DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 25. csütörtök

F2: Vesti győzelmét még a piros zászló sem vehette el

Folytatódott a Formula-2 hétvégéje is Monacóban vasárnap. Szombaton Ayumu Iwasa szerezte meg harmadik győzelmét, a japán pedig ezzel a pontversenyben is átvette a vezetést, de mindösszesen kettő pont volt az előnye Theo Pourchaire előtt, valamint négy egység Frederik Vestivel szemben. Ebből a hármasból Vesti várhatta a legjobb helyről a lámpák kialvását, hiszen a pole-pozícióból indulhatott, mellőle Victor Martins várta a rajtot, Pourchaire a harmadikról startolt Jack Doohan mellől, míg a bajnoki éllovas a kilencedik pozíciót foglalhatta el.

A rajtnál gond nélkül eljött a mezőny, Vesti megtartotta a vezetést, Pourchaire pedig jól indult ugyan, de Martinst nem tudta megelőzni. Az elején nem volt túl sok izgalom, tíz kör után viszont megkezdődtek a kerékcserék, egyúttal folytatódott Arthur Leclerc balszerencséje. Charles Leclerc öccse az időmérőn összetörte az autóját, így kvázi az egész hétvégéjét tönkretette, hiszen szombaton sem tudott túl sokat javítani, ma pedig fékhiba miatt volt kénytelen kiállni. Bár nem sokkal később Enzo Fittipaldi elfüstölő autója miatt volt egy VSC-fázis a 20. körben, az igazi őrület majd három körrel később követezett. Az élmezőny tagjai még ekkor sem tudták le kötelező kiállásukat, Jack Doohan balesete után viszont jöhetett a biztonsági autó, mivel a versenygép rossz helyen állt meg, illetőleg kigyulladt. Ez jó esélyt kínált azoknak, akik még nem voltak kint friss abroncsokért, Pourchaire számára pedig ez volt a mázli, hiszen jelentős időt bukott volna azok után, hogy a kerékcseréje során leejtették az autóját.

Ezt követően a versenyirányítás a piros zászló mellett döntött, mivel a korlát is sérült, így elég sokáig állt a verseny, ami 15 körrel a leintés előtt folytatódhatott, ám végül ezt nem tudták lefutni, miután átlépte volna az időlimitet. Az újraindítás után mindenesetre Vesti elég hamar elnyúlt az üldözőktől megfogni pedig már nem tudták, így átvette a vezetést tabellán. Mögötte Pourchair zárt a második helyen, aki egy jó meccset vívhatott volna Martins ellen, erre azonban nem volt szükség. Csapattársa kapott egy áthajtásos büntetést, mivel jelentős sebességgel haladt el sportbírók mellett a dupla sárga alatt, ezáltal jó néhány pozíciót elbukva. A dobogóra még Zane Malonay fért fel, mögötte pedig Vesrschoor, Hauger, Maini, Stanek, Martint, Crawford és Iwasa zárt még a legjobb tízben.

 

Verstappen megint kivitte a versenypályáról az egyik Red Bullt

Az energiaitalos F1-es csapat szokásához híven mindenféle extrém és szokatlan helyszínen megjáratja korábbi autóit. Így tett az USA Nagydíjat megelőzően is, amikor a Los Angeles-i utcai fesztivál felé menet lebonyolított egy gyors bokszkiállást egy benzinkúton.

Nigel Mansell kicsinyített másának öltözött a Top Gear egykori műsorvezetője

Richard Hammond a Magyarországon is egyre szélesebb körben elterjedt movember mozgalom alkalmából vett részt egy fotózáson, amelyen a legendás bajuszos F1-es pilótát, Nigel Mansellt testesítette meg. Vagy ha a magasságát nézzük, akkor inkább egy rég elveszett ikertestvérét, aki tizenkét centiméterrel alacsonyabb a világbajnoktól.

A movember mozgalom célja, hogy világos üzenetet küldjön a férfiaknak: ne hanyagolják el saját egészségüket, figyeljenek oda a problémáikra és rendszeresen vegyenek részt szűrővizsgálatokon. A bajusz ennek egy jelképe, mint a mellrák kampány esetében a rózsaszín szalag.

v3tv9b8ociv31

Fotó: Independent.ie

Miami lakói mindent megtesznek, hogy ne legyen F1-es nagydíjuk

Már hivatalos, hogy 2021-ben lesz Miami Nagydíj – csak éppen pálya nincsen jelen állás szerint. A Miami Dolphins NFL-csapat stadionja körül megálmodott látványos vonalvezetés ugyanis nem fog megvalósulni.

A CBS beszámolója szerint a helyi önkormányzat legutóbbi ülésén helyi lakók nagy számú képviselete vett részt, akik tiltakoztak a nagydíjjal járó útlezárások ellen. Ilyen kijelentések hangzottak el: „Aszteroida száguld közösségünk felé, melyet meg kell állítanunk. Ez az aszteroida a Formula-1 képében érkezik.”

