogy öt milliméterrel megemeljük az ülést” - hangsúlyozta.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: