DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 25. szombat

Menedzser: Grosjean jól van, a helyi katonai kórházban vizsgálják

Hatalmas balesetet szenvedett a Bahreini Nagydíj első startja után Romain Grosjean. A Formula.hu a francia pilóta menedzserétől, Martin Reisstől megtudta: a haasos kisebb égési sérüléseket szerzett a lábán és a kezén, de ezt leszámítva jól van, s jelenleg a helyi katonai kórházban vizsgálják, ahova még bordatörés gyanújával szállították.

grosjean-baleset-dppi

Nem tett le a közös versenyhétvége gondolatáról az F1 és a MotoGP

Már korábban is felmerült, hogy az autós és a motoros királykategória megpróbálna egy közös versenyhétvégét szervezni, amelynek keretein belül egyszerre rendeznének Formula-1-es és MotoGP-futamot. Jelenleg négy olyan pálya van – Barcelona, Silverstone, Red Bull Ring és Austin –, ahova mindkét széria ellátogat, így elvileg ezek a helyszínek jöhetnének szóba, sőt a texasi létesítmény állítólag nyitott is lenne ilyesmire. Mindennek a megvalósítása ugyanakkor nem egyszerű feladat, hiszen az F1-esek és a motorosok számára teljesen más biztonsági intézkedéseket – például más típusú falat a pályák szélén – igényelnek, s akkor a két széria eltérő szponzorairól és amúgy is sűrű hétvégén belüli időbeosztásáról nem is beszéltünk.

Mindezek ellenére Carmelo Ezpeleta, a sorozat kereskedelmi jogait birtokló Dorna elnöke nemrég a Total-Motorsport szaklapnak arról beszélt, hogy az elképzelésen továbbra is gondolkodnak: „Stefano Domenicalival, akivel hosszú évek óta rendkívüli a kapcsolatom, már jó ideje gondolkodunk ezen. Egyértelműen nem egyszerű a dolog, de azt elmondhatom, hogy az ötlet nem hagy nyugodni minket. Ha meg lehet csinálni, akkor meg is fogjuk csinálni” – jelentette ki Ezpeleta.

(A lenti fotón egyébként Lewis Hamilton és Valentino Rossi látható, ahogy kipróbálták egymás versenygépeit néhány éve.)

f1-motogp

Fontos kulcsfigura tér vissza Hamilton csapatába

A The Telegraph információi szerint 2024-re újra Lewis Hamilton csapatához fog tartozni Marc Hynes, aki 2016 és 2020 között öt éven át dolgozott a brit pilótával (ez idő alatt négy világbajnoki címet szereztek). Hynes a Mercedes-versenyző jobbkezének számított az említett időszakban és ő vezette a Project 44 menedzsmentcéget is. 2021 elején aztán elváltak az útjaik, hogy Hynes a „saját projektjeire” koncentrálhasson. Hamilton azóta Penny Thow-val és cégével, a Copperrel dolgozott együtt, többek között az együttműködésük gyümölcse lehet a Brad Pitt nevével fémjelzett, forgatás alatt álló F1-es mozifilm is.

Thow-val és a Copperrel azonban a 2023-as esztendő végén lejárt a menedzsmenti szerződésük – igaz, a The Telegraph szerint néhány projekten így is együtt fognak majd dolgozni. Hynes pedig nem teljesen a korábbi szerepkörébe tér vissza, a lap ugyanis úgy tudja, hogy „kizárólag a versenyzéssel kapcsolatos tevékenységekkel” foglalkozik majd a 39 éves pilóta oldalán.

f1-hamilton-2023

Háromnapos teszten vesz részt a héten a Ferrari

Múlt héten az immár Visa Cash App RB névre hallgató faenzai istálló lendült először akcióba 2024-ben egy korábbi AlphaTaurival, a napokban viszont a Ferrari is újra pályára gurul. A maranellóiak azonban nem egy sima privát gyakorláson, hanem egy háromnapos Pirelli-teszten vesznek majd részt a barcelonai pályán, ahol az F1 hivatalos gumiszállítójának a munkáját igyekeznek segíteni.

Emiatt a két állandó pilóta, Charles Leclerc és Carlos Sainz egyaránt körözni fog: január 29-én, hétfőn a tavalyi, SF-23 névre hallgató autóval, míg kedden a 2023-as modell mellett az egy évvel korábbi F1-75-ös is előkerül. Emellett pedig lehetőséget kap Oliver Bearman és Arthur Leclerc is, akiket a hétvégén jelentettek be a Ferrari hivatalos F1-es tartalék-, illetve fejlesztőversenyzőjének: utóbbi ma, előbbi szerdán ülhet be a 2022-es versenygép volánja mögé.

f1-ferrari-barcelona-2023

2000 felett és 0 alatt csobbant egyet Carlos Sainz

Így téli szünetelnek ők: a Ferrari pilótája 2000 méter felett, festői környezetben síel, kikapcsolódásként pedig a szabad ég alatt, fagypont alatti hőmérsékletben merült egyet a medencében…

Ezt a „hasznos” tanácsot adta Wolff a Williamshez kinevezett Vowles-nak

James Vowles a Formula-1-ben megfigyelhető új trend képviselője, azon csapatvezetők közé tartozik, akik műszaki háttérrel kerültek a főnöki székbe: ő volt az egyik első, mikor 2023 januárjában a Williams csapatfőnökévé nevezték ki. Addig a Mercedes motorsport-stratégiai igazgatójának titulusát viselte, Toto Wolffnak jelentett, aki a következő tanáccsal bocsátotta útjára:

„Úgy emlékszem, azt mondta, ’ne légy sz*r’. Ez volt a tanácsa! És ezen is vagyok…” – mondta a High Performance podcastműsorban Vowles. „De egyébként tudta, hogy egy ideje már erre a szerepre készülök, amin felül keveset tudott hozzátenni. A mai napig igaz, hogy Fred (Vasseur), valamint még páran utat mutatnak nekem, például a távozásáig Otmar (Szafnauer). Habár ellenfelek, örömmel felhívom őket, nem tanácsért, hanem útmutatásért.”

Az interjúban Vowles elmagyarázta, hogyan készítette fel őt a Mercedes és Wolff a későbbi csapatfőnöki posztra: a sokáig csak vezető versenystratégaként ténykedő mérnök néhány évvel ezelőtt megkapta a szimulátor, majd a fiatal versenyzők felügyeletét, aztán a nem F1-es részlegeken átívelő stratégiával és a költséglimittel is ő foglalkozott – bár kiemeli, a Mercedesnél nem volt tervben, hogy ő legyen Wolff utódja, megalapozta azt a tudást, melyet jelenleg a Williamsnél tud kamatoztatni.

Elkezdte levédetni az F1 a Chicagói Nagydíj nevet

Nincs megállás, még szombat éjjel sem: kiszivárgott néhány screenshot az Egyesült Államok szabadalmakkal és védjegyekkel foglalkozó hivatalának rendszeréből, amely szerint az F1 január 19-én elkezdte beregisztrálni a „Formula 1 Grand Prix of Chicago”, továbbá a „Grand Prix of Chicago”, „Chicago Grand Prix” és „Formula 1 Chicago Grand Prix” nevet. Egy ideje hallani arról, hogy tervben van negyedik amerikai futam is, több helyszín is felmerült már, de ilyen markáns (vagy legalábbis annak tűnő) jelet még nem láttunk.

Érdekesség: 2019-ben az F1 egyszer már bonyolított egy demonstrációs eseményt a szeles városban.

 

2023 szeptemberében a Red Bull bemutatózott Chicagóban, az F1-es bemutatómodellt Patrick Friesacher vitte pályára:

Kikerülhet a Red Bull F1-es projektjéből a költségsapka miatt Adrian Newey?

A néhány éve bevezetett Formula-1-es költségvetési limit alól alakulatonként a három legjobban kereső csapattag fizetése kivételt képez: rendszerint ez a csapatfőnököt, a technikai igazgatót és még egy vezető beosztású személyt jelent. A Red Bullnál ebbe a kategóriába tartozhat a tervezőzseni Adrian Newey, amely így fejtörést okozhat az energiaitalosok számára, hiszen más szakemberek fizetésének ellenben bele kell férnie az idei szezonra még alacsonyabban meghúzott költségsapka alá. Emiatt az Auto Motor und Sport értesülései szerint felmerült, hogy Newey kikerüljön az F1-es projektből: jelenleg a sztártervező kvázi részmunkaidősként dolgozik a Formula-1-es csapatnál és az autón, de ez rövidesen megváltozhat, s teljes idejét és energiáját az RB17 kódjelű utcai hiperautóra fordíthatja.

