2024. április 24. szerda

Hamilton fél óra alatt pályacsúcsot döntött Brazíliában

A 2017-es világbajnok és a Mercedes uralta a szezon utolsó előtti hétvégéjének első szabadedzését. A britnek egy forró pillanata is volt, egy Renault-motor pedig pár perc után elfüstölt.

Fél óra kellett az első szabadedzésen, hogy megdőljön az interlagosi pálya valaha futott legjobb körideje, Rubens Barrichello 2004-es 1:09,822-je: a két hete már négyszeres világbajnok Lewis Hamilton 1:09,672-t teljesített lágy gumin (a hétvége középső keverékén), amely csúcs több alkalommal is megdőlt a hátralevő egy óra során. Mikor az edzés féltávján az autók szokás szerint kivétel nélkül visszatértek a bokszba a kezdeti etapok után, Hamilton már 1:09,445-tel vezetett csapattársa, Valtteri Bottas, valamint Felipe Massa, Sebastian Vettel és a két Red Bull előtt.

Miután friss abroncsokon a mezőny visszatért a pályára, Bottas – már lágy helyett szuperlágy gumin – 1:09,329-re csökkentette a csúcsot, de nem sokáig maradt az élen. Lewis Hamilton 1:09,202-es eredménnyel követelte vissza az első helyet. A brit versenyzőnek volt egy forró pillanata: az utolsó előtti kanyarban az őt megelőző Nico Hülkenberggel akadt félreértése, a fűre kellett húzódnia, hogy ne ütközzenek össze.

Az első két pozíciót a 90 perces tréning végéig megtartotta a két Mercedes – 79 körrel a csapatok közül a legnagyobb távot is ők teljesítették –, fél másodperces hátrányban Kimi Raikkönen végzett a harmadik pozícióban. A finn nem használt lágy abroncsot a szabadedzés során, akárcsak a negyedikként végző Max Verstappen. A mexikói győztes csapattársa, az MGU-H cseréje miatt 10 rajthellyel hátrasorolt Daniel Ricciardo ötödik lett, csupán hatodik pozícióban végzett Sebastian Vettel, aki megforgott az első 30 percben.

A visszavonulását bejelentő, utolsó Brazil Nagydíját teljesítő Felipe Massa hetedik hellyel kezdett, két McLaren – előrébb, a nyolcadik helyen Stoffel Vandoorne végzett – és az általuk közrefogott Esteban Ocon végzett még a legjobb 10 között.

Mindössze 17 perc telt el a szabadedzésből, mikor Brendon Hartley Toro Rossójának motorjából sűrű fehér füst tört elő. Az új-zélandi pilóta, aki múlt héten második világbajnoki címét szerezte a WEC-ben, a pálya utolsó kanyarjait teljesítette, majd a célegyenesben húzódott félre egy megnyitásnál. Az autót gyorsan letolták, de a versenyirányítás a biztonság érdekében virtuális safety cart rendelt el. Hartley volt az egyetlen versenyző, aki mért időt nem teljesített az edzésen, csupán 2 kör szerepelt neve mellett. Csapattársának, Pierre Gaslynek is problémái voltak, ő mindössze 5 kört tett meg, a két Toro Rosso szerepelt az eredménylista alján. Szokatlanul gyengén szerepelt a 15-16. helyeken végző két Renault is.

Három beugró versenyző kapott lehetőséget az első szabadedzésen: a Mercedes juniorprogramjában szereplő George Russell, a GP3-as bajnok a Force Indiába ült be. A 19 éves angol pilóta a hungaroringi teszten a Mercedes autóját vezette, versenyhétvégén azonban most szerepelt először. Russell meglepően elöl, 12. helyen végzett, csak 0,6 másodperccel futott rosszabb kört Oconnál. Sokadszor ült már autóba péntek délelőtt a Ferrari pártfogoltja, Charles Leclerc, aki jobb köridőt teljesített a másik Sauberben ülő Marcus Ericssonnál.

Magyar idő szerint a második szabadedzés 17 órakor kezdődik, eseményeit a Formula.hu-n követhetitek.

Az edzés történései percről percre itt olvashatók vissza.