Óvatosan a májtisztító eljárásokkal!
Egyre több veszélyt rejtenek azok a megkérdőjelezhető procedúrák, illetve termékek, melyek a máj megtisztításának lehetőségével csábítanak, ám fontos kiemelni, hogy ezek akár jelentős károkat is okozhatnak.
Amennyiben májprobléma gyanúja merül fel, kétesélyes tisztítókúrák helyett vegyük igénybe a CMC Déli Klinika elasztográfiás ultrahang vizsgálatát. Ezáltal felderíthetők a háttérben meghúzódó tényezők, rendellenességek.
Májunk legfőbb feladata, hogy kiiktassa szervezetünkből a méreganyagokat, ezenkívül közreműködik az emésztésben az epetermeléssel. A túlterheltsége, megbetegedése esetén viszont a lebontó-méregtelenítő funkciója jelentősen csökken, ez pedig a következő tüneteket produkálhatja: viszketés, sárgaság, vizenyő, érelváltozások, hányinger, hasmenés, fáradékonyság. Ide soroljuk az epekövességet is.
Az orvostudomány aktuális állása alapján kijelenthetjük, hogy a tisztítókúrák hatásossága nem bizonyított, az viszont köztudott, hogy a vegyi anyagokkal történő érintkezés hosszabb távon májkárosodást okozhat.
A károsító vegyi anyagok befolyása azonban más módon érvényesül. Példaként felhozható, hogy az alkohol esetében a májsejtek közvetlen károsodása történik, de akár a máj terhelése következtében szerkezeti torzulással is számolhatunk.
Kockázatos a “méregtelenítő” kúra?
Az egészségügyi szakemberek egyetértenek abban, hogy nincs szükség májtisztító kúrákra, sőt az efféle eljárások számos veszélyt rejthetnek magukban.
Az egészséges máj képes megszabadítani a szervezetet a méreganyagoktól, hiszen ez tekinthető legfőbb feladatának, tehát felesleges bármilyen más jellegű “tisztítás”. Egy rendellenesen működő májnál pedig a kiváltó okokat fontos felderíteni.
Mit fed a májtisztító kúra?
Például hashajtást, beöntést, juice diétát, olyan készítmények bevitelét, melyek “eltávolítják” a méreganyagokat.
A veszélyességük pedig abban rejlik, hogy “májdiéta” révén hiányos táplálkozással bizonyos létfontosságú tápanyagok sem kerülnek a szervezetbe, ezáltal alultápláltság, hiánybetegségek alakulhatnak ki. A beöntések nem szakszerű módon végezve szintén jelentős kockázatot jelentenek az egészségre nézve.
A legnagyobb baj pedig, hogy a májtisztító kúrák miatt nem történik megfelelő orvosi kezelés, vagyis a ténylegesen szükséges terápia elmarad, miközben az idő csak telik, az állapot pedig súlyosbodhat.
A májbetegségekben szenvedő pácienseknél speciális étrend válhat indokolttá, ebben azonban a szakemberek nyújtanak segítséget, a vizsgálatok és kezelési tervek mellett.
Az egészséges életvitel és a rendszeres szakorvosi kontroll a célravezető út a máj egészségének fenntartásához, nem pedig a veszélyes hóbortok.