Motor

Vinales vezetésével hármas Yamaha-siker az időmérőn

A hangvillások dominanciáját hozta a MotoGP Francia Nagydíjának kvalifikációja: a fiatal spanyol második rajtelsőségét szerezte a királykategóriában, míg mellé a vb-éllovas Valentino Rossi és a helyiek hőse, Johann Zarco állhat majd fel.

Percekkel a Maverick Vinales sikerét hozó, tét nélküli negyedik szabadedzés után máris következett az időmérő első szakasza Le Mans-ban, amely során több nagy névnek is pályára kellett gurulnia, mivel a trükkös körülményeknek köszönhetően nem fértek be korábban a top10-be. Ennek megfelelően a szokásosnál is mozgalmasabban alakult a Q1, amelyből végül Andrea Doviziosónak és Johann Zarcónak sikerült továbbjutnia – utóbbi annak ellenére ejtette ki Dani Pedrosát, hogy nem is cserélt gumit a 15 perc során! A repsolos így a 13. helyre kvalifikált, míg Jorge Lorenzónak be kell érnie a 16. rajthellyel.

vinales-motogp-fp4-lemans

A Q2-ben aztán már a pole-pozícióért és az első négy rajtsorért folyt a harc a versenyzők között – beleértve a magukat automatikusan ide kvalifikáló KTM-eket. A regnáló világbajnok Marc Marquez rögtön egy kicsúszással nyitott, miközben a táblázat első helyén egy másik hondás pilóta, Cal Crutchlow neve tűnt fel. A brit mögött aztán nem sokkal később már a repsolos volt a második – igaz, csak rövid ideig, mert Valentino Rossi vette át tőle ezt a pozíciót. A „Doktor” aztán Scott Reddinggel is összetűzésbe került: a pramacos azt neheztelte, hogy a gyorskörén érte utol az olaszt, aki nem volt tekintettel erre.

A finálé aztán már a Yamahákról szólt: Maverick Vinales szerezte meg a pole-t – idén második alkalommal –, míg Rossi végzett a második helyen. Az utolsó első soros helyért Crutchlow és Zarco vívott óriási csatát, amelyből végül a Tech3 újonca került ki győztesen, a hazai közönség legnagyobb örömére. Az LCR britje így is a legjobb hondás lett, megelőzve Marquezt, míg a második sort Dovizioso teszi teljessé. Az utolsó percekben eleső Redding zárt a hetedik helyen, míg Pol Espargaro és Bradley Smith a parádés 8. és 10. helyre kvalifikálta a két KTM-et – közéjük egyébként a szintén meglepően erősen teljesítő Karel Abraham ékelődött be.