2024. április 23. kedd
Tereprali

A Toyota kezdte legjobban a Dakart

A japán márka kettős szakaszgyőzelemmel kezdte a 2018-as dél-amerikai túrát, a nagy rivális Peugeot-t azonban már az első kilométereken fékhiba hátráltatta Sebastien Loeb autóján.

A 40. Dakar Rali nyitónapján egy 242 kilométeres, Lima és Pisco közötti közúti, valamint utóbbi körül egy 33 kilométeres szelektív szakasz várta a mezőnyt. A dűnék közötti távot az autósok mezőnyéből Nasser Al-Attiyah teljesítette a leggyorsabban, 21 perc és 51 másodperc alatt, őt 25 másodperccel lemaradva követte toyotás csapattársa, Bernhard ten Brinke. A harmadik helyre a hazai színeket képviselő perui, Nicholas Fuchs ért oda, 34 másodperces hátrányban.

A címvédő Peugeot kiszorult a top 10-ből, legjobbja Stephane Peterhansel lett, 2 perc 15 másodperccel Al-Attiyah mögött a 11. helyen, Sebastien Loeböt viszont csak a 29. helyen rangsorolták a nap végén, mert az indulás után nem sokkal fékhiba lépett fel a 3008 DKR-en. Az autósok között egyedüli magyarként startoló Szalay Balázs 7 perc 32 másodperces hátrányban a 36. helyen zárt.

A motorosoknál mintha semmi sem változott volna 2017 után: a tavalyi győztes Sam Sutherland szakaszgyőzelemmel indította címvédési hadjáratát, 32 másodperccel Adrien van Beveren (Yamaha) és 56 másodperccel Pablo Quintanilla (Husqvarna) előtt. A nagy esélyes Joan Barreda mindössze egy másodperccel maradt le a harmadik helytől. A kategória legjobb magyarja Dési János lett, aki alig több mint 29 perces hátránnyal zárt a 104. helyen, Horváth Lajos „Laller” pedig 135. pozícióból várhatja a folytatást.

A kamionosoknál Ales Loprais (Tatra), a quadok között Ignacio Casale (Yamaha), az SxS-kategóriában pedig Aníbal Aliaga (Polaris) ragadta magához a kezdeményezést.