2024. április 20. szombat

Francia Nagydíj – A rajtrács

Két Mercedes a sor elején, a hazaiak középen, a megbüntetett Toro Rosso-Honda leghátul – így fest a tíz év elteltével újra megrendezett Francia Nagydíj rajtsorrendje.

A pénteki huzavona után – melynek témája az volt, megkapják-e a fejlesztett motort a Mercedesek, vagy borul az éves ütemterv, és a régi erőforrásból kell frisset használniuk –, kiderült, hogy a két W09-ben már a második generációs erőforrás zakatol. Ennek megfelelően a kvalifikáción Lewis Hamilton és csapattársa, Valtteri Bottas ki is sajátították az első két rajtpozíciót, a címvédő bajnok utolsó gyorskörével ugrott az első helyre 0,118 másodperc különbséggel.

A két Ezüst Nyíl mögött Sebastian Vettel következett a harmadik helyen 0,371 másodperc különbséggel, majd a két Red Bull Max Verstappen és Daniel Ricciardo sorrendjében, akiknek hátrányuk már kétszer ennyit tett ki. Kimi Raikkönen egy másodperces lemaradással csak a bikás autók mögött végzett. A topcsapatok közötti különharc nyertese, azaz a hetedik rajthely megszerzője Carlos Sainz lett, míg az időmérő hőse kétségtelenül Charles Leclerc volt, aki a két Haas elé, a nyolcadik rajtkockába juttatta a Saubert. Három francia is szerepel a Paul Ricardon hazai nagydíján: Romain Grosjean 10., Esteban Ocon 11., Pierre Gasly pedig 14. pozícióban végzett.

A rajtrács motorbüntetés miatt módosul az időmérő eredményéhez képest: ennek elszenvedője ismét az egyik Toro Rosso-Honda, Gasly helyett most Brendon Hartley, akinek autójában az összes komponensből a limiten felüli negyedik, illetve harmadik darab került, ezért 35 helyes rajtbüntetést kapott. Ténylegesen 17. helyezése helyett a 20. pozícióból rajtolhat.