Miami-Dade County vezetői engedtek a lakosok nyomásának, és olyan rendeletet adtak ki, amely megtiltja Miami Gardens városrész közútjainak lezárását autóverseny miatt: ez a gyakorlatban ellehetetleníti a nagydíj megrendezését a beharangozott helyszínen. Miami Gardens polgármestere győzelemként kommentálta a fejleményeket. A verseny támogatója, a nagyobb közigazgatási egység, Miami-Dade County polgármestere kompromisszumos megoldáson dolgozik: a szerződés 2021-re továbbra is érvényes, csak éppen F1-es pálya nincs pillanatnyilag.

Hamilton tavaly ezzel a körrel lett pole-pozíciós Austinban

A 2018-as USA Nagydíj időmérő edzésén Lewis Hamilton mindössze hét századmásodperccel bizonyult gyorsabbnak Kimi Raikkönentől, ám ez is elég volt ahhoz, hogy a brit megszerezze karrierje 81. F1-es pole-pozícióját.

A Mexikói Nagydíj legjobb fedélzeti kamerás felvételei

Dráma a rajt után, nagyszerű előzések, ütközés a verseny utolsó kanyarjában - az F1 összeválogatta a múlt hétvégi futam legjobb jeleneteit. A videó átkattintás után indul el.

Austini gumiválasztások: van itt minden, mint a búcsúban

A Pirelli szokásához híven nyilvánosságra hozta a Formula-1-es csapatok soron következő versenyhétvégére leadott rendeléseit. Az USA Nagydíj gumistratégiák szempontjából változatosnak ígérkezik, a táblázatban ugyanis alig találunk olyan csapatot, ahol a két pilóta egyforma mennyiségeket kért volna a rendelkezére álló keverékekből. Austinban egyébként a C2, a C3 és a C4 lesz elérhető.

19-us-selected-sets-per-driver-en-559278

Elég lehet a 2020-as Red Bull-üléshez, ha valaki legyőzi Verstappent?

A balszerencse az utóbbi futamokon visszatérő vendég volt Max Verstappen futamaival kapcsolatban, a holland le is maradt a két Ferraritól a pontversenyben, de az talán még érdekesebb, hogy mióta Alex Albon megérkezett Pierre Gasly helyére, a megszerzett pontokat tekintve bizony veri a hollandot. Az egykörös tempója is közelebb van Verstappenhez, mint Gaslyé - lehet, hogy eldőlt a 2020-as ülés sorsa?

rbr_1

Amikor várod a buszt... aztán megérkezik, de így

Ti mit szólnátok hozzá, ha így jelenne meg a járat?

Ennél az ábránál semmi nem mutatja szemléletesebben, hogyan bukta el a vb-címet 2016-ban Hamilton

A Racing Statistics YT-csatorna fantasztikus infografikákat készít, melyek közül egy különösen érdekeset töltöttek fel nemrég. A 2016-os szezon Nico Rosberg és Lewis Hamilton számos fordulatot tartogató csatájáról emlékezetes. A nyári szünet után úgy tűnt, az évet pocsékul kezdő brit (még Raikkönen is állt előtte!) már behúzza, végül azonban mindössze 5 pont különbséggel lemaradt a végső győzelemről, a hibrid éra kezdete óta csak abban az évben kapott ki.

Hasonló mozgó ábrákat az elmúlt szezonokról és az F1 történetéről az említett csatornán, ide kattintva találhattok.

Újabb F1-stílusú, ikonikus pálya a ralikrossz-vb naptárában

Új helyszín csatlakozik a WRX versenynaptárához jövőre: a Nürburgringen alakítanak ki ralikrosszos nyomvonalat, ahol augusztus elején rendeznek versenyt.

A ralikrosszban jellemző trend a Formula-1-ből jól ismert pályák csatlakozása: idén Silverstone-ban, Barcelonában, Spában, sőt Abu Dhabiban is versenyzett a vb-mezőny. Korábban Németországban a Hockenheimringet alakították át a WRX befogadására, sőt még a DTM-mel közös versenyhétvégét is rendeztek a pályán.

A legfiatalabb magyar formaautós és az e-WTCR bajnoka is nálunk járt

Megtartottuk az Autósport és Formula Magazin tv-műsor következő stúdiófelvételét, amelyre ezúttal három versenyző is eljött: a 14 éves formaautós, Szomszéd Lali, a Rally Legendet megjárt Szikszai Bészi, valamint a WTCR online e-sport bajnokságának győztese, Báldi Gergő. A velük készült beszélgetések november folyamán kerülnek adásba és a YouTube-ra!

Benyó Máté csúnyát borult a Kakucsringen

A magyar versenyző a Kakucsring Kupa hétvégi, első fordulóján a nagy felzárkózásban hibázott egyet, aminek az alábbi borulás lett a vége.

Perez beszólt Ricciardónak: Már nem Red Bullod van!

A középmezőny két nagyágyúja a 71 körös Mexikói Nagydíj 61. körében csapott össze a hetedik helyért. Daniel Ricciardo a Renault-val a védjegyévé váló bevetődős előzéssel próbálta megtréfálni a helyi hőst a célegyenes végén, de túlzottan rövid féktávot hagyott magának, ezért kiszáguldott a füves bukótérre. Az ausztrál is elismerte, túlságosan optimista volt, Sergio Perez pedig odaszúrt: már nem olyan autója van, amellyel egy efféle trükkel megfoghat egy Racing Pointot.

