2024. április 24. szerda

Óriási előnyben Rosberg a pole-pozícióban

Nico Rosberg kezdheti meg az élről a szezon utolsó versenyét Abu Dhabiban, aki 0,377 másodpercet adott Lewis Hamiltonnak az időmérőn. Raikkönen és Perez csatáját a harmadik helyért a finn nyerte.

A Mercedes az első két helyen zárta mindhárom szabadedzést, péntek délelőtt Lewis Hamilton, délután és szombaton Nico Rosberg futotta meg a legjobb köridőt, utóbbi nevéhez fűződött a hétvégi csúcs is, 1:41.856. Ehhez képes Lewis Hamilton a Q3-ban rögtön legelső körében 1:40.974-et ment, és Rosberg is csak 137 ezredmásodperccel maradt le tőle, a Mercedesek az első etapban szuperlágy abronccsal hajtottak pályára. A harmadik helyezett Sergio Perez – a szabadedzéseken is remekül teljesített – már több mint 1 másodpercet kapott a Mercedesektől. Csapattársa, Hülkenberg és Ricciardo egészítette ki a legjobb ötöt.

Hatalmas meglepetésre 12 ezredmásodperc lemaradással Sebastian Vettel kiesett ebben az etapban, így a szezonzárót csak a 16. helyről kezdheti meg. Elmondása szerint nem történt technikai hiba, egyszerűen csapata azt gondolta, a lágy abroncson megfutott kör elegendő lesz a továbbjutásra. Rajta kívül az etapban defektet szenvedő Fernando Alonso – csapattársa, Button a 9. lett a Q1-ben –, Marcus Ericsson és a két Manor esett ki. Will Stevens megelőzte csapattársát, Roberto Merhit, de motorbüntetés miatt mögüle kell indulnia.

Lewis Hamilton az élen maradt a Q2-ben is, 1:40.758-ra csökkentve a legjobb köridőt, Rosberg mögött ismét a Force India mexikóija hozta a harmadik helyet, Kimi Raikkönent maga mögé tessékelve. Jól teljesített az edzéseken halványan szereplő Williams a Ricciardo mögött végző Valtteri Bottas hatodik helyével. Hülkenberg, Kvjat, Massa és Sainz végzett a legjobb 10 között, egyedül utóbbi eredmény érkezhetett meglepetésként.

Sainz csapattársát, Max Verstappent utasította a kieső 11. helyre. Jenson Button a részben 2016-os fejlesztéseket tesztelő McLaren számára 12. rajtpozíciót gyűjtött. Maldonado és Nasr mögött a 15. helyezés annak a Romain Grosjeannak jutott, aki nem teljesített mért kört a középső szakaszban, autója a hátsó egyenesben állt meg.

Sergio Perez 1:41.1-es körrel magasra tette a lécet – már ami a harmadik helyért vívott harcot illeti – első nekifutásra a harmadik felvonásban. Első gyorskörében Nico Rosberg volt gyorsabb, mindössze két századdal ment jobb kört, mint Hamilton a Q2-ben. A rövid szünet után Rosberg, Hamilton, Perez, Raikkönen és Ricciardo állt az első öt helyen.

Második nekifutásra Hamilton 1:40.6-ra csökkentette a hétvége legjobbját – még mindig a 2014-es 1:40.480-as pole-időn felül –, a mögötte érkező Nico Rosberg azonban 377 ezredmásodpercet adott a britnek, amivel magabiztosan megszerezte sorozatban hatodik pole-pozícióját. Eredménye még inkább elismerésre méltó annak fényében, hogy egész hétvégét egy használt motorral kell teljesítenie, miután tartalék erőforrása meghibásodott.

A harmadik helyért vívott csatában Kimi Raikkönen megfordította az első két etap állását, és megverte a hétvége addigi meglepetését, a javítani nem tudó Sergio Perezt. A pole-pozíciótól való lemaradás ezúttal 0,8 másodperc volt. A második rajtsort Ricciardo és Bottas alkotja, mögöttük a Pereztől fél másodpercet kapó Hülkenberggel és Massával. A harmadik szabadedzést kihagyó Danyiil Kvjat a bíztató pénteki eredmények ellenére csak kilencedik lett.

A szezonzáró Abu Dhabi Nagydíj holnap 14 órakor rajtol.