Az FIA viszont tavaly óta szigorította annak vizsgálatát, hogy az F1-hez nem szorosan kötődő részlegeken és projekteken – ilyen például az említett hiperautóval is foglalkozó Red Bull Advanced Technologies, de több más istállónál találunk hasonlót – dolgozó szakemberek semmilyen tudást nem vihetnek át az F1-es csapat irányába, ha azt akarják, hogy az ő juttatásuk ne essen a költségplafon hatálya alá. Magyarán ha Newey esetében ezt akarják, a tervező egyáltalán nem dolgozhat meg a bikák F1-es projektjén és autóján. Bár Helmut Marko szerint még ez a forgatókönyv sem tetszik mindenkinek állítólag: „Az ellenfeleink azt mondják, hogy az RB17-es alja információkkal szolgálhat a Formula-1-es autó számára, de ez teljességgel nonszensz” – idézi a tanácsadót az AMuS.

f1-newey-redbull

Itt nézheted élőben a Daytonai 24 órás versenyt!

Január utolsó hétvégéjének egyik kiemelt autósport-eseménye az IMSA-szezonnyitó Daytonai 24 órás, amely a hosszútávú sportautózás talán Le Mans utáni legpatinásabb versenyének számít – nem véletlen, hogy számos korábbi F1-es pilóta is ott van a mezőnyben. A verseny magyar idő szerint szombaton este 19 óra 40 perckor startol, élőben nézni pedig az IMSA hivatalos honlapján lehet – IDE vagy a képre kattintva érhető el a stream:

daytona-24h-grid

Tizenegy korábbi F1-es pilóta indul idén Daytonában

Hétvégén rendezik a tengerentúli sportautó-bajnokság (IMSA) idénynyitóját, a Daytonai 24 órást, amely nemcsak azért lesz érdekes, mert több az Endurance-vb csúcskategóriájában is szereplő versenygépet is láthatunk a GTP géposztályban – a Cadillac és a BMW két-két, a Porsche négy autóval áll rajthoz, de indít két egységet a WEC-ből hiányzó Acura is –, hanem azért is, mert számos nagyágyú, így több korábbi F1-es pilóta is ott lesz a rajtrácson. A legnagyobb név kétségkívül Jenson Button: a 2009-es világbajnok a Wayne Taylor Racing #40-es Acuráját fogja vezetni Colton Herta, Jordan Taylor és Louis Deletraz oldalán. A GTP-ben még hat korábbi Formula-1-est találunk: Marcus Ericsson és Brendon Hartley egyaránt a másik, #10-es Acurában próbál szerencsét, Sebastien Bourdais a #01-es Cadillac legénységét erősíti, Gianmaria Bruni az #5-ös Proton, Felipe Nasr pedig a #7-es Porsche volánjánál tűnik majd, míg a beugróként egy F1-es nagydíjon rajthoz álló Jack Aitken a pole-pozíciót bezsebelő #31-es Whelen Cadillac gárdájának a tagja.

Az LMP2-es kategóriában a többszörös futamgyőztes Felipe Massa a húzónév F1-es téren a Riley #74-es autójában, de itt indul a United Autosports #22-es egységében Paul di Resta is. A GTD-Próban pedig Romain Grosjean (#60-as Iron Lynx Lamborghini) és Alexander Rossi (#9-es Pfaff Motorsports McLaren) indul. Persze az ex-F1-eseken kívül is számos sztárpilóta méreti meg magát a legendás 24 óráson, így például ott lesz a mezőnyben az egyaránt IndyCar-bajnok Scott Dixon, Alex Palou és Josef Newgarden is.

daytona-button

Veszélyben az argentin MotoGP-futam a kormány megszorításai miatt?

A Motorsport.com számolt be róla, hogy értesüléseik szerint elképzelhető, hogy törölni kell a 2024-es MotoGP-szezon április elejére tervezett harmadik állomását, az Argentin Nagydíjat. Az ország új elnöke, Javier Milei ugyanis komoly költségvetési megszorításokat léptetett életbe (például a minisztériumok számát is megfelezte), így értelemszerűen nehezen lenne magyarázható a termasi versenyre fordított jelentős összeg. Csakhogy a nagydíjrendezés költségeiből komoly részt vállal a kormányzat: Santiago del Estero tartomány önkormányzata és a privát promóter játszik kulcsszerepet az Argentin GP megvalósításában. Az idézett lap úgy tudja, hogy bár a csapatokat képviselő IRTA még nem értesítette őket erről, de számos istálló arra számít, hogy az eseményt le fogják fújni.

Felmerülhet, hogy mivel a Balaton Park Circuit szerepel hivatalos tartalékhelyszínként a MotoGP 2024-es versenynaptárában, esetleg az új magyar pálya ugorhatna be Termas de Rio Hondo helyére, ám a szűk határidő – bő két hónap múlva rendeznék az argentin fordulót – és a tavasz eleji időjárás ezt aligha teszi lehetővé. Ellenben a Motorsport.com azt is hozzátette, hogy több csapat is úgy fogalmazott, hogy nem lepődnének meg, ha a már tavaly is törölt Kazah GP-t is újfent lefújnák, márpedig annak június közepi időpontja már akár elképzelhető is lenne a balatonfőkajári pálya beugrására. Mindenesetre a jelek szerint elképzelhető, hogy a jelenleg 22 fordulós rekordhosszú naptárt mégis kurtítani kell majd…

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Bearman tartalék-, Leclerc öccse fejlesztőpilótaként csatlakozik a Ferrari F1-es csapatához

Újabb tartalék- és fejlesztőversenyzőket nevezett ki a Ferrari Formula-1-es alakulata. Az eddig is a maranellóiak akadémiájához tartozó Oliver Bearman is csatlakozik a tartalékpilóták sorához Antonio Giovinazzi és Robert Svarcman mellé. Bearman nagyszerű eredménysort tudhat magáénak a juniorszériákban, hiszen 2021-ben megnyerte az olasz és a német Formula-4-es bajnokságot, 2022-ben harmadik lett a Formula-3-ban, tavaly pedig újoncként négy győzelemig és az összetett hatodik helyéig jutott a Formula-2-ben, azaz a Ferrari egyik legnagyobb reménységének tekinthető az idén is az F2-ben induló brit.

A másik előléptetett pedig Arthur Leclerc, a Ferrarival a napokban hosszabbító Charles öccse, aki pedig Antonio Fuoco és Davide Rigon mellé csatlakozik fejlesztőversenyzőként. Ebben a szerepkörben elsősorban a szimulátorban fog dolgozni az autó fejlesztésén, a beállításokon és az idényközi fejlesztéseken – miközben az olasz GT bajnokságban is versenyezni fog az ifjabb Leclerc.

A közleményből az is kiderült, hogy mindkét említett érintett lesz egy jövő heti háromnapos Pirelli-teszten is Barcelonában, ahol Leclerc és Carlos Sainz mellett ők is beülhetnek a Scuderia 2022-es F1-75-ösébe – Arthur Leclerc-nek egyébként ezek az első F1-es méterei lesznek.

f1-bearman-arthur-leclerc-ferrari

Az F1 egyik legextrémebb döntött kanyarját hozza az új madridi pálya?

Kedden jelentették be hosszú hónapok találgatásai után, hogy 2026-tól egy új madridi pályára költözik a Formula-1-es Spanyol Nagydíj – igaz, ez nem jelenti azt, hogy Barcelona sorsa megpecsételődött volna. A fővárosi helyszín részben utcai, részben állandó pályákra hajazó szekciókból fog összeállni, sőt a nyomvonal tartalmazni fog egy hosszú döntött kanyart is (a lenti ábrán a bal szélen látható Valdebebas-kanyarról van szó). Ennek kapcsán a Marca arról számolt be a tervező Jarno Zafelli szavai alapján, hogy a kanyar dőlésszöge a jelenlegi legnagyobb, 30 fok körüli lehet: ezzel felülmúlnák a zandvoorti aszfaltcsík 19 százalékos dőlésű részeit, viszont a legendás korábbi monzai döntött kanyar 38 százalékos maximumától még elmaradna.

Zafelli szerint viszont ezen kívül is lesznek egyedi jellegzetességek a madridi pályában, mivel az nem a városközpontban terül majd el, így csak bizonyos mértékig korlátozzák őket a már meglévő utak és létesítmények. „Nem akarjuk más pályák elemeit másolni, Madridnak meglesz a saját karaktere és a saját elemei. Nem másolunk senkit, és 2026 júniusára el kell készülnie a pályának. Számíthatunk néhány meglepetésre… igazából két-három meglepetésre is, amelyeket még nem mutattunk meg” – fogalmazott a szakember, aki példaként említette, hogy lesz egy 10 méteres emelkedés is a pályában az azt felülről keresztező autópálya alatti alagútrészt követően, amelyből épp a döntött kanyar előtt érkeznek vissza egy szintén meredek lejtőn majd az F1-es autók.

f1-madrid-palyarajz

Verstappen: Az F1-ben szerencse is kell a sikerhez

Max Verstappen már első, 2021-es vb-címe után elmondta, hogy innentől számára már minden más csak ráadás a Formula-1-ben, hiszen megnyerte a világbajnokságot, így beteljesült az álma. A holland ugyanakkor most a The Timesnak elismerte, hogy az autó nélkül mindez nem menne neki sem. "Az F1-ben nagyon szerencsésnek kell lenned ahhoz, hogy egy olyan autóban ülhess, ami évekig dominálni tudja a sportot. Itt nagyon sok minden függ attól, hogy milyen autót kapsz. Amikor megnyertem az első címem, azt mondtam, innentől már minden egyéb csak bónusz, és ezzel most is így vagyok, hiszen már mindent elértem itt. Most már csak próbálok a csúcson maradni."


Fotó: Red Bull Content Pool

Elhalasztják, de FIA-státuszt kap a TCR Világdöntő

Eredetileg március elején, Portimaóban rendezték volna meg a TCR Világdöntőt, amely egy egyhétvégés túraautós esemény a Michelisz Norbert által megnyert TCR World Tour legjobbjaival és az összes nemzeti és regionális TCR-széria eredményeit figyelembe véve kialakuló TCR Világranglista élmezőnyével. Ám a kategóriát szervező WSC most bejelentette, hogy elhalasztják – pontosabban a közlemény megfogalmazása szerint új dátumot kap – a Világdöntő: mindezt azzal indokolták, hogy ezzel kerülik el azt, hogy két nagy döntő eseményt rendezzenek a 2024-es naptári éven belül az amúgy is zsúfolt (például az Autósport Játékokat is tartalmazó) versenyszezonban. Így most az első TCR Világdöntőre egy egyelőre meg nem nevezett helyszínen, az esztendő utolsó harmadában, egy később konkretizálta időpontban kerül majd sor.

A közlemény szövegezése ellenére ez egyébként gyakorlatilag inkább a verseny törlésével ér fel, ugyanis az is kiderült, hogy az új kiírás szerint már csak a regionális és a nemzeti TCR-sorozatok indulói kvalifikálhatnak, a TCR World Tour versenyzői nem. Igaz, hozzátették, hogy aki már regisztrált a márciusi portimaói eseményre, az automatikusan helyet kap az új időpontot kapó versenyen is, de az nem derül ki, hogy ez azokra a pilótákra is vonatkozik-e, akik a Világsorozat első 15 helyezettje között szerepelve harcolták ki a részvételi jogot, mint például Michelisz.

Ugyanakkor ezzel egyidejűleg azt is bejelentették, hogy a TCR Világsorozathoz hasonlóan a TCR Világdöntő is hivatalosan FIA által elismert bajnoki címmel jár majd, így a győztes a decemberi FIA-gálán is részt vehet majd.

tcr-portimao

„Majd a rajongók eldöntik, hogyan fogják hívni” – a Visa az új csapatnévről

Néhány napja jelentették be, hogy a korábbi AlphaTauri 2024-ben immár hivatalosan a Visa Cash App RB Formula One Team névre fog hallgatni. A Visa a Red Bull globális partnere lett, így vált a második számú csapat névadójává, egyúttal az egyik ügyfelük, a Cash App szintén főtámogatóvá vált a faenzai istállónál. A Visa globális szponzorációs stratégiáért felelős részlegének vezető alelnöke, Andrea Fairchild az AP-nek adott interjúban beszélt arról a szurkolók körében főként bosszúságot és nevetséget kiváltó elnevezésről:

„A legjobban úgy lehet ezt megmagyarázni, hogy adódott ez a lehetőségünk, mint minden globális partnerüknél, különösen az Egyesült Államokban a Cash App-pel, hogy összeálljunk a Red Bull-lal. Kicsit hosszú a név, de így meg tudjuk mutatni az egyik fő ügyfelünket. Nem volt mód a rövidítésre, miután összehoztuk ezt a két dolgot.”

A csapatnév hossza miatt jó esély van rá, hogy valamiféle rövidítést fognak alkalmazni a rajongók, amikor az alakulatról beszélnek: az RB adja magát, elvégre a karosszéria neve is az, de állítólag a csapaton belül pedig az első betűkből összeálló VCARB-ként hivatkoznak magukra. Fairchild így vélekedett minderről: „Nyilván majd a rajongók eldöntik, hogyan fognak utalni rá. Ez a hivatalos nevünk, amelyet bevezettünk a piacra. Egyértelműen megragadjuk az összes érintett márkát és ezt az összetett képletet, de hallgatni fogunk a visszajelzésekre, és biztos vagyok benne, hogy találunk néhány érdekes nüánszot, és szerintem a rajongók élvezni fogják ezt.”

f1-alphatauri-auto

A világbajnok edzője: „Pár éve még azt sem tudtam, ki az a Max Verstappen, nem láttam F1-es futamot”

Kívülállóként került a Formula-1-be – ironikus módon egyedül Lewis Hamiltont ismerte a mezőnyből –, ahol rögtön Max Verstappen személyi edzője lett Bradley Scanes. A szakember, aki a 2023-as szezon végén távozott a közös munka során háromszoros világbajnokká váló holland mellől, felidézte, mennyire ismeretlen közeg volt számára az F1, mielőtt 2020-ban a Red Bull sztárja mellé került:

„Mielőtt dolgozni kezdtem Maxszal, nem igazán tudtam bármit is a motorsportról és F1-ről. Azt sem tudtam, kicsoda Max Verstappen” – mondta a The Red Flags podcastben Scanes. A szakember addig másféle közegben ténykedett, a brit tornászválogatott edzője volt, innen került egy távolugrással a Formula-1-be.

„Google-keresésekkel olvastam utána, hogy képben legyek. Előtte annyit tudtam, hogy Hamilton jól megy. Az első F1-es futamot, amit láttam, a Red Bull garázsában néztem végig a szerelőkkel! 2019 decemberében találkoztam Maxszal, majd január második hetében kezdtem dolgozni vele. A kettő között, egész decemberben mindent megnéztem és elolvastam az F1-ről, mindent, amit el lehet képzelni” – illusztrálta Scanes, hogy az első közös szezont már felkészülten kezdte meg.

Négy év sikeres együttműködés után külön utakra lép a páros, Verstappen új edzője, Rupert Manwaring eddig Carlos Sainz felkészítéséért felelt.

Új stratégiát követ az F1 a pályákkal való megállapodás terén

Kedden jelentették be, hogy 2026-tól egy új madridi pályára költözik a Formula-1-es Spanyol Nagydíj, ráadásul a szerződés értelmében egészen 2035-ig ez a helyszín ad majd otthont a futamnak. A hír kapcsán összeszedtük, hogy melyik pályának meddig érvényes a jelenlegi kontraktusa az F1-gyel, és feltűnő, hogy az esetek többségében a közelmúltban már hosszú távra írtak alá a promóterek a sportággal – ez alól kivétel például Spa, amely csak néhány évre hosszabbított nemrég. Stefano Domenicali, az F1 vezérigazgatója Madridban nem tagadta, hogy a hosszabb szerződések a céljaik között szerepelnek:

