Szám szerint – Az F1 legnagyobb edzéskirályai

A Formula-1 történetét a számok nyelvén bemutató sorozatunk legújabb részéből kiderül, kik voltak azok a pilóták, akik egész karrierjük során a legjobbak közt voltak a kvalifikációkon.

A Formula-1-ben az időmérések, kvalifikációk legjobbjait általában a pole-pozíciók számával szokás szemléltetni. Ez azonban keskeny mezsgyéje az ábrázolásnak, mert két tucat versenyző közül csupán egyszerre csak egyet tud díjazni. Sokkal érdekesebb eredményt kapunk, ha a rajtkockák átlagát kiszámoljuk. Nézzük most, kik voltak az edzéseken a leggyorsabbak, mégpedig átlagos teljesítményük alapján.

(Csak azok a versenyzők kerültek be a kimutatásba, akik legalább 10 futamon részt vettek)

Fangio eredménye szinte túlszárnyalhatatlan, hirtelenjében nem is lehet megfelelő jelzőt találni! Az átlagos rajthelye 1,78, tehát a második helyezésnél is jobb! Farina, Senna, Clark és Ascari igazi félistenei voltak az edzéskörökbeli kockáztatásnak. Korszakukban szinte verhetetlenek voltak a kvalifikációkon, annyira kimagasodtak a mezőnyből. Alain Prost alig 4-es feletti átlaga azért jelentős, mert azt 201 edzéseredmény átlagával biztosította (amelyekből csak 199-ből lett végül nagydíj-rajt), míg Jackie Stewart 100 időmérőn vett részt, de csapattársa, Francois Cevert edzéstragédiája miatt nem állt rajthoz utolsó versenyén – ezért van neki 99 futama, de a táblázatban 100 edzése.

fangio_szeles

Az idei, egyre határozottabban körvonalazódó erőviszonyok láttán jósolható, hogy az aktív (vastagított betűs) versenyzők edzésátlaga mely irányban fog módosulni.

Lewis Hamilton 4.41-es átlaga folyamatosan csökken, azaz javulni fog – hiszen a második rajtsornál hátrább nem szokott kerülni.

Sebastian Vettelnek az első ötben kell tartania a Ferrariját minden időmérő edzésen ahhoz, hogy pozícióján javítani tudjon.

Csapattársára, Kimi Raikkönenre ugyanez vonatkozik, bár a finn már 6. rajthelyekkel is képes lesz némi javulásra.

Fernando Alonsóra rájár a rúd, amennyiben nem lesz képes az első hétbe (!) hozni az időméréseken új McLarenjét, márpedig erre kevés esély mutatkozik jelenleg.

Nico Rosberg előtt annál nagyobb lehetőségek nyílnak, ütőképes Mercedesével jelentős mértékben javíthat 171 edzésre vetített 7,92-es átlagos rajtpozícióján. Ebben az évben könnyedén múlhatja felül honfitársát, a táblázatban éppen előtte álló Ralf Schumachert.

Felipe Massának (Williams) már nagyon össze kell kapnia magát, hogy javítson helyzetén. Bár a 8. vagy annál jobb rajthelyet ebben az évben könnyedén hozhatja, viszont a sok versenye (jelenleg 216) miatt ezek az értékek egyre kisebb hányadost fognak képviselni.