A rallycross szerelmesei jól tudják, kétféle ember él a Földön. Az egyik látott már élőben rallycross Eb-futamot, a másik még nem. Az előző csoportba tartozók nemhogy tudják, hogy mi az a rallycross, de mindenképp a kedvenc sportágaik között szerepel ez az autósportok között is kiemelkedően látványos és nézőbarát versenysport. A másik - eddig szélesebb - csoport viszont általában fanyalog, nem tudja hova tenni a sportágat, vagy a ralival, vagy még rosszabb esetben a roncsderbivel azonosítja azt, és mivel nem ismeri a versenyzőket, azt hiszi, csupa amatőr hobbista versenyez itt. Na, ők nem láttak még soha életükben rallycross Eb-futamot élőben!
Az IMG célja, hogy ez a réteg idővel - lehetőleg minél hamarabb - megszűnjön. Mi pedig jól tudjuk, ennyi a dolguk, nem több - egyszerűen el kell juttatniuk a rallycrosst az emberekhez, fel kell építeni néhány sztárt, és ennyi. A többit a rallycross elvégzi majd magától. Mert itt nincs boksztaktika, itt nem a technika dönt el mindent, itt kőkemény vas a vas elleni akció van, és tömény élménydózis néhány percen át. Aztán megint néhány percen át, és így tovább az egész hétvége folyamán, megállás nélkül. Mindezt 600 lóerő körüli autókkal, a lelátóról szinte (95%-ban) teljesen belátható, aréna jellegű pályán.

Ilyennek ismerjük régről a rallycrosst, és épp ezért valószínűleg sokan vannak, akik most a változások idejében féltik hőn szeretett sportágukat. Valóban, a rallycross egyik fő vonzerejét meglátásom szerint éppen az adja, hogy van benne valami az ősi, igazi, tiszta autóversenyzésből, amit talán csak ez a sportág őrzött meg az autósportok összes válfaja közül.
De hát haladni kell a korral, és ez alól semmi sem jelenthet kivételt. Szerettük annak idején nagyon az Aranycsapatot, és kérdés, hogy jót tett-e a labdarúgásnak a professzionalizmus bevezetése, de tény, hogy amióta erre sor került, eladhatóvá, iparcikké vált az a sportág. Ez most a cél a rallycrosszal is. És amíg tényleg csak a körítés, a csomagolás változik, és az egésznek a lényege nem vész el, addig mi, a sportág szerelmesei örülhetünk a legjobban: mert hát nagyon itt van már az ideje annak, hogy végre méltó helyére kerüljön a rallycross az autósportok rangsorában. Úgy értem, valós sportérték alapján"
A körítés tehát változik, de a lényeg, hisszük, ugyanaz marad, amit a korábbi években is megszokhattunk a rallycross Eb-futamokon, különösen a nyirádi versenyen. Brutális autósportos élménydózis, és igazi ereszd el a hajam a versenypályán.
Viszont, hogy mindenki megfelelően tudja élvezni a show-t, nem árt egy kis mankó. Ezért ismertetjük most röviden az Eb-futamok új lebonyolítási rendjét és pontrendszerét, amiről a korábbi rali-világbajnok, most újra a rallycrosst erősítő Petter Solberg találóan azt nyilatkozta: "Őszintén szólva én magam sem értem még teljesen ezt az új pontrendszert, de az biztos, hogy mindig nagyon gyorsnak kell lennem, mert ezért adják a sok pontot!"

Hát lényegében tényleg ilyen egyszerű az egész, de azért csak nézzük a részleteket, mert az ördög mindig azokban rejlik!
Az első fontos változás, hogy az időmérő edzés helyett a jövőben sorsolással döntik el, hogy az első előfutamokban ki melyik futamba kap besorolást. Az eddigi három előfutam helyett minden versenyhétvégén négy előfutamot rendeznek. Mind a négy előfutam eredménye beleszámít az értékelésbe, egyet sem dobhat el ezek közül a versenyző. Az előfutamokban továbbra is az időeredmény számít majd, és nem az adott futamban elért helyezés. Fontos változás viszont, hogy aki nem fejez be egy futamot, az ezentúl nem 80 pontot kap, hanem csak 20-at, így egy rosszul sikerült futam talán kevésbé határozza meg a hétvége további kimenetelét.
A négy előfutam összesített eredménye alapján létrejön egy ún. köztes eredmény, amely után már rendes bajnoki pontokat osztanak. Az ekkor legjobb 16 helyen álló pilóta kap bajnoki pontokat, az első 16-ot, a második 15-öt és így tovább. Viszont nem 16-an jutnak tovább, hanem csak 12-en. A korábban megszokott C-, B- és A-döntőket az elődöntők váltják fel. Két darab hatautós elődöntőt rendeznek a 12 továbbjutó pilóta számára. A két elődöntőben már a futamban elért helyezések szerint osztanak bajnoki pontokat, mindkét elődöntő 1. helyezettje 6, a másodikak 5 és így tovább pontot kapnak.

Mindkét elődöntő első 3 helyezettje jut be a döntőbe, amiben értelemszerűen szintén hat autó versenyez majd egymás ellen. A győztes itt is 6, a 2. helyezett 5 és így tovább pontot gyűjthet. A verseny győztese a döntő győztese lesz, de érdekesség, hogy a pontrendszer sajátosságából adódóan nem feltétlenül az nyeri az adott versenyt, aki összességében a legtöbb pontot gyűjtötte a hétvége során.
Ez azért fordulhat elő, mert mint fentebb írtuk, már a köztes eredménysor alapján is osztanak bajnoki pontokat. Az elődöntőkben és a döntőkben viszont értelemszerűen már csak azok a pilóták tudnak további bónuszpontokat gyűjteni, akik bejutottak oda. Ãgy végső soron egy igazságos rendszert kapunk, ahol a döntő győztese nyeri az aktuális versenyt, ám a bajnokságban az a versenyző szerzi a legtöbb pontot, aki összességében, az egész hétvége tekintetében a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtotta.
Ez így leírva elsőre talán bonyolultnak tűnik, de a versenyeket végigkövetve minden letisztul majd, hiszen valójában egy nagyon is átlátható és logikus rendszerről beszélünk. A szurkolók többségét pedig valószínűleg úgy sem a pontszámítás érdekli, hanem, hogy minél jobb show-t lásson a pályán, abban meg idén sem lesz hiány biztosan! Úgyhogy maradjunk is inkább talán Petter Solberg találó szabályleírásánál, úgy érezzük, Mr. Hollywood megint jól rátapintott a lényegre!