„Nagyon örülök annak, hogy 2035-ig szól a szerződés, ez elég hosszú idő. Ez a célunk az F1-nél, legyen szó akár új, akár már ismert promóterekről. Ez lehetővé teszi minden érintett számára a tervezést és a befektetést a jövőre nézve, hiszen ez egy garancia a promóternek, a partnereinknek, a csapatainknak és a sportunknak egyaránt. Így mindenki hosszú távon előreláthat. Korábban a szerződéshosszabbítások kettő, három, maximum öt évre szóltak. Most az összes új megállapodásunk abba az irányba halad, hogy nagyon hosszúak legyenek. Ha pedig rövidek, annak megvan az oka” – tette hozzá Domenicali, utalva vélhetően arra, hogy néhány ikonikus pálya kapcsán, mint az említett Spa vagy épp Monza egy ideje már fejlesztéseket várnak az F1 vezetőségében.

f1-domenicali

Perez tudja, hogy nem fejlődött szezon közben

Kevés versenyző jövőjéről esett annyi szó az elmúlt fél évben, mint a 2023-as F1-es szezont remekül kezdő, ám utána karrierje legmélyebb hullámvölgyébe zuhanó Sergio Perezéről. A mexikói versenyző tudja, hogy ha meg akarja tartani az ülését, ahhoz többet kell letennie az asztalra, s a francia Auto Hebdónak nyilatkozva azt is elmondta, hogyan képzeli el ezt:

perez-suzuka

„Szeretnék egyfajta rendszerességet elérni, hogy fel tudjam építeni a lendületet. Azt hiszem, a fejlődés hiányzott, hiszen nagyon erősen, Max szintjén kezdtük az évet, de nem tudtunk előrelépni, sőt néha még vissza is léptünk. Szóval azt hiszem, az lesz a fő prioritásom, hogy képes legyek fejlődni a szezon során, bárhonnan is induljak. Fontos, hogy hétvégéről hétvégére tovább fejlődjünk és javuljunk” – mondta a Red Bull versenyzője, aki úgy érzi, profitálni tudott a nehézségekből:

„A problémáknak köszönhetően jobban megértettem, hogy mit csinálok a beállításokkal, hogyan állítom be az autót, milyen irányba kell mennem, amikor problémáim vannak. Szóval ez olyasvalami, ami mindenképpen erősebbé tesz minket” – mondta Perez maga is elismerve, hogy volt „néhány rossz versenye”.

A Red Bull lehetséges felállásáról a Formula Podcast legutóbbi, a pilótapiacot kitárgyaló adásában is beszélgettünk:

Szigorítanak a tavalyi Ausztrál Nagydíjon történtek miatt

Az Ausztrál Nagydíj szervezői bejelentették, hogy az idei verseny leintését nem lesz pályabejárás a szurkolók számára. Ez a lépés válaszreakció a tavalyi futam végére, amikor egy csapat néző idő előtt bejutott a pályára, s eljutottak Nico Hülkenberg autójához, melyen ekkor még pirosan villogott az áramütés veszélyére figyelmeztető lámpa – többek között ez is veszélyt jelentett a behatolók számára.

mercedes-melbourne

Az FIA vizsgálatot indított a nemzetközi sportszabályzat megsértése miatt, az Ausztrál Nagydíj promótere pedig meg is tette a szükséges lépést. Rövid közleményükben leszögezték, hogy idén nem lesz lehetőség a leintést követően belépni az aszfaltcsíkra.

„Az Australian Grand Prix Corporation azt a tájékoztatást adja, hogy tekintettel a 2023-as verseny befejezésekor történt, a pályára való korai behatolással kapcsolatos, folyamatban lévő FIA-vizsgálatra, a 2024-es F1-es Rolex Ausztrál Nagydíj után a szurkolók nem léphetnek be a pályára. A jövőbeni versenyek befejezésekor a szurkolók pályára való bejutásával kapcsolatos döntéseket egy későbbi időpontban hozzák meg.”

melbourne_2

Madrid: Az új F1-es pálya vonalvezetése (videó)

A Williams e-sport csapata osztotta meg az alábbi videót, melyben az Assetto Corsa segítségével elmehetünk egy virtuális körre a 2026-tól érkező új madridi versenypályán. Persze még nem minden részlet tisztázott az aszfaltcsíkkal kapcsolatban, de a közzétett tervek és az utcaképek segítségével mégis sikerült egy olyan pályát készíteni, melyből kaphatunk egy alapvető képet az F1 legújabb utcai pályájáról