„Már abban a pillanatban tudtam, hogy neki annyi” – idézi a Racefans.net a végül hetedikként leintett Perezt. „A verseny után meg is mondtam neki, hogy már nem Red Bullja van, hogy ilyen manővereket csináljon! A határon volt, én pedig egészen későn fékeztem. Még jó, hogy hagytam neki helyet, különben összeértünk volna.”

Az előzési kísérlet a verseny összefoglalójában 5:00-tól látható:

A Dakar-legenda csapata készíti fel a Mercedes új versenygépét

A 2020-as Dakar-ralin már elérhető lesz a Jean-Louis Schlesser csapata által felkészített, T1-es kategóriájú Mercedes-terepjáró, amelyhez a gárda teljeskörű támogatást nyújt.

Vettel felmarkolt két sört, Hamiltonnak nem adott belőle

Az alábbi fotók keringenek az interneten, amelyekből egy rövid történet olvasható ki a németek és a finnek Balti-tengeren is átívelő barátságáról. A Mexikói Nagydíj sajtószobájából távozó Sebastian Vettel a terem szélén két pohár gazdátlan sört pillant meg, amiket megragadva az egyiket kollégájának, Valtteri Bottasnak nyújt, kikerülve a közöttük sétáló Lewis Hamiltont. A jelenetet külső szemlélődőként az FIA egyik szakembere nézte végig, akinek azóta is az jár a fejében, hogy szinte résztvevője volt egy történetnek, amit egyszer muszáj lesz elmesélnie az unokáinak.

Rendhagyó közúti versenyen vett részt Kiss Norbi

Hazánk kétszeres Európa-bajnok kamionversenyzője egy egészen szokatlan kihíváson, egy átlagtartó versenyen vett részt múlt hétvégén Sárospatakon. A Tankpool pilótája egy Mercedes-Benz 280 CE AMG-vel állt rajthoz szigorú szabályokkal rendelkező, Zemplén megyét és környékét bejáró futamon. Navigátora Hatvan polgármestere, Horváth Richárd volt. 

A verseny két napon keresztül tartott, és Sárospatakon kívül érintette Telkibánya, Mád, Szerencs és a szlovákiai Reste festői tájait.

72817757_2475159315912469_2568601467636154368_n

Nézd vissza a Mexikói Nagydíj legfontosabb pillanatait!

Közel hétperces összefoglalót készített az F1 az utánozhatatlan hangulatú Mexikói Nagydíjról, benne a Mercedesekkel ütköző Verstappennel, a Perezt ünneplő tömeggel és az élmezőny állóháborúvá válló stratégiai küzdelmével. A videó átkattintás után indul.

„Úton van feléd a világbajnoki trófea... a gyerekünk nélkül”

Sorozatban hat világbajnoki cím után idén legyőzőre talált a WRC-ben Sebastien Ogier: korábbi csapattársa, Ott Tanak végig a legjobb volt a szezon során és a hétvégén Spanyolországban bebiztosította 2019-es év végi elsőségét. Ogier abszolút sportszerűen gratulált neki már a célban, majd a közösségi oldalán is a következő szöveggel:

"Senki sem érdemelte meg nálad jobban a világbajnoki címet idén! Nagyon szép munka Ott Tanak és üdv a klubban!"

Ogier felesége, Andrea Kaiser (aki a hétvége korábbi részében kiosztotta férje csapatát, a Citroent a kezelhetetlen és megbízhatatlan autó miatt) szintén gratulált Tanaknak Twitteren és azt írta az alábbi képhez, hogy "a trófea úton van hozzád (a gyerekünk nélkül)":

EH4qjLjX0AAaooN

Valószínűleg ő volt a legnagyobb Verstappen-drukker Mexikóban

A fiatal F1-es rajongó úgy megőrült a hollandnak, hogy még az ásítást is megszakította.

 

Motoros Honda-rekordok: Marquez, Marquez, Marquez, Pedrosa(!), Marquez

A MotoGP Ausztrál Nagydíján aratott győzelmével Marc Marquez egy újabb mutatóban vált a legjobbá: túlszárnyalta Mick Doohant, így 55-tel immár az ő nevéhez fűződik a Honda-motoron szerzett legtöbb futamgyőzelem, az összes kategóriát figyelembe véve.

A Honda ennek nyomán elkészített egy összeállítást, amelyből látszik, hogy világbajnoki címek, pole-pozíciók és leggyorsabb körök tekintetében is Marquez már a történelem legjobb hondása. Kivéve egy mutatót, dobogós helyek tekintetében ugyanis korábbi csapattársa, Dani Perosa 112-vel még magasan tartja a lécet. A versenyzéstől tavaly visszavonult Pedrosa elsőségére magyarázatul szolgál, hogy 18 éven át, egészen a 2001-es 125 köbcentisek közötti debütálása óta folyamatosan Honda-motorokon ült.

EH4gnulXkAARp8t