Még 1987-ben született Gro Harlem Brundtland norvég miniszterelnök híres fenntarthatósági jelentése „Közös jövőnk” címmel. Ebben szerepel az a ma különösen érvényes definíció, hogy „a fenntartható fejlődés olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen szükségleteit, anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő nemzedékek esélyét arra, hogy ők is kielégíthessék szükségleteiket.”
Vagyis cél és elvárás kell, hogy legyen az, hogy a vállalatok tegyenek a környezetért és a jövő generációjáért, hogy csökkentsék az ökológiai lábnyomukat, és optimalizálják a folyamataikat. Ha az ISO 14001 szabványoknak megfelelően működik egy cég, az garancia a fentiekre. Ilyen például a csomagolóanyagokat gyártó és forgalmazó Zalapack.
Cikkünkben most bemutatjuk, mit is jelent az ISO minősítés, és kitérünk arra, hogy melyek a felelős, fenntartható működés ismérvei. Többek között az is hozzátartozik, hogy a gyártási környezeten túl is odafigyelnek a munkavállalókra például sportolási lehetőség biztosításával vagy egészségügyi szűrőcsomagokkal.
Mit is jelent az ISO?
Az International Organization for Standardization (ISO) rendszer egy nemzetközi szervezet. A vállalatok hatékony és fenntartható működését szabványok fejlesztésével segíti elő. Ezekkel értékelni és optimalizálni tudják a cégek a különféle folyamataikat. Idetartozik többek között a környezeti teljesítményük is.
Ha például egy vállalat az ISO 14001 környezetközpontú irányítási rendszert követi, akkor vállalja, hogy csökkenti a környezeti terheket.
Mi mutatja még a fenntarthatóságot?
Ahhoz, hogy egy cég fenntarthatóan tudjon működni, a gyártási folyamatokat optimalizálni kell. Ez egy átgondolt, korszerű és modern szemléletet igényel, aminek bizony nem mindig egyszerű megfelelni. Ugyanis minimalizálni kell az anyag- és energiafelhasználást, illetve hulladékfelhalmozást. Ugyanakkor a hulladékok keletkezését is nyomon kell követni, és a megmaradó anyagok felhasználásával csökkenteni azokat amennyire csak lehet.
Része kell, hogy legyen a szelektív hulladékgyűjtés is. Ezáltal költséghatékonyabb lesz a működés, ami a versenyképességet is javítja. Például a Zalapacknál a papír, a fólia és a veszélyes, illetve lebomló hulladékot is szelektíven gyűjtik, és újrahasznosítják azt, amit csak lehet.
Mitől felelős még egy vállalat?
Egy magát felelősen működőnek valló cég esetében fontos, hogy figyeljen a munkavállalók jóllétére is. Itt nem feltétlenül az anyagi juttatásokra kell gondolni, hanem arra, amitől jobb lesz a közérzetük, szívesebben járnak be dolgozni, és ezáltal hatékonyabb lesz a munkavégzés. Ilyen lehet például egy szabadon választható sportprogram, ami kikapcsol, és a szellemi, fizikai kondíciót is javítja.
Az a vállalat, amely a fentiek mentén működik, garantáltan felelős és fenntartható cég. Belőlük kellene